Sari la conținut

Aparat Sudura Mig


Postări Recomandate

M-am hotarat sa-mi cumpar un aparat de sudura MIG, mai precis unul mic si relativ ieftin.

Trebuie sa poata suda atat in atmosfera protectoare cat si cu fir FLUX, sa se poata baga in priza normala (220V monofazat, 3.6KW). Deocamdata am de sudat tabla si teava de fier/otel normal, dar as prefera sa poata suda si inox/aluminiu/cupru, pentru orice eventualitate (evident, folosind sarma corespunzatoare).

Pretul in jur de 300 +/- 50 euro.

 

Deocamdata cea mai buna oferta pe care am gasit-o este asta:

http://www.scule.ro/technopro/frame/list.a...&prodId=445

 

Daca sunt persoane care au mai multa experienta in domeniu si pot sa mai faca si alte recomandari, multumiri anticipate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am hotarat sa-mi cumpar un aparat de sudura MIG, mai precis unul mic si relativ ieftin.

Trebuie sa poata suda atat in atmosfera protectoare cat si cu fir FLUX, sa se poata baga in priza normala (220V monofazat, 3.6KW). Deocamdata am de sudat tabla si teava de fier/otel normal, dar as prefera sa poata suda si inox/aluminiu/cupru, pentru orice eventualitate (evident, folosind sarma corespunzatoare).

Pretul in jur de 300 +/- 50 euro.

 

Deocamdata cea mai buna oferta pe care am gasit-o este asta:

http://www.scule.ro/technopro/frame/list.a...&prodId=445

 

Daca sunt persoane care au mai multa experienta in domeniu si pot sa mai faca si alte recomandari, multumiri anticipate.

 

 

nu cred ca ce ai gasit tu sudeaza inox.........adica nu sudeaza inox cu argon.....ci inox Flux, adica electrod :crack:

Parerea mea........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e okey.... si pe mine ma batea gandu sa-mi cumpar asa ceva.....

 

@alexandrub ce intelegi tu prin inox Flux?

 

inoxul se sudeaza cu electrod dar trebuie aparat mai bun gen invertor daca stii.... sau cu triodina.... si se poate suda si in mediu de gaz..... merge si cu argon.... merge si cu feromix sau ceva de genu asta.... si trebuie sa mearga si cu sama de inox flux

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e bun pentru sudura in mediu protejat la otel si inox , cam atat, aluminiu nu poti suda cu el, e prea mic amperajul.

eu am tipul asta de aparat de aprox 3 ani si sunt f multumit de el. il folosesc la reparatii de tinichigerie auto, si la diverse modificari, sudura tevi, profile, corniere, etc.

poate suda linistit teava de inox, sau alte profile de grosime medie

numai bine cosmin aka kerosen!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Kerosen, merci de recomandare. Exact asta cautam, cineva care a mai lucrat cu el si poate sa-mi spuna cum se comporta si ce poate face de fapt.

 

@alexandrub, @dub - inoxul se sudeaza in mediu protejat, uzual Ar sau Ar/CO2, dar nu neaparat cu electrod (i.e. aparatul electric de sudura clasic). Iar in cazul MIG-ului, FLUX nu inseamna electrod, ci o sarma speciala, gaurita pe mijloc, in care este o substanta cu proprietati si rol asemanatoare celei de pe electrozi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

@alexandrub ce intelegi tu prin inox Flux?

 

 

 

pai din cate stiu eu, invelisul de pe electrod se numeste flux, mai exista flux-ul acela care seamana cu un nisip, care se foloseste la sudurile automate, cand sudura este protejata cu acel nisip, in cazul argonului, argonul creeaza fluxul.......cel putin asa imi mai aduc eu aminte de pe la scoala:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci mig/mag nu sudeaza in inox ! Pt inox ai nevoie de aparatele din categoria tig/wig !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mig/mag sudeaza inox fara probleme, ai nevoie doar de sarma de inox -rola pe diametrul suportat de aparat. de preferat e sa ai butelie de argon decat CO2, dar merge si asa

tig/wig sudeaza orice material: fier, inox, aluminiu, bronz, fonta etc, cu adaos din materialul respectiv-bagheta-, adaos care sa face manual

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci mig/mag nu sudeaza in inox ! Pt inox ai nevoie de aparatele din categoria tig/wig !!

 

Salut!

 

Ai incercat tu sa sudezi inox cu mig/mag si nu a mers?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Ai incercat tu sa sudezi inox cu mig/mag si nu a mers?

 

Daca as zice ca am incercat mint , in schimb am citit mult in domeniu si am stat pe forumuri de sudura mai de mult cand ma pasiona treaba !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca as zice ca am incercat mint , in schimb am citit mult in domeniu si am stat pe forumuri de sudura mai de mult cand ma pasiona treaba !

 

Iti garantez eu ca am sudat inox cu aparat mig/mag si merge perfect. Si teava de evacuare si altele.

TIG-ul are si el aplicatii in care face fatza mai elegant. Pentru ca tig-ul nu depoziteaza material nou obligatoriu, doar topeste in functie de reglaj. Asa ca la imbinari f fine poti vedea exact cat de bine unesti materialele si adaugi un minim de material nou.

Sunt obosit rau, ca ti-as mai povesti. Cauta mai bine pe net data viitoare, si intreaba lume care stie.

Editat de alex-bandit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...