Sari la conținut

Ce Ii Mai Bun?


Vlad S
 Share

Postări Recomandate

Buna. As avea si io nevoie de putin ajutor. Vreau sa imi iau motor peste vreo luna cand imi iau carnetu. Da imi iau A1 ca am numa 16 ani si as vrea sa stiu ce motocicleta ii mai buna de 125 pentru enduro. Principalu ii ca vreau sa imi iau ceva SH pt ca o sa il tin numa 2 ani. As vrea sa imi iau un motor pe la 2000euro si nu prea stiu care ii mai bun. Ma refer la fiabilitate si sa fie usor de intretinut. Din ce am vazut io ar fi Yamaha Dt125, Husqvarna WRE125, KTM LC2 sau EXC. Cam ce mi-ati recomanda?si am pus topicu asta aici pt ca pusti de la 125 is inebuniti de obicei de speeduri....ms anticipat

 

Am uitat sa zic numa ca vreau sa o inmatriculez ca prin juru clujului am pe unde sa ma dau...si cu transportu pana pe offroad ar fi cam greu....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna. As avea si io nevoie de putin ajutor. Vreau sa imi iau motor peste vreo luna cand imi iau carnetu. Da imi iau A1 ca am numa 16 ani si as vrea sa stiu ce motocicleta ii mai buna de 125 pentru enduro. Principalu ii ca vreau sa imi iau ceva SH pt ca o sa il tin numa 2 ani. As vrea sa imi iau un motor pe la 2000euro si nu prea stiu care ii mai bun. Ma refer la fiabilitate si sa fie usor de intretinut. Din ce am vazut io ar fi Yamaha Dt125, Husqvarna WRE125, KTM LC2 sau EXC. Cam ce mi-ati recomanda?si am pus topicu asta aici pt ca pusti de la 125 is inebuniti de obicei de speeduri....ms anticipat

 

Am uitat sa zic numa ca vreau sa o inmatriculez ca prin juru clujului am pe unde sa ma dau...si cu transportu pana pe offroad ar fi cam greu....

 

DT125 si LC2 sunt motorete pt hobby enduro (amortizoare slabe,CP redus...etc)

WRE125 si EXC125 motorete pt competitie (pt competitie si nu numai)

 

restul depinde de tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK....da ce sa imi iau mai exact....avand in vedere ca pe mine o sa ma tina invatatu o luna maxim.....ma stiu da foarte bine pe bicleta si de prima data cand mam urcat pe motocicleta nam avut nici o problema cu echilibru, sa iau curbele sau ceva.....de cand am facut scoala(orele in poligon le-am terminat) am pus odata picioru jos ca nu mai aveam deloc viteza.....si noah...la mine progresu ii foarte rapid....invat f repede cum merge treaba....asa ca vreai ceva cu care sa ma pot distra bine mai tot timpu si sa nu fie prea slab totusi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok....acuma is tare ametit si nu mai stiu ce ar fi bun....am inteles ca pt enduro un 2t se poate strica cand tie lumea mai draga.....cea ce nu ar fi benefic avand in vedere ca is pasta la capitolu mecanica.....mie mi-ar di placut un ktm exc124....dar dupa ce am vorbit u smile am intles ca un 4t ar fi mai bun...el ii super multumit de dr'u lui....noah nu mai stiu amu....dr'u ii un motor bun dar mi se pare totusi vechi si si ca design nu ii nush ce chestie...da nu aici ii problema....ci in faptul ca imi permit un motor ceva mai noutz si mai sportiv....cienva sa ma ajute si pe mine:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok....si acuma totusi....pt ce vreau io sa fac ce ar fi bun....ma refer sa fie fiabil....da si sa traga, sa sa o duca bine cu suspesile....din cate am inteles DR'u la partea cu suspensile nu lucreaza f bine.....in principal mie imi trebe motocicleta pentru mers maxim 100km pe asfalt....si restu unde pe un traseu intre hard si soft enduro....asa ca sa revin si la ce o spus Dark_Petak...hobby sau competitie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma am optat pt Yamaha DT 125....azi am gasit unul la 1400e din noiembrie 2000 cu 18000km....bineinteles in Germania....acum marea problema ar fi transportul....daca voi reusi sa il aduc cu un prieten va fi super....sper sa fi facut o afacere buna.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

YES :duel: ....am reusit si cu trasportu.....saptamana viitoare mi'l aduce un prieten cu firma lui de transport...deci pe vinerea viitoare am motor :rock: ....yey :ok:

Editat de Schumy CJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu transportu am avut noroc ca am un prieten de familie care face transport international....a reusit sa aranjeze k un camion care trece prin apropiere de tipu de la care am luat'o sa imi aduca motocicleta....din pacate camionul pleaca doar vineri si ajunge pe miercuri saptaman viitoare :rock: :D ....oricum abia astept sa ma vad cu ea in garaj :rock:

 

PS...transportu o fost moca :rock:

Editat de Schumy CJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Dupa o lunga asteptare de vreo 3 saptamani a ajuns si pe acasa DT'u.....acuma mai ramane de dat ture la politie sa o inmatriculez....si sa dau examenu pt carnet.....si sper ca va iesi o vara frumoasa:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...