Sari la conținut

2 Intrebari


Iulian00
 Share

Postări Recomandate

Saptamana viitoare imi voi cumpara un scuter Keewa Focus 50CC , pretul este de 36 de mil levi vechi . As dori niste pareri despre modelele de scutere Keeway , daca a avut cineva , ce probleme a intampinat , etc.

Si a doua intrebare este referitoare la un curs de legislatie. Stiu ca motorul trebuie inregistrat la primarie , trebuie platite placutele si o chitanta , pana in 500 de mii , dar acum cateva ore mi-a spus un prieten ca trebuie absolvit un curs de legislatie. Este adevarat?Daca da , cat costa , ce trebuie , in ce consta acest curs de legislatie , etc.

 

Va Multumesc anticipat :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai alt permis de conducere, de ex cat. B ... nu iti mai trebuie nimic.

 

daca nu ai nici un permis, DA... iti trebuie un curs de legislatie, care se face la toate scolile de soferi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mai exact ce trebuie la acel curs , daca nu te superi , ce trebuie sa stiu , sa fac , cat costa ... etc. ? Nu mai am alt permis , pana acum am avut un motor gen Piaggio , Garelli cu 2 viteze si nu m-am agitat sa-l inscriu sau curs de legislatie ca sunt dintr-un oras mai mic si na....nu avem probleme cu politia , dar acum la scuter vreau sa fiu in regula cu tot .

Multumesc pentru raspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.keewaymotor.com/sco_fact50.html aici e modelul scuterului ce doresc sa il cumpar.V-as ruga sa imi spuneti ce parere aveti despre el si daca merita banii .

 

U alegi ce faci , scuterul seamana leit cu ''First Bike Tornado'' . Nu cred ca conteaza parerea mea , Dar eu nu as da 1000 d euro p el.. !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

U alegi ce faci , scuterul seamana leit cu ''First Bike Tornado'' . Nu cred ca conteaza parerea mea , Dar eu nu as da 1000 d euro p el.. !

 

De fapt seamana prea mult..chiar dubios...

 

http://www.bikeshop.ro/uploads/file_35493_phpJGzuWw.jpg

 

a, si observ ca esti nou pe-aici. Incearca sa dau in search la intrebarile gen "acum cateva ore mi-a spus un prieten ca trebuie absolvit un curs de legislatie. Este adevarat?" pt k s-ar putea sa-ti sara lumea in cap ca deschizi topicuri aiurea. bafta si mai bine ia-ti un rieju paseo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N am vazut nici un astfel de scuter prin Bucuresti...probabil sunt putini care au astfel de scutere...ei ar trebui sa ti zica cum se comporta scuterul si ce probleme iti va da...de exemplu intre noi (cei care avem Kymco Agility) mai vorbim si avem probleme comune(cum ar fi de exemplu oglinzile)...eu unul nu as cumpara asa ceva..mai bine ti ai lua un Agility .....e 40 milioane...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!

yo am scuter first-bike tornado d-ala care seamana leit cu cel pe care l-ai pus tu la link... cu exceptia faptului ca keeway ala are toba inversata, restul e identic... al meu e model 2006, asta cred ca e 2007...

a, si mai au si cei de la gopop un model EAGLE care seamana leit cu cele 2 :angry:

=> chinezarii => nu te-as sfatui...

la keeway au si versiunea cu 100 cc...

sincer nu te-as sfatui.. da-i un search pe forum dupa scutere first-bike sau ceva de genul si ai sa vezi ca nu multi zic lucruri bune despre ele :what:

bafta si nu te lasa convins de aparente :huh: :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Am aruncat si eu o privire peste scutrerele alea. Au copiat baietii ce au putut..speedfight2, vespa, parca si un pic de kymco, yamaha...nici nu le mai tin randul :bounce:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar Keeway Focus seamana leit cu ''First Bike Tornado'' . Am fost acum la magazinul de unde vreau sa imi cumpar scuterul si m-am decis la un alt model , tot Keeway , Keeway Matrix. Scuterele din cate am auzit sunt "bune" sunt produse (ansamblate cred) in Ungaria , firma este din China dar asa scrie si in cartea lor ca sunt produse in Ungaria. Il voi cumpara si va voi spune ce si cum face :bounce:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri :angry:

