Sari la conținut

Accident Usor Ion Mihalache


LifeOwner
 Share

Postări Recomandate

Protagonist .. eu cu o dacie. Pe Ion Mihalache in sensul dinspre Chibrit spre P-ta Domenii . Oprisem la semafor , 2 benzi pe sens , prima banda o masina rosie ( nu tin minte ce era) banda 2 o dacie ,semaforul roshu. Eu ma bag intre cele 2 mashini luand o pozitie mai avansata fatza de ele . Iesisem cu motorul aproape complet dintre ele. Se angajaza in traversare un pieton pe culoarea galbena a semaforului de la pietoni , evident il prinde roshu pe trecere , noua ne da verde . Masina rosie din dreapta pleaca , eu nu pot sa plec , pietonul era in dreptul meu si grabise traversarea , cel cu dacia din stanga mea , trage de volan dreapta sa ocoleasca pietonul prin spate si evident se infige in genunchiul meu stang. Imi rupe blugii si aproape ma darama , noroc ca am genunchiere adevarate , fara ele probabil imi distrugea rotula si tibia. Omu nu opreste , ma duc dupa el si ii fuck un pumn in oglinda din stanga ... opreste , se da jos ma dau si io jos de pe motor ... vine la mine , ma imbranceste si eu protestez cu o casca-n cap la care el incepe sa urle " nu da ca am tensiune" .. ma potolesc instant. Ii zic ca ma duc la politie , ca eu eram oprit si el m-a lovit din spate el incepe sa urle ca n-am ce cauta intre benzi si ca nu m-a vazut cand a tras dreapta ca el era atent sa nu loveasca pietonu' . Fiind grabit sa ajung la munca am amanat faza cu politia pana dupa amiaza, am facut schimb de nr. de telefon si urmeaza sa ne prezentam dupa ora 17. Legal ma constitui vinovat cu ceva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 106
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Va trebui sa te duci pe Grivita.... nu deparde de locul unde s-a intamplat.

;)

Parerea mea este ca ora 17.00 e muuuult prea devreme, bine.. asta daca nu vrei sa stai pana la 1-2 noaptea acolo.

Cel mai indicat este sa va duceti amandoi maine la prima ora... adica pe la 7.30 - 8.00 sa va luati numarul de ordine.

In felul asta puteti ajunge si la munca pe la 10.00 - 11.00 ;))

 

Unde era semaforul de care vorbesti? Ciuperca?Sandu' Aldea?

 

Ceva avarii ai ? Pe ce parte sunt??? El unde este lovit... se vede lovitura macar?

Ce numar are la masina? >:laugh:

 

Detalii... detalii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Bine ca ai scapat usor.

Daca i-ai rupt oglinda intentionat (adica nu in accident): distrugere din culpa

Daca a ramas cu urme dupa casca in gura sau daca are martori... mai este si asta ceva, dar nu mai tin minte cum se cheama.

 

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va trebui sa te duci pe Grivita.... nu deparde de locul unde s-a intamplat.

;)

Parerea mea este ca ora 17.00 e muuuult prea devreme, bine.. asta daca nu vrei sa stai pana la 1-2 noaptea acolo.

Cel mai indicat este sa va duceti amandoi maine la prima ora... adica pe la 7.30 - 8.00 sa va luati numarul de ordine.

In felul asta puteti ajunge si la munca pe la 10.00 - 11.00 ;))

 

Unde era semaforul de care vorbesti? Ciuperca?Sandu' Aldea?

 

Ceva avarii ai ? Pe ce parte sunt??? El unde este lovit... se vede lovitura macar?

Ce numar are la masina? >:laugh:

 

Detalii... detalii...

Semaforul de la Ciuperca pe sensul de mers dispre Chibrit spre Domenii. Pietonul traversa de la dreapta la stanga am uitat sa precizez. Avarii .. blugii rupti si murdariti si mi-a sarit de pe piciorul stang protectia de la pontofi pe care o folosesc sa nu-mi murdaresc adidasii (n-am mai gasit-o) . Alte avarii nu am ... n-am scapat motorul si lovitura a fost direct in piciorul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, esti vinovat ptr ca nu aveai ce cauta intre benzi. Insa... in declaratie sa spui ca erai pe banda, nu intre benzi, si sa nu specifici nimic despre masina din dreapta. Sa iti menti declaratie indiferent ce o fi. Ala a schimbat benzile fara sa se asigure. Vezi ca s-ar putea sa isi gaseasca niste "martori", asa ca nu e prea bine ca ai amanat sa te duci dupa munca. Mai bine te duceai de dimineata la politie. Vezi ca acolo e sector 1, asa ca tre sa te duci pe Grivita. Eventual fugi la un control la spital inainte, daca te doare piciorul acum, ca atunci din cauza adrenalinei nu ai simtit nimic. ;) Nu e necesar sa iti dea internare sau ingrijiri medicale, dar daca te duci cu foile de la spital la politie, o sa se inmoaie, cand o sa realizeze ca e cu vatamare, daca e tare in gura. Vezi ca ala, daca e destept, poate sa se duca si el la spital, ptr casca in gura. Are si el variante... Spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu

Daca n-ai pagube semnificative mai bine o lasi balta. Autoritatile dupa ce le trezesti e mai greu sa le adormi. Pe viitor incearca sa folosesti un spray paralizant ca nu lasa urme.

Editat de lznicu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Bine ca ai scapat usor.

Daca i-ai rupt oglinda intentionat (adica nu in accident): distrugere din culpa

Daca a ramas cu urme dupa casca in gura sau daca are martori... mai este si asta ceva, dar nu mai tin minte cum se cheama.

 

 

Asfalt uscat!

Nu i-am rupt oglinda .. am lovit in sensul in care se pliaza. Cu casca nu i-am dat in figura ci efectiv in cap ... era cu vre-o 15 cm mai scund ca mine ... nu cred ca i-au rams urme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca n-ai pagube semnificative mai bine o lasi balta. Autoritatile dupa ce le trezesti e mai greu sa le adormi. Pe viitor incearca sa folosesti un spray paralizant ca nu lasa urme.

 

Dar ala daca declara accidentul intra el in vizor, ptr ca trebuie declarat accidentul in 24 ore si poate ramane fara carnet. Eventual sa o dea la pace cu ala la telefon, sau fata in fata, daca nu ai chef de scandaluri si declaratii si alea-alea, si sa declare ala ca si-a gasit-o in parcare cu oglinda rupta.

 

LE: in timp ce postam, a adaugat detalii @LifeOwner...

Editat de legionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, esti vinovat ptr ca nu aveai ce cauta intre benzi. Insa... in declaratie sa spui ca erai pe banda, nu intre benzi, si sa nu specifici nimic despre masina din dreapta. Sa iti menti declaratie indiferent ce o fi. Ala a schimbat benzile fara sa se asigure. Vezi ca s-ar putea sa isi gaseasca niste "martori", asa ca nu e prea bine ca ai amanat sa te duci dupa munca. Mai bine te duceai de dimineata la politie. Vezi ca acolo e sector 1, asa ca tre sa te duci pe Grivita. Eventual fugi la un control la spital inainte, daca te doare piciorul acum, ca atunci din cauza adrenalinei nu ai simtit nimic. ;) Nu e necesar sa iti dea internare sau ingrijiri medicale, dar daca te duci cu foile de la spital la politie, o sa se inmoaie, cand o sa realizeze ca e cu vatamare, daca e tare in gura. Vezi ca ala, daca e destept, poate sa se duca si el la spital, ptr casca in gura. Are si el variante... Spor.

Ala nu a schimbat benzile ... a ramas pe banda lui dar a tras de volan dreapta si m-a lovit. Nu vreau sa-i fac rau ,vreau doar sa-l constientizez dar daca legal pot fi gasit eu vinovat ... prefer sa nu ma complic. Din cauza asta am intrebat aici pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te sfatuiesc s-o lasi asa cum a ramas, spune-i omului ca n-ai timp astazi si ca a fost urat din parea lui... blablabla... altadata sa fie mai atent cu motociclistii.

 

Cunosc sectia de pe Grivita... cunosc angajatii de acolo ;))

 

Iti vor spune clar ca nu aveai ce sa cauti intre benzi..

Daca mai zice si ala ca i-ai lovit oglinda si ca i-ai dat cu casca-n cap... e urat ca-ti pune politistii in cap, de dovedit nu are cum s-o dovedeasca... insa ti-i pune-n cap, poate te baga si pe tine vinovat... cine stie ce avarie isi gaseste

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu in acest caz anul trecut, numai ca pe mine abia m-a atins...am venit dintre benzi si am stat pe zebra. M-a pocnit putin in calcai cu masina cand s-a pus verde. Am fost la politie de unu singur, iar politaiul m-a sfatuit sa o las balta ca eu sunt vinovatul. Orice vehicul trebuie oprit inainte de zebra, nu pe ea, ai calcat putin zebra, esti vinovat...asa ca mai bine lasa, intelege-te cu el ca nu mai vrei politie si gata. Vei pierde din start.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt de-acord cu voi ... faptul ca era intre benzi nu indreptateste autovehicolul sa schimbe directia de mers FARA a se asigura.

