Sari la conținut

Africa Twin Sau Transalp


claudiu it
 Share

Postări Recomandate

Vizitator _Raul_

Da-te cu amandoua. Asa iti va fi cel mai usor sa faci o alegere.

Amandoua au o hiba clasica - releul de tensiune. Daca la Transalp ii mai dai de cap, la Africa mai greu.

Pompa de benzina, care e iar o buba clasica la Africa, se prajeste daca, in repetate randuri ramai fara pic de benzina in rezervor si nu stii sa amorsezi pompa. Deci, daca esti cumpatat, teoretic, nu ar trebui sa ai probleme.

Transalpul merge bine 110-130 la drum, dar pe la 160 o chinui bine. Africa poate mai mult.

Transalpul e el V si are cuplu dar e de 600 sau 650. Africa e 750, asa ca ai mult cuplu si mai multa viteza + putere.

Suspensiile sunt mai bune pe Africa.

Tot Africa e cea care duce mai mult daca e sa pui bagaje + pasager pe ea.

Transalp ar avea avantaj ca e ai usoara, dar o simti si mai slaba. E de asemenea mai joasa - avantaj la manevrabilitate, dezavantaj la capitolul garda la sol. Asa ca...

Daca esti in Italia (asa inteleg eu din nick-ul tau si din numarul de inmatriculare de la profil) ia in calcul si Yamaha Super Tenere.

Preturile ar fi cam asa :

Transalp ~ 2000, Africa ~ 3500-4000, Super Tenere ~ 2000.

Super Tenere e mai rutier. E mai rapid, in sensul ca are mai multa putere decat Africa, dar cuplu la deal nu are cat ea. Comunitatea de Super Teneristi este foarte mare in Italia, asa incat nu trebuie sa iti faci griji de piese de schimb si prieteni care sa te ajute cu tot ce ai nevoie. Daca ma gandesc bine cred ca e cea mai dezvolatata comunitate de posesori, cel putin din Europa.

Despre Transalp ti-am scris ce am aflat de la prieteni posesori. Nu m-am dat cu ea. Cu Africa si Super Tenere m-am dat dar distante scurte. In general cam ce stiam din vorbe si citit mi-a fost confirmat de plimbare.

 

Si eu jonglez intre modelele astea. Prima va fi probabil Super Tenere.

Mai gandeste-te si la Africa Twin-ul de 650. Daca nu te deranjeaza faptul ca e foarte veche poti sa iei in calcul faptul ca e super fiabila si destul de ieftina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt posesor de transalp din iulie anu trecut. Motorul este super fain.

 

Pt a te decide trebuie sa iti pui cateva intrebari:

- unde o sa o folosesti mai mult? Daca te plimbi mai mult pe asfalt la drumuri lungi cu bagaj, pasager atunci o africana ar fi mai indicata. Daca vrei sa te fâtzâi un pic mai mult offroad, dar sa te dai si pe asfalt cu putin bagaj, iti recomand TA. Tocmai am fost la o tura destul de hard-enduro cu ea si am ajuns in unele locuri unde cu africana nu ajungeai.

 

- vrei un motor usor sau greu, e o diferenta intre ele, diferenta care offroad se simte. Africana este mai grea, TA-ul mai usor adica mai manevrabil.

 

- cati bani ai? Africanavb lui Popescu_ MihailRaul e mai scumpa, TA-ul mai ieftin. Dintre TA-uri iti recomand cele sf '97 - '00 adica cele dinaintea penultimului model.

 

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti multumesc pentru sfat. Caut un motor mai solid decat cel pe care il am,de pegaso m.am saturat nu zic ca nu e buna (pentru un monocilindru)dar vreau ceva mai mare,o folosesc doar pe asfalt. raul mi.a sugerat un super tenere care pot sa spun ca imi place si e si bun ca pret.am intrat pe www.moto.it si mi.am facut o idee TA se aseamana putin cu pegaso la CP si viteza,greutate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Daca o folosesti doar pe asfalt i-ati Super Tenere. Am condus si Supertenere si AfricaTwin si pe asfalt e mai vanoasa Yamaha. Plus ca e mai ieftina ca Africanul... ;)

Eu am trecut de la monocilindru, BMW F650, la African si sunt mega-incantat. Dar eu bag si un soft-enduro, asa ca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...