Sari la conținut

Yamaha Tt600r Pareri


Postări Recomandate

sunt in pragul cumparari unei motociclete si binenteles ca nu stiu ce sa cumpar.....dupa multe cercetari m-am oprit la doua capre yamaha xt & yamaha tt600r

ma orientez spre ttr dar inca nu sunt sigur asa ca dak ma puteti indruma spre cea mai buna alegere pls heellppp

 

 

am si cateva intrebari...:

1 ttr are demaror elecrtic?

2 ccum se intinde la drum lung?

3 este la fel de fiabila ca xt-u?

 

 

astept raspuns

 

prefer dealurile si padurile dar imi place deasemenea si drumul intins.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TTR este orientat spre enduro (suspensii performante), XT spre soft enduro, iar confortul e diferit...depinde ce vrei sa faci cu ea si in ce proportii vrei on/off road.

Motorele sint aceleasi, la fel de fiabile, dar daca TTR a fost forjat pe teren atunci se schimba treaba. TTR are demaror electric, acum depinde si de an/model, am vazut si fara kick unele modele mai recente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-TTR-ul are doar pedala. TTE-ul si TTRE-ul au E-starter

-TTR-ul nu prea se intinde la drum deoarece este inalt si usor. In schimb este foarte bun pentru coclauri. In principiu poti sa bati tara in lung si-n lat cam cu orice.......chiar si cu un moped.......acum depinde in ce conditii vrei s-o faci.

-XT-ul mai vechi are doar pedala. Cele noi au E-starter. Comparativ cu TTR-ul, XT-ul e mai bun pentru strada dar mai prost pentru coclauri.

 

Dupa ce te vei hotari ce vrei sa faci cu motoreta, alegerea va fi foarte simpla :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum spunea si angi TTR NU are demaror doar pedala cu E-starter este TTE SI TTRE

ttr bun pt ceva hard tte si ttre pt soft

eu am avut tte si am fost ffffff multumit de el merita mai mult decat un xt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ma-nsel, parca n-ai voie sa conduci (pe sosea) motor de 600 cmc in primii doi ani de la dobandirea carnetului... :what:

traim in romania :eek: nu e vorba de capacitate ci de puterea in kw :sick: dnepra are 650cc si doar 24cp :eek:

e puternic motorasul dar sigur o sa te descurci ....eu stiu cu r 1 sau cu cbr de 1000 dupa ce si au luat carnetul aaia da periculosi :hug: bafta in alegere eu am mers pe un tt e ...sau ttr e Nu stiu exact mi a placut foarte mult nici nu se compara cu xt ul mult mai nervos :what:

incearca ala a lui costin :ok: sa vezi ce bruta e :D fata de xt ul lui mishu

Editat de solo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu prea il cunosc... si as vrea sa iau legatura cu el sa vad cum sta treabacu tt-u ca la xt nu-i bai am mai mers si pe a lu pitu si pe a lu Marian Sorociac

 

Daca nu ma-nsel, parca n-ai voie sa conduci (pe sosea) motor de 600 cmc in primii doi ani de la dobandirea carnetului... :hug:

..eh vorba lu solo "traim in romania" dar eu am avut si A1 (si inca il mai am) fata de alti care nici macar examenu practic nu-l dau pe motor si dupa aia se urca pe cate un avion ... aa si cu legea cu cred ca este vre-o problema ca inca nu am vazut pe cineva sa fie amendat pt chestia cu puterea :what: :D :sick: :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TT e scula adevarata, eu am TTE din 95 cu demaror (e de recomandat la 600)- made in Italia !, super fiabila, in 5 ani nu am avut decat probleme absolut minore, am venit pe ea din Germania si pe aici am bagat enduro, rally, forestiere, sosea cât cuprinde.

Minusuri: In hard enduro e prea grea, la drum foarte lung nu e comoda ca un enduro touring.

Oricum, se apropie cel mai tare de conceptul de "all in one", dupa mine.

XT e de strada si putin forestier, e mai comoda la drum lung pt ca are saua mai moale si e mai joasa, am mers cu una in Creta trei zile vreo 1000 km si s-a comportat excelent.

Asa ca daca nu vrei sa stai toata ziua sa-i faci service ca la altele, ia-ti TT si nu vei fi dezamagit! :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..eh vorba lu solo "traim in romania" dar eu am avut si A1 (si inca il mai am) ...inca nu am vazut pe cineva sa fie amendat pt chestia cu puterea :hug: :what: :D :what:

 

In primul rand pt. motoare peste 25 kW (orice 600 cmc modern) nu e suficient A1, iti trebuie A, plus 2 ani de experienta pe motoare inferioare (A1 inclusiv) sau sa ai pest 21 de ani.

 

Atentie ! daca nu indeplinesti conditiile de mai sus e infractiune si te poti trezi cu dosar penal.

 

Iar in ceea ce priveste "traim in Romania" si "inca nu am vazut pe nimeni", asta nu te fereste de vreun politist cu exces de zel. Nici presedinti suspendati n-am vazut pana acum. Si totusi se poate... :sick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca din moment ce are A1 stie ca nu ar fi legal sa cinduca un 4t de 600 cu un permis valabil pt moto de 125 (sau 11Kw). Legea cu limitarea pana la 25 de kw in primii doi ani mi se pare buna...mai ales atunci cand vad cate un artist de 18 ani (cu sau fara permis pe R1 sau alte avioane, dar cand vorbim despre cineva care merge pe moto de la 12 ani mi se pare o tampenie. trecand peste toate astea, si cei care circula pe mopede sunt niste infractori deosebit de periculosi (vb despre cei care circula neavand subcateg A1 sau categ A) pt ca nu au promovat "testul specific de cunostinte si comportament" despre care nu stie nici naiba nimic, dar in cod scrie mare ca asa trebuie. Daca ar fi sa incerci sa respecti legea in totalitate, ori ai innebuni si nu ti-ar mai trebui motoare never, ori te-ai face Ghost Rider si ti-ai lua gsxr.

Editat de dantu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...