Ba daca masina are urme (de la genunchiera..ceva) este accident cu victime (in sensul usor al cuvantului).

Ba inca soferul a si plecat de la lopcul accidentului FIIND OPRIT pentru a da socoteala .. lucrurile nu sunt in favoarea automobilistului.

Cat priveste tantalaii din Grivitza... no F* problem ... ii spui ca ne vedem la tribunal!! Si se vor calma repede....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat priveste tantalaii din Grivitza... no F* problem ... ii spui ca ne vedem la tribunal!! Si se vor calma repede....

II doare la penis pe toti, tu te judeci cu politia daca e, nu cu gigi marga de la sectia X.

Survolaj i'a spus exact cum sta treaba, data viitoare sa fie mai atent ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu l-am lovit ca sa-l dobor ... l-am lovit cat sa priceapa ca nu ma intimideaza si sa nu ma mai impinga. M-a deranjat ca nici macar nu a oprit sa vada daca am ceva si dupa ce a oprit a sarit la bataie in loc sa intrebe ce am patit plus ca incepuse sa ma injure de mame .. frati surori sfinti etc . Dar daca pot fi gasit tot eu vinovat ... o las balta. O sa-l sun sa vad daca pot sa ma inteleg cu el si s-o lasam asa. N-am chef de alte belele din cauza unui prost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bag si eu in vorba sper sa nu zic prea mari prostii.

 

peisajul descris era static. masina - motor - masina. dar cum s-a ajuns la peisajul asta? cine poate dovedi ca motociclistul era "intre benzi", si nu cumva masina l-a "strans", l-a "impins pe/de pe banda? adica dovediti cumva ca primul ajuns la semafor a fost masina si nu motorul... nu prea poti asa ca poate sa zica ca autoturismul a ajuns la stop si a venit pe banda paralel cu motorul. eu la stop daca ma trag mai spre marginea benzii, automat vine o conserva paralel cu mine... atunci eu sunt intre 2 masini, intre benzi dar a cui e vina?...

 

soferul vrand sa ocoleasca pietonul, a schimbat directia de mers, drept care trebuia sa se asigure. sa nu mai vorbesc ca daca esti lovit din lateral-spate e aproape sigur ca cel din spate e vinovat! si dupa cate stiu, neasigurarea la schimbarea directiei de mers "taie" ca sheptaru` cam toate celelalte culpe din punct de vedere a militianului. daca ala e incapatanat te poate da in judecata pentru culpa comuna, adica el e de vina ca nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers, si tu erai vinovat ca stateai intre benzi... asa ca fiecare isi vede de pagubele personale. oricum soferul nu vad cum te poate scoate vinovat 100%.

 

trebuia insa sa te duci atunci la politie, "dadea" mai bine in ochiul politaiulul care judeca cazul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Macke... revino-ti...

 

Citeste mai intai ce scrie omu'... NU A SCHIMBAT BANDA.

Nu stiu daca ai observat, insa inainte de zebra, e o dunga alba, maaare si groaaasa care traverseaza asfaltul. Ei bine... n-ai voie sa treci de dunga aia, n-ai voie sa stai intre benzi... n-ai voie sa lovesti cu pumnu' oglinda... n-ai voie sa dai cu casca in cap... s.a.m.d.

 

Ai fost si tu odata la sectia aia si gata... crezi ca se sperie Nea' Gaboru' de tine, un motoretist de 6 luni cu 3.000 de km care ii zici de tribunal? ;))

Politistii de acolo cunosc mai multi motociclisti decat cunosti tu... probabil.

 

Nu mai da sfaturi aiurea daca nu ai o baza.

 

Kawalin ;)) =)).... adica eu, motociclist... stau pe o banda... si vine o masina din spate sau poate ca sare peste refugiul de tramvai, si ma strange, si ma impinge in partea dreapta pana ajung langa cealata masina si de fapt ma aflu intre benzi.... sau probabil puterea malefica de concentrare a soferului din fata mea, ma impinge in lateral sa poata da el mansarier... pfff =))

Cunosti macar zona? Ai idee ca abia incap 2 masini si o motoreta acolo ?

