Sari la conținut

Mi S-a Oprit Moto Din Mers


Postări Recomandate

sal!

am nevoie de ajutor!

mi s-a oprit moto din mers. mergeam cu 110-120km/h (in afara localitatii :crack: ) si deodata toate ceasurile din bord au murit(curent zero) moto a dat 2 rateuri si s-a oprit. trag dreapta incep investigatiile si observ ca bateria nu are curent deloc si osigurantza arsa. Sun un prieten imi aduce o baterie si sigurantza. le montez vad ca are curent in bord, dau la automat si vad ca imi iese fum din ceva de pe langa sa.

desfac din nou si sunt 2 relee(nu stiuexact care ce face). fum iesea din cel mai mare cu o mufa cu multe fire ce seamana cu un "calculator(ca la masini)".

am uitat sa zic : am o honda cbr 600 din 92 pc25

daca ma puteti ajuta!!!!!!!!!!!11

 

sal!

am nevoie de ajutor!

mi s-a oprit moto din mers. mergeam cu 110-120km/h (in afara localitatii :kick: ) si deodata toate ceasurile din bord au murit(curent zero) moto a dat 2 rateuri si s-a oprit. trag dreapta incep investigatiile si observ ca bateria nu are curent deloc si osigurantza arsa. Sun un prieten imi aduce o baterie si sigurantza. le montez vad ca are curent in bord, dau la automat si vad ca imi iese fum din ceva de pe langa sa.

desfac din nou si sunt 2 relee(nu stiuexact care ce face). fum iesea din cel mai mare cu o mufa cu multe fire ce seamana cu un "calculator(ca la masini)".

am uitat sa zic : am o honda cbr 600 din 92 pc25

daca ma puteti ajuta!!!!!!!!!!!11

 

 

am seria de pe releul ala:

MV9EC

823K

1806

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti s-a prajit CDI-ul....e destul de nasoala treaba ca e scump. Daca totusi vrei sa mai folosesti motorul si pentru altceva decat pentru a-l vinde, iti recomand sa pui altul nou, nu sa-l repari. Si inca ceva, sa-ti verifici bobinele inainte de a monta un CDI nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti s-a prajit CDI-ul....e destul de nasoala treaba ca e scump. Daca totusi vrei sa mai folosesti motorul si pentru altceva decat pentru a-l vinde, iti recomand sa pui altul nou, nu sa-l repari. Si inca ceva, sa-ti verifici bobinele inainte de a monta un CDI nou.

 

 

CDI e aceeiasi chestie cu ICM(ignition control module) ? am gasit un manual pe net si cam ala seamana cu ce am eu.

ce inseamna scump?? zi-mi un pretz aproximativ daca stii!!(unul la mana a 2 merge??)

merci ! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da e ignition module, aprinderea electronica.

Merge si unu la mana a doua, numa sa fie bun, si sa nu aiba crapaturi sau sparturi in carcasa. E cateva sute de euro in general, depinde totusi de model, an, etc. poti sa cauti pe net si sa vezi si de pret.

mai multe, nu prtea am de zis, decat sa verifici si bobinele, poate ai vreo descarcare si de-aia o crapat asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da e ignition module, aprinderea electronica.

Merge si unu la mana a doua, numa sa fie bun, si sa nu aiba crapaturi sau sparturi in carcasa. E cateva sute de euro in general, depinde totusi de model, an, etc. poti sa cauti pe net si sa vezi si de pret.

mai multe, nu prtea am de zis, decat sa verifici si bobinele, poate ai vreo descarcare si de-aia o crapat asta

 

 

crezi ca m-as descurca singur sa aflu dc sunt arse si bobinele?e o operatine asa complicata?

am mai lucrat cu aparate de masura si pistoale de lipit(nu sunt chiar strain de electrica si electronica)

banuiesc ca nu ar fi o chestie chiar asa complicata. am si un manual service.

care ar fi procedura de verificare/??cu ce incep??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citeste in manual si ai sa gasesti si procedurile de verificare a bobinelor

In principiu se masoara rezistenta primarului si cea a secundarului. Valorile le gasesti in manual, usual primarul are cativa ohmi iar secundarul zeci de kiloohmi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...