Sari la conținut

Peste 7000 Suna Ciudat -aprilia 125 Extrema


Postări Recomandate

se gatuie la 7000 de ture in gol, sau la ce viteza?

dc e in gol atunci ii schimbi filtrul de aer

 

in orice viteza ajung in jur de 7000 si parca vrea sa explodeze ca si cum as accelera la dacie 4-5000 suna ca porcu bineinteles fara batai sau ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu problema asta la o moto asemanatoare, tot 125 cmc, tot de peste 11 - 12.000 de ture. Pe langa limitarea asta in turatie mai suferea si de o supraincalzie excesiva - avea racire pe apa si cam fierbea apa destul de des. Problema a fost de la reglajul avansului static - da jos capacul din dreapta de la motor (ala cu lantzul) - pentru a avea acces la megnetou. S-ar putea sa-ti trebuiasca o cheie tubulara normala de 17,19 sau 21 pentru a da jos piulitza care tine magnetoul, insa ulterior iti trebuie si o piesa extractoare, pentru ca magnetoul vine presat pe con acolo si nu prea ai cum sa tragi de el. Ideea este sa ajungi la platoul fix al magnetoului, cu bobinele (atat bobinele de putere (far), si bobina de tensiune (pentru scanteie), cat si cea care ia semnalul pentru aprindere (avansul static)) - si sa verifici daca semnul de pe carter se "pupa" cu semnul de pe platoul respectiv.

 

Operatiunea este foarte rapida si usoara, cu conditia sa ai sculele potrivite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de 17 iti trebuie cheie ca sa dai jos piulita care prinde rotorul.

nici eu n-am inteles..urca peste 7 mii de ture? urca greu?

 

la asta a ta ar trebui sa se deschida valva la 7800 de ture, din cate stiu eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa nu fie cunva zgomotul scos de toba datorita rezonantei tobei. :cheers:

sper sa nu incerci sa repari ceva cu functiuneaza.

poti sa dai si tu mai multe detalii?...

motorul cum se comporta. trage mai tare dupa 7000 si problema e doar zgomotul?...sau ..eu sincer nu prea inteleg.

 

zi spus "ca si cum s-ar gatui" ..dar nu mai are putere?

vezi ca zgomotul scos de toba atunci cand intra in rezonanta este destul de ciudat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

am uitat sa`ti zic..daca cumva te deranjeaza sunetul produs de toba aia..te scap eu de ea iti dau una originala si ceva diferenta :duel: sau piese..sau altceva :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...