Sari la conținut

Speranta De Viata A Unui Kit De Lant


kitul intretinut corect merge:  

42 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Bag sondajul pentru ca multi nu au idee cat ar trebui sa tina un kit de lant, inclusiv eu :)

Se ia ca referinta un Enduro de 600-650 (KLR,KLX,Transalp,Dominator,DR,Tuareg,XTZ,XT, F650 ,LC4640 Adv), intretinut (curatat,uns,intins) corect, mers si pe asfalt curat (80%), si pe drum forestier/praf/nisip/noroi/ploaie . Vorbim de marcile cele mai frecvente (DID,AFAM,Regina)

 

Va rog si argumentati cu tipul de moto/marca pt kit, mod de utilizare/intretinere

 

 

:eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Aprilia Pegaso pe care am avut-o inainte am cam neglijat unsul si intinsul si mi-a sarit din mers la 80 km/h si s-a rasucit dupa ax. Era cat pe ce sa fac o cascadorie :) Avea 11,000 km.

 

Asa ca am bagat la cap si acum am super grija.

KTM-ul meu are kit-ul schimbat de 8,000 km si cred ca mai merge vreo 4,000 km. Am mers cu el cam 50% off road si 50% pe asfalt. Nu ma sgarcesc insa deloc cu sprayul de lant - sunt la al 5-lea spray pe sezonul asta :eek:

 

Bottomline - in conditiile date de tine, cred ca poate sa tina pana la 15,000 km, poate si mai mult daca nu exagerezi cu demarajele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, intrebare suplimentara: Este sau nu adevarat ca uzura lantului (alungirea) creste exponential in timp/km? Adica pare bun, merge mii de km fara sa il intinzi, fara uzura vizibila....pana cand il apuca odata boala si in 1000 de km e terminat ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, intrebare suplimentara: Este sau nu adevarat ca uzura lantului (alungirea) creste exponential in timp/km?  Adica pare bun, merge mii de km fara sa il intinzi, fara uzura vizibila....pana cand il apuca odata boala  si  in 1000 de km e terminat ?

242334[/snapback]

Exact...cand ii vine sorocul, in ultima mie de km se lungeste la maxim, pinioanele sunt stirbe.Cam asa s-a manifestat kitul meu de lantz cu ocazia implinirii a 20.000 de km.Si pana sa-mi soseasca cel nou, am mai tras o tura la vf. Omu pana au ramas stirbe pinioanele. :)

Marca a fost si este in continuare RK :eek:

P.S. am avut grija sa umblu cu sprayul la mine si sa fie tot timpul uns, indiferent de nr. de km facutzi intre ungeri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai Gabi,al meu are 7000 km si frecvent uns,nu are nici o problema.Demarajele si franele de motor sunt frecvente la mine,dar nu dau in el sa-l rup;pot spune ca-l exploatez zilnic cam la 60% din ce poate.Ma astept sa ma tina,in ritmul asta ,inca 8000-10000 km.Dar...nu poti stii niciodata ce defecte are materialul in structura.De la o rola sparta de exemplu,am vazut ca ti se duce tot lantul in mai putin de 400 km.

Am auzit si oameni care vorbeau de 30.000 km.Ramane sa vedem.Cel mai bine e sa-ti menajezi scula,daca esti saracut,iar daca ai bani...La mai mare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) cum adica bre sa-ti menajezi scula... :baldy: USE IT OR LOOSE IT :crack: :cheers: :baldy:

 

 

Multumesc de raspunsuri...se pare ca max 20.000 km daca esti grijuliu e speranta de viata.

Acuma....Cata_M zice de kit de lant "RK" De unde, cat?

 

Alternative:

 

Regina(99E) ,AFAM(110 E ),DID(120 E) sau RK(...) ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) cum adica bre sa-ti menajezi scula... :baldy:  USE IT OR LOOSE IT :crack:  :cheers:  :baldy:

Multumesc de raspunsuri...se pare ca max 20.000 km daca esti grijuliu e speranta de viata.

Acuma....Cata_M zice de kit de lant  "RK"  De unde, cat?

 

Alternative:

 

Regina(99E) ,AFAM(110 E ),DID(120 E)  sau RK(...) ?

243551[/snapback]

Cata M zice ca poti lua de la Hein-Gericke pinion , foaie si lantz la 83 de euro.

Nu sunt kit, le iei separat, iar lantzul are 110 zale in loc de 108 cat trebuie.Mai scotzi 2 zale daca e nevoie.Am aparat de scos si nituit zale de lantz.

Lantzul este asta: 24001186 RK 520SMO 5/8X1/4 110 GLIEDER 110Gl. XW-Ring endlos 62 euro sau daca vrei si mai ieftin poti sa iei modelul de l-am pus pe DR,24001112 RK 520SO 5/8X1/4 114GL. 520SO 114Gl. O-Ring endlos 51 euro, dar trebuie sa scotzi mai multe zale.

Pinionul este 9 euro, iar foaia 12 euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...