Sari la conținut

2 Timpi Sau 4 Timpi?


uzzi_11
 Share

Postări Recomandate

Salutare! in lunile urmatoare voi fi nou in lumea motoarelor si as vrea sa-mi raspundeti la o intrebare.....Care din motoare este mai tezistent in timp adica in ceea ce consta fiabilitatea.........motoarele in 2 timpi sau in 4 timpi ???? ca unii sustin ca cele in 2 timpi sunt mai rezistente iar altii ca cele in 4 timpi??? va intreb deoarece vreau sa-mi cumpar si eu un scooter (optez pentru un Kymco Agility 50)......iar ca nestiutor mi-ar fi greu dak s-ar strica des partea tehnica :baldy: .....ce sfaturi imi dati mie si altor incepatori??????????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cele in 4 timpi merg mai multi km pana la reparatia capitala, dar sunt mai "stricacioase" decat cele in 2...zic eu...pur si simplu pt ca au mult mai multe piese (supape etc) care se pot defecta.

Scuterele au fost inventate in 2 timpi, iar Vespa a mentinut acest motor. Am obs ca, in general motoarele de capacitate mica pe carburatie au probleme dc sunt in 4 timpi...se ancraseaza bujiile, supapele etc (chiar si la masini, exceptie face Tico).

In plus, cred ca motorul in 2 timpi este si mai simplu de tunat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! in lunile urmatoare voi fi nou in lumea motoarelor si as vrea sa-mi raspundeti la o intrebare.....Care din motoare este mai tezistent in timp adica in ceea ce consta fiabilitatea.........motoarele in 2 timpi sau in 4 timpi ???? ca unii sustin ca cele in 2 timpi sunt mai rezistente iar altii ca cele in 4 timpi??? va intreb deoarece vreau sa-mi cumpar si eu un scooter (optez pentru un Kymco Agility 50)......iar ca nestiutor mi-ar fi greu dak s-ar strica des partea tehnica :baldy: .....ce sfaturi imi dati mie si altor incepatori??????????

Hai ca-ti spun eu cim sta faza cu scuterele astea(nu de alta dar toata ziua tot cu mainile in ele;lucru la services)

deci Cel mai fiabil motor este ...clar motorul in 4 timpi...e foarte rezistent, nu bagi ului ca in uzina, suna misto, si are un cuplu foarte mare...pe cand 2 t nu il are.

Dar 2 t are demaraj mai mare, fuge mai bine, dar se termina foarte iute setul motor(in comparatie cu 4t-ul)..

Iar sincer iti zic, asculta-ma ca nu o sa-ti para rau!!!nu iti lua KIMCO ca sunt foarte rele(din proprie experienta)..ex la un client i-a sarit borna de pe baterie ...si hop s-a ars aprinderea :baldy:

Lucru chinezesc>lucru dracului :baldy:

Sunt bune 2 ani dupa ce il iei si...gata....

asculta-am!!!

va salut :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca-ti spun eu cim sta faza cu scuterele astea(nu de alta dar toata ziua tot cu mainile in ele;lucru la services)

deci Cel mai fiabil motor este ...clar motorul in 4 timpi...e foarte rezistent, nu bagi ului ca in uzina, suna misto, si are un cuplu foarte mare...pe cand 2 t nu il are.

Dar 2 t are demaraj mai mare, fuge mai bine, dar se termina foarte iute setul motor(in comparatie cu 4t-ul)..

Iar sincer iti zic, asculta-ma ca nu o sa-ti para rau!!!nu iti lua KIMCO ca sunt foarte rele(din proprie experienta)..ex la un client i-a sarit borna de pe baterie ...si hop s-a ars aprinderea :baldy:

Lucru chinezesc>lucru dracului :baldy:

Sunt bune 2 ani dupa ce il iei si...gata....

asculta-am!!!

