Sari la conținut

In cele din urma ..


elf_away
 Share

Postări Recomandate

Dupa ani de zile de salivat dupa motoarele altora ..

Am reusit sa conving " superiorii " sa mi ia motor ..

M am hotarat asupra motocicletei Aprilia RS 125cc ..

Acum 4-5 luni .. m am apucat de scoala .. la Dobre ..

Primul examen l am picat .. DUMBASS .. la poligon ..

apoi pe al doilea l am luat ..

de 2 luni de zile sunt " motociclist in acte " ..

Tot de doua luni de zile astept sa devin motociclist adevarat .. cu propria motocicleta ..

Dupa multe nopti nedormite .. asteptari, amanari din partea Dealer-ului ..

Am ajuns la ultima noapte de asteptat ...

Maine ma duc sa imi iau motorul .. din pacate nu am aparat digital sa pun si niste poze .. dar sper sa fac rost cat mai curand ..

 

P.S. : Am facut un topic special la INCEPATORI cu intrebarea asta .. dar sper sa nu se supere nimeni dc intreb si aici .. :

 

Din cate am inteles .. motorul se afla la Tunari ..

Pana acum nu am mai mers decat in poligon pe minsk ..

credeti ca pot sa vin calare pe Aprilica ?

 

In rest sa auzim numai de bine .. Sper sa vin Miercuri la Arc .. :baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da-te si tu p'acolo vreo ora cu ea , invata sa schimbi treptele ( am vazut intr-un alt topic ca ai spus ca nu prea le ai ) shi dupa asta da-i bataie , ushurel , pe dreapta fara figuri ca shtii ca e torushi o motocicleta destul de fajneatza

nu fi speriat de ea ca te tavaleshte in mod sigur

bafta multa shi ai grija

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da-te si tu p'acolo vreo ora cu ea , invata sa schimbi treptele ( am vazut intr-un alt topic ca ai spus ca nu prea le ai ) shi dupa asta da-i bataie , ushurel , pe dreapta fara figuri ca shtii ca e torushi o motocicleta destul de fajneatza

nu fi speriat de ea ca te tavaleshte in mod sigur

bafta multa shi ai grija

asa ma gandeam si eu sa fac .. dar sper sa am unde sa ma dau .. speram un loc fara circulatie .. preferabil sa nu fie nici macar drum .. ci doar asfalt ..

 

De tavalit stiu ca o sa ma tavaleasca, dar m am pregatit ..

: geaca, manusi, cizme, protectie spate, casca ..

mai urmeaza sa mi iau pantaloni dc fac rost de bani ..

 

Mersi pt stat .. :baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Brava, sa te duca zdravan la destinatie ! Ai putea incerca s-o aduci noaptea, cand sunt drumurile mai libere (eu asa mi-am facut primele iesiri in oras cu masina, si tot asa voi face si cu moto).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai grija sa nu blochezi rotile la franare, eu asa am apatit prima data cand am iesit in trafic. In rest be cool si sa nu-ti pese daca te claxoneza niscai musterii, fa-ti treaba ta si sa auzim numai de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e ca cel mai bine e sa o iei pana in poligon si acolo sa te joci un pic cu ea ..o sa iti fie de folos mai ales ca treci de la franele si accelaratia de ruseasca la una italiana care nu se compara in nici un fel

daca iti luai o ruseasca era ok dar asa tre sa "reinveti" sa mergi ..

..parerea mea :baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca nu am luat o ..

 

Din nefericire .. numai mie mi se putea intampla ..

motocicleta mea a ajuns la altcineva .. nu ma intrebati cum ..

si eu voi lua maine alt RS 125 ..

in schimb am fost azi pana in service-ul United Motors .. si am vazut doua RS 125 albe .. niste frumuseti iesite din comun .. :baubau:

Si spre surprinderea mea .. am vazut cat are pe bord ..

 

: 200 km/h

 

M a cam mirat .. ma asteptam sa fie mai putin ..

Oricum .. Miercuri cred ca vin la Arc ..

 

Am o rugaminte .. dc poate cineva sa aduca la Arc un Aparat foto digital .. ca vreau sa fac si eu niste poze la motorash .. si nu am cu ce ..

Sucul ( Nu bere pt ca sunteti cu motorul .. cred ) bineinteles ca vine de la mine .. :D

 

In rest sa auzim numai de bine .. :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru rezistentza la asteptare :baldy: Rest cool

 

Sper ca intr-o luna sa te prind :baubau:

mersi mersi .. dar sa stii ca nu face bine le nervi asteptatul asta ..

norocul meu ca am un calm iesit din comun .. multi o numesc nesimtire ( adica nu ma intereseaza de ce se intampla in jurul meu :D )

 

Bineinteles ca de motocicleta ma interesa .. Dar m am obisnuit cu ideea de amanat

de adoua oara cand m au amanat ma gandeam dinainte ..

