Sari la conținut

Minsk


sinbad
 Share

Postări Recomandate

Fratilor, ajutati-ma si pe mine ca nu ma prea descurc cu motoru meu. Mi-am tras si eu un Minskuletz dar habar n-am cum se regleaza aprinderea (sau avansul) si nici carburatia. Dati-mi si mie niste indicatii, pls, ca ma uit la ea si nu stiu ce sa-i fac. Eu ma mai pricep asa, putin, ca sunt si trabantist, dar cu asta nu stiu de unde sa incep. Multam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!

la mai toate comunistele in 2 t momentul scanteii trebuie sa fie cu 2,5-3 mm inainte de punctul maxim superior al pistonului.Daca iti iese chestia asta nu are cum sa nu mearga...da si tu ceva detalii despre ce e vorba.... e aprindere electronica asa cum e la voshod sau cu platina ?Ce simptome are minskavetele de vrei sa-l reglezi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai in prima faza da niste explozii la momente nepotrivite, insa dupa o vreme pierde din putere si apoi se opreste iar bujia se uda. Chestia e ca mi se pare mie ca motorul e cam varza, si cred ca de-aia face asa, deci aprinderea s-ar putea sa fie buna, dar nu stiam cum se comporta un motor bulit. Astazi ma pun cu dezmembratul pe el... :) Daca ai sa-mi dai ceva sfaturi, le astept cu mare nerabdare. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai se regleaza destul de usor. Ce carburator ai ?

de unde esti ? deci te uiti ca bobina cititoare sa fie pe fanta de la rotor si pui o surubelnita in loc de bujie si asa ochiometric sa fiu un pic inainte sa ajunga la punctul mort superiorsi dupa aia reglezi avansul dupa ureche

zi-mi ce carburator ai si iti zic cum sa il reglezi si pe ala. Daca esti bin buc si poti sa ajungi cu ea pe la mine vedem ce are

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt din Bucuresti. Carburatorul este model vechi, asa mi s-a spus. Nu pot ajunge cu ea nici pana pe trotuarul celalalt caci momentan am facut-o bucati si ma uit un pic in motor. Pare sa arate bine, doar biela are un joc lateral care nu imi place si nu stiu daca tre' sa-l aiba...Se misca de-a lungul boltului in piston... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai salut, sunt Andrei din braila,si am citit ca ai belele cu minsk-ul.

sa stii ca ambielajul poate sa aiba putin joc stanga-dreapta, la biela,

dar sa il iei in mana , tinandu-l de biela, si sa ii dai un pod de palma

in capul bielei, si daca auzi un clantanit ca de clopotel, atunci nu e bine.

Daca are joc in biela(mare) nu poti nici sa-i faci aprinderea cum trebuie.

BAFTA LA MONTAT!!!!!!!! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Sinbad e posibil daca ti se uda bujia si daca zici ca mere ce mere si moare si alte sintome de genu, sa ai probleme atat cu magnetoul cat si cu carburatorul...eu zic sa-l demontezi si sa te uiti 1) la stator unde e bobina si sa vezi daca cositorul mai e la locul lui, apoi daca da scanteie magnetoul, si daca totul e in regula 2) regleaza-ti carburatorul, verifica cuiul si ca masura de precautie 3) vezi sa n-ai vreun fir care sa joace pe la bobina, verifica si fisa...

Minsk-ul e relativ destul de simplu trebuie sa te obisnuiesti un picut cu el si nu o sa mai ai nedumeriri

 

Bafta si drum intins!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...