va salut :baldy:

mda, acum chiar ca nu stiu ce scuter sa-mi mai iau :unsure:sunt in ceatza :baldy: ......... recomanda-mi atunci tu dar sincer ce scuter sa-mi iau.........dar pana in 2000 de euro......sa nu fie nici second.........decat un first bike, sau un AEXA care l-am vazut ieri la dealeru ala dintre Hotel Cetate si Astral, sau toate astea Quingi, Freemoto sau Vclic..........chiar nu e bun Kymko????? ca am auzit ca e un derivat de la honda...............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, acum chiar ca nu stiu ce scuter sa-mi mai iau :unsure:sunt in ceatza :baldy: ......... recomanda-mi atunci tu dar sincer ce scuter sa-mi iau.........dar pana in 2000 de euro......sa nu fie nici second.........decat un first bike, sau un AEXA care l-am vazut ieri la dealeru ala dintre Hotel Cetate si Astral, sau toate astea Quingi, Freemoto sau Vclic..........chiar nu e bun Kymko????? ca am auzit ca e un derivat de la honda...............

Pai pe primul loc sta yamaha majesty 150 >cel mai bun peste toate :baldy: motor in 4t, fuge 150km/ fara tuning(am simtit pe propria piele).ii super fain si , si merge!!

Poti sa iti iei iar tot yamaha dar model aerox(si ala e super bun, mai ales pt tuning)

Acum e alegerea ta, dar eu zic sa nu iti iei chinezarii!!!

sunt cele mai rele ciht ca-s noi!!!

Poti sa iei malagutti, peogeot, dat i-ati yamaha majestyq :baldy: :baldy: ce cea mai buna!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand Kymco nu e din China ,ci din Taiwan si fac scutere de peste 40 ani.

Daca ai bani putini ,Kymco e cea mai buna alegere.Ce a patit unul si altul e zero.......o sa gasesti pe forum o mie de alti posesori de Kymco care sunt foarte multumiti..

 

mda, acum chiar ca nu stiu ce scuter sa-mi mai iau :unsure:sunt in ceatza :baldy: ......... recomanda-mi atunci tu dar sincer ce scuter sa-mi iau.........dar pana in 2000 de euro......sa nu fie nici second.........decat un first bike, sau un AEXA care l-am vazut ieri la dealeru ala dintre Hotel Cetate si Astral, sau toate astea Quingi, Freemoto sau Vclic..........chiar nu e bun Kymko????? ca am auzit ca e un derivat de la honda...............

ia-ti frate Kymco ...dai 1200 euro si ti ai rezolvat problema..Agility ala de 50 merge 70 (delimitat) si iti ajunge in oras etc etc....sunt unii care 20000km si n au avut nici o problema.........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

decat sa iei scuter de 49 cmc in 4 timpi, mai bine te impusti!!! :baldy: :baldy: :baldy: parerea mea :baldy: :wave: :nono: dupa ce ca sunt limitate la 45 la ora, iti trebuie in plus si jumatate de ora sa ajungi la aceasta viteza!!!

 

 

de la 125 in sus se merita sa iei in 4 timpi, castigi la fiabilitate, iar lipsa demarajului este compensata de puterea mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand Kymco nu e din China ,ci din Taiwan si fac scutere de peste 40 ani.

Daca ai bani putini ,Kymco e cea mai buna alegere.Ce a patit unul si altul e zero.......o sa gasesti pe forum o mie de alti posesori de Kymco care sunt foarte multumiti..

ia-ti frate Kymco ...dai 1200 euro si ti ai rezolvat problema..Agility ala de 50 merge 70 (delimitat) si iti ajunge in oras etc etc....sunt unii care 20000km si n au avut nici o problema.........

Ce sa zic.............china sau taiwan nu e tot una :baldy: :baldy:

sa fim seriosi...nu vedeti ca si jucariile pt copii sunt rele...ce sa mai zic de scuteree....compara un kimko cu un aerox

deci e alegerea voastra ...dar .........mai bine :baldy: si aerox :baldy: :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa zic.............china sau taiwan nu e tot una :baldy: :baldy:

sa fim seriosi...nu vedeti ca si jucariile pt copii sunt rele...ce sa mai zic de scuteree....compara un kimko cu un aerox

deci e alegerea voastra ...dar .........mai bine :baldy: si aerox :wave: :nono:

:baldy: aerox e un super scooter...pe langa faptul ca arata bestial,merge super....acum e alegerea lui ce isi ia.... :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:baldy: aerox e un super scooter...pe langa faptul ca arata bestial,merge super....acum e alegerea lui ce isi ia.... :wave:

a

stiu un aerox super super tunat la greu!!costumpaint facut de kerosen cu aerografu!!!ii misto!!

revin cu poze

PS original fara tuning merge 110 :baldy: :baldy: :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:baldy: aerox e un super scooter...pe langa faptul ca arata bestial,merge super....acum e alegerea lui ce isi ia.... :baldy:

 

 

sa nu ma intelegeti gresit........eu am zis ca daca ai bani foarte putini e bine sa ti iei Kymco....normal ca un Aerox e mai bun decat Kymco Agility 50........si eu am fost in aceeasi situatie:n am avut bani de un Yamaha Majesty de 250 si mi am luat Kymco Agility 125 (de care sunt multumit)..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kymco sunt fabricare in China 100%. Este adevarat ca pe pliantele de reclama sunt niste poze cu fabrici de prin alte tzari la deruta, dar scuterele Kymco se fac numai in China.

http://www.kymco.com/us/about/group/group.asp

Pe pagina asta se vede clar ca cele mai mari si multe fabrici sunt in China, iar prin Taiwan, Indonesia etc. sunt doar birouri si dealeri.

Majoritatea scuterelor sub 50cc se produc in China pt a putea face fatza concurentei. Aprilia, Gilera, Yamaha se fac in China. Este drept ca staff-ul care supravegheaza productia este format din expatzi (supraveghetori din Italia, Japonia, Taiwan etc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca se compara aprilia cu kymco parerea mea nimic nu se compara cu apriliaaa :crack: oricum daca ai bani putzin iati kymco agility nou dai 1290 euro si gata sunt fiabile bune parerea mea dar tot nu se compara niciuna cu aprilia!!!!!!!!!!!! APRILIA RULZZZ!!!!!! :kick: voi ce credeti? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kymco sunt fabricare in China 100%. Este adevarat ca pe pliantele de reclama sunt niste poze cu fabrici de prin alte tzari la deruta, dar scuterele Kymco se fac numai in China.

http://www.kymco.com/us/about/group/group.asp

Pe pagina asta se vede clar ca cele mai mari si multe fabrici sunt in China, iar prin Taiwan, Indonesia etc. sunt doar birouri si dealeri.

Majoritatea scuterelor sub 50cc se produc in China pt a putea face fatza concurentei. Aprilia, Gilera, Yamaha se fac in China. Este drept ca staff-ul care supravegheaza productia este format din expatzi (supraveghetori din Italia, Japonia, Taiwan etc).

 

multe, chiar foarte multe firme (si chiar firme mari) isi fac sedii de productie in China, deoarece acolo mana de lucru e ieftina si forta de munca e cat cuprinde... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de curand si peugeot si'a facut fabrica in china... mana de lucru mult mai ieftina ca in europa...

uzzi eu iti recomand un Kymco Super 8, e in 4 timpi arata foarte sportiv shi e destul de ieftin (1.590 euro), eu am un kymco agility 50 si merge super bine nu am nicio problema, cat despre propietarii de kymco nu l'am auzit pe niciunul sa se planga ca au avut probleme cu scuteru. bafta ! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu neaparat tot ce e facut in china e prost facut. Din curiozitate, desfaceti-va calculatoarele si spuneti-mi si mie cate din piesele de acolo nu sunt facute in china :bounce:. Multe firme mari isi fac fabrici in china din cauza ca mana de lucru e ieftina. Eu am 380 km pe un kymco si nici o problema, nici cea mai mica.(nici nu ma asteptam sa apara, mai ales in atatia km :D). Sunt putini posesori de kymco care se pot plange de probleme. Parerea mea...luati-va cu incredere kymco. Si ca o chestie garantia de 25 de luni spune multe. Astia de la first bike sau alte chinezarii mi se pare ca dau 12 luni garantie. Am vazut si biciclete cu mai multa garantie decat scuterele astea chinezesti si nu orice biciclete, ci d-astea ieftine( pe la 2 milioane :peace:) :cheers:

Editat de nightmare_cristy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...