Editat de Iulian00
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer? Nu mi se pare :bounce: la Focus vi-am dat dreptate dar aici nu, si la urma urmelor ce conteaza daca e copiat ? Parerea mea e ca , conteaza sa mearga , sa fie fiabil , sa isi faca meseria pentru care a fost cumparat ;) nu ? Ce pot sa zic au multi la mine in oras si nimeni nu s-a plans si ii vad cum trag de ele si toate cele.....

Acum ... mai departe nu stiu , oi trai si oi vedea :angry:

 

Motorul ce-l am acum un Garelli cu 2 viteze (automat) modelul este 90% ca si piaggio , dar fara pedale , pe starter , l-am cumparat cu 200 de euro , in timp ce Piaggio-urile se vindeau la 300-400 euro . Toti mi-au spus nu-l lua , mai pune bani si i-ati piaggio . La inceput am avut probleme cu el (carburator , filtru de aer) mici chestii care pentru un incepator par mari , eram 90% dispus sa-l vand sa-mi iau piaggio , m-a convins tatal meu sa nu-l vand si sa-l tin , intre timp s-au rezolvat si problemele cu carburatorul , filtrul de aer si ce-a mai fost . Nu stiu daca ma crede cineva , dar am testat cu kilometrajul ce-l are , un prieten cu un scuter de 125 mergea in paralel , la aman2 arata viteza in jur de 75 . Am tras cum am putut de motorul asta si il am si azi dupa aproape 2 ani , asta dupa ce majoritatea "expertilor" de la mine din oras mi-au zis da-l si ia-ti piaggio ca asta nu te tine 3 luni.

 

De ce nu-l tin tot pe asta si imi iau scuter ?

Imi iau scuter pentru ca vreau ceva mai mare , nu sa imi zica toti ca am bicicleta cu motor ;) :what:

Ce vreau sa spun este ca , parerea mea, nu conteaza ca e copiat , nu conteaza ca este leit cu nu stiu care , ci conteaza ce poate si conteaza , poate in masura mai mica , si pretul.

 

Multumesc tuturor pentru reply-urile voastre , nu va contrazic , nu zic nimic , sunt parerile voastre si le respect :huh:

Editat de Iulian00
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms catastyle .

Dupa un search pe forum... am vazut un thread deschis in 2005 despre motoarele si scuterele Keeway . Scuterul Keeway Focus era 1350 de euro :angry: pe vremea aia . Cei ce vorbeau despre ele spuneau ca sunt fiabile si fac fata granzilor Yamaha , Aprillia si au si un raport/calitate pret foarte bun :bounce:

Editat de Iulian00
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da , e in 2 timpi

 

Si inca ceva de unde sunteti siguri ca cei de la Keeway am copiat pe cei de la FB si nu invers? Este doar o intrebare nu spun nimic altceva. In ce an a aparut Tornado FB ?

Editat de Iulian00
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Salut

Eu am cumparat un Keeway Matrix 50 acum 2 luni. Are cam 1000 km si nu are nici o problema. Cel mai lung drum a fost de 160 km cu 3 opriri pe traseu. Dupa acest drum parca merge mai bine. :crack: Astept sa ajung cu el pe la 1500 si o sa-l delimitez chiar daca pierd garantia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am cumparat de la reprezentanta Husqvarna din Sighisoara cu garantie, etc.. Astia comercializeaza si scutere. L-am luat de la ei pt ca au si service si au mecanici meseriasi in motoare 2 timpi. Il delimitez tot la ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Eu am cumparat un Keeway Matrix 50 acum 2 luni. Are cam 1000 km si nu are nici o problema. Cel mai lung drum a fost de 160 km cu 3 opriri pe traseu. Dupa acest drum parca merge mai bine. :) Astept sa ajung cu el pe la 1500 si o sa-l delimitez chiar daca pierd garantia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...