Sari la conținut

Kit De Lant


Hadess
 Share

Postări Recomandate

Vin cu o intrebare de incepator, dar nu m-am lovit de problema asta pana acum:

 

cum stiu cand trebuie schimbat kitul de lant? (stiu ca se vede dupa uzura pinioanelor, dar alte simptome mai sunt?)

 

Problema vine de la un Suzu GS500E din 92 care are un "troncanit" la roata spate in mers, acceleratie. Lantul e intins.

Daca nu e de la lant, ce altceva sa fie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trancanitul e de la jocul amortizoarelor de soc (niste triunghiuri mici ca de brinza topita, de cauciuc, montate intre coroana spate si butucul rotii).

 

Pentru lant....te uiti la dintii pinioanelor si compari cu forma din cartea de service, si se mai masoara si lungimea (in tensiune) a 20 de zale, care trebuie sa nu depaseasca o anumita valoare (tot conform cartii de service).

 

Practic...e o chestie de bun simt, uzura se vede, si mai ai si gradatiile de la bascula...daca ai ajuns la capat e clar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau, pe pinionul spate, incerci sa "scoti" lantu cu degetele de pe pinion. Daca il poti trage cativa mm, e clar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi in poza alaturata cu linie punctata este desenat conturul uzat, ori daca pinionul ajunge asa trebuie sa schimbi si lantul. Ar trebui sa verifici si canelurile interioare.

 

Florin

post-18232-1177781114_thumb.jpg

Editat de Florin_escu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...