 

 

 

 

Dupa cum au zis si restul care gandesc... NU te duce pentru ca tot tu o vei pati.

Editat de GooFooTz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

II doare la penis pe toti, tu te judeci cu politia daca e, nu cu gigi marga de la sectia X.

Survolaj i'a spus exact cum sta treaba, data viitoare sa fie mai atent ;)

 

cazul lui survolaj e putin diferit.

Lifeowner nu statea pe zebra (cred) si in cazul lui soferul a vrut sa ocoleasca pietonul intarziat = schimbarea directiei de mers!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul nu pricep cum ala din stanga cu Dacia a plecat inaintea ta de la semafor

Pai pietonul traversa prin fatza mea si nu puteam sa dau peste el ca sa plec inaintea aluia cu dacia , iar ala din stanga n-a mai asteptat sa treaca pietonul de el .. a vrut efectiv sa-l ocoleasca prin spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai pietonul traversa prin fatza mea si nu puteam sa dau peste el ca sa plec inaintea aluia cu dacia , iar ala din stanga n-a mai asteptat sa treaca pietonul de el .. a vrut efectiv sa-l ocoleasca prin spate.

 

 

Adica prin fata ta, deci puteai pleca inaintea lui ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cazul lui survolaj e putin diferit.

Lifeowner nu statea pe zebra (cred) si in cazul lui soferul a vrut sa ocoleasca pietonul intarziat = schimbarea directiei de mers!!!

 

Nu-mi vine sa cred cati ratati simt nevoia de afirmatie. ;)

 

Si daca tot "CRED"... pentru ce vorbesti ma? Simti nevoia de posturi sau cum???

Ba nu mai vorbiti in necunostinta de cauza ca va faceti de ras in **** mea...

:laugh:

 

LA SEMAFORUL ALA NU INTRA 2 MASINI + 1 MOTORETA decat daca motoreta se strecoara usor cat timp e rosu...

LifeOwner nu era oprit regulamentar...

 

LifeOwner, nu ma intelege gresit... (si eu fac in fiecare zi lucrul asta acolo la semafor ;) dar mai nou o iau pe trotuar de la spalatorie pana la statia de masina)... nu vreau decat sa te ajut sa nu ajungi in alte probleme.

Editat de GooFooTz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu eram trecut de marcajul de la zebra si nu eram nici pe zebra ... am oprit pana in semafor. Speram sa existe un cadru legal sau ceva care sa ma avantajeze, macar pt faptul ca eram pe loc iar cel care se pune in miscare trebuie sa te ocoleasca nu sa dea peste tine. Sau daca da peste tine trebuie sa opreasca nu sa se care si sa ma duc eu dupa el. Daca nu aveam genunchiere imi spargea rotula sigur probail si tibia ... si tot eu eram vinovat din ceea ce spuneti voi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu eram trecut de marcajul de la zebra si nu eram nici pe zebra ... am oprit pana in semafor. Speram sa existe un cadru legal sau ceva care sa ma avantajeze, macar pt faptul ca eram pe loc iar cel care se pune in miscare trebuie sa te ocoleasca nu sa dea peste tine. Sau daca da peste tine trebuie sa opreasca nu sa se care si sa ma duc eu dupa el. Daca nu aveam genunchiere imi spargea rotula sigur probail si tibia ... si tot eu eram vinovat din ceea ce spuneti voi

 

Uite jos legat de cadru legal:depasirea coloanei la semafor si partea in care ii lovesti oglinda

 

Eu ma bag intre cele 2 mashini luand o pozitie mai avansata fatza de ele . Iesisem cu motorul aproape complet dintre ele.

Omu nu opreste , ma duc dupa el si ii fuck un pumn in oglinda din stanga

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica prin fata ta, deci puteai pleca inaintea lui ...

Puteam daca trageam si eu usor dreapta dar ... nu plecasem de pe loc , nu ma grabeam si nu am tras.

 

LifeOwner... daca tot nu-ti plac raspunsurile noastre... atunci nu ramane decat sa te duci la politie... apoi asteptam sa ne dai tu raspunsul. ;)

Ma mira doar .. dar n-o sa ma duc. N-am chef de complicatii si de timp pierdut daca voi ziceti ca sunt sanse sa mi-o fur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...