Sari la conținut

Presiune Cauciucuri


Postări Recomandate

Mai oameni buni invatati-ma si pe mine cum e mai bine sa fac ??? Am o Yamaha R6 si am incaltat-o cu un cauciuc de 190 pe spate ( ea are in mod normal de 180 ) . Cat tre sa fac presiunea in cauciucuri???? Uni imi spun sa o fac de 2,8 altii imi spun sa las cauciucul sub 2 ca sa fie desumflat si sa aiba suprafata de contact cu solul cat mai mare. L-am umflat la 2,3 si sincer mi se pare prea moale. Stie cineva care e presiunea recomandata ????? Cauciucul e un Pirelli Diablo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rind nu trebuia sa pui anvelopa de 190 pe o janta de 180! Stiu ca urmaresti sa se vada mai bine ,dar motorul tau a fost construit cu o anv.de 180 si stiu ei de ce au facut-o asa!!! +janta care se monteaza anv.de 190 este mai lata decit cea de 180 ,daca nu ma insel este o diferenta de 10mm intre ele,asa ca tu nu ai facut decit sa fortetezi o anvelopa care este mai lata sa stea intr-o janta mai strimta,si daca masori o sa vezi ca nu este de loc mai lata ,dar este mai inalta!!! Cit despre presiune ,se opteaza pentru presiuni diferite in functie de scopul urmarit,ex.circuit,strada, cu sau fara pasager. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...