" Sigur ma amana si data viitoare " ..

oricum ma bucur ca in cele din urma a ajuns si momentul final ..

azi ora 17:00 ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Elf, s-o stapanesti sanatos si sa ai parte de multe drumuri fara peripetzii neplacute. Ai grija ca e destul de nervoasa, chiar la cei 125 cmc. :baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun .. sa scriu ceva impresii despre amanta ..

:P

 

: Merge frumos .. e extrem de usoara, dupa 6000 de ture fuge de sub picioare .. d( de abia astept sa termin rodajul :D ) ..

 

Singurul lucru care nu mi place .. :

 

Nu are indicator de gazolină .. noroc ca dc o termin trec pe rezerva cu care pot sa mai fac cel putin 30 km ..

 

Am inceput sa ma obisnuiesc cu plecatul de pe loc ..

O duc in 5000 de ture si o las acolo in timp ce dau drumu la ambreaj .. E bine asa ?

 

Voi stati tot timpul cu mana pe ambreaj ? pt ca pe mina ma cam doare incheietura de la asta ..

 

De venit la Arc am venit azi dar nu am apucat sa vb decat cu Sabin .. in rest toti plecasera cu fluturasii ( am ajuns cam tarzior ) ..

 

Sa revenim la oile noastre ..

azi am plimbat un baiat .. sper sa nu ma bateti dar fara casca .. l am plimbat putin .. de aceea trebuie sa mi cumper casca ..

 

dc nu aveam prietena .. ma alegeam cu o bulgaroaica depe aici de unde stau ( Popesti - Leordeni ) .. Un chiar mi a oferit o floare .. ( iar eu am refuzat o .. heheh .. sunt fidel :baldy: )

 

Cum e mai bine sa franez ?

- Strang ambreajul, pun frana, opresc si apoi schimb toate treptele in jos ?

- Franez, Schimb treapta, dau drumu la ampreaj, franez, schimb, dau drumu ambreaj .. ?

 

P.S. : i am dat a 4 ..

 

Am salutat un politist pe motor si ma salutat la loc .. :baubau:

Apoi .. dupa 20 de minute eram pe Vitan Barzesti aproape de targ si aveam 80-90 si acelasi politist a trecut pe langa mine si m a claxonat .. el a vrut saracul sa ma salute, dar eu am crezut ca vrea sa ma amendeze pt viteza .. si am lasat o usor ..

 

Apoi eram aproape de o trecere si erau doi baieti in traversare .. unul a trecut repede .. eu incetineam sa opresc si cel de al doilea baiat nu a trecut, ci mi a facut semn sa i dau blana :D

 

Cand ma duceam azi la Arc am salutat un endurist cu o pasagera .. intai i am facut cu mana apoi am oprit sa semafor langa el si am dat dn cap ..

E cumva pe aici acel endurist ? :D

 

Data viitoare sper sa prind mai multei la Arc ..

 

In rest sa ne auzim numai de bine .. si .. ASFALT USCAT !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa o stapanesti sanatos fara sa ai parte de incidente neplacute!

Sa te vedem, pentru inceput, la Arc cu ea! Apoi sa ne intalnim pe drumurile tarii.

 

Bafta!

 

PS: Cum ie .. scrie 200 Km/h? Ii si prinde?

Pe bord are 200 ..

de prins nu stiu inca cat prinde .. mai ales ca e limitata la 11 kw .. pt A1 ..

 

Eu i am dat cel mai mult 90 ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa o stapanesti sanatos mult timp..........e un motor impecabil....vad ca esti entuziasmat,dar si eu as fi la fel(daca mias mai lua odata primul motor :baubau:)........sa auzim numai si numai de bine

p.s.ai grija cum tragi de gaz :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am venit ieri cu dijitalu' dar nu te-am vazut, ghinion :baubau:

 

ne vedem miercurea viitoare atunci sau daca esti nerabdator baga un mesaj pe yahoo messenger

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am venit ieri cu dijitalu' dar nu te-am vazut, ghinion  :D

 

ne vedem miercurea viitoare atunci sau daca esti nerabdator baga un mesaj pe yahoo messenger

imi cer scuze sefu' .. :baldy:

am ajuns un pic cam tarziu ..probabil ca plecasei deja .. :baubau:

pt a egala deranjul, dau o bere ... sau macar un suc .. dc esti cu motorul .. k ?

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...