Sari la conținut

Carene sau semicarene pe naked


danubius
 Share

Postări Recomandate

salut

 

ma gandeam sa pun sau nu pe GSR-ul meu carene pt confortul (posibil) impotriva vantului si mai putin ca sa ii inbunatatesc

estetica(imi place si acum cum arata).

 

deci as vrea sa stiu daca merita sau nu? fac treba pt genunchi si aerodinamuca sau nu? sau sunt doar un moft.

 

vreau sa mai spun ca in austria la bike fest am vazut 5 bucati geserica si toate aveau carene ...stiu ei ceva mai mult?

 

inca o precizare...ma refer la carenele originale facute de suzuki nu la altceva,

 

am un topic identic si pe Timisoara dar nu am ajuns la nici o concluzie...

 

si anume

 

 

si inca niste poze cu GSR carenate in Austria

post-40825-1233848474_thumb.jpg

post-40825-1233849021_thumb.jpg

post-40825-1233849181_thumb.jpg

post-40825-1233849248_thumb.jpg

Editat de danubius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E suzuki.

 

Intrebarea mea este, cat de eficient este ?

 

Care era viteza maxina de croaziera (dpdv. al confortului) fara parbriz, si care este acum ?

 

Merita pretul (triplu fata de alte marci) ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea ca nu merita. Am un geam imens pe Hornet (marca Givi) si e o diferenta foarte mare fata de a merge fara el. Insa tot nu se compara cu o carenata care taie aerul mult mai usor. Nu vad de ce ai da triplu doar pentru ca are logo Suzuki. N-ar fi exclus nici sa nu fie fabricat de ei. Cauta si tu la Givi, Puig sau MRA un geam, sigur tre sa gasesti ceva.

post-11474-1233915655_thumb.jpg

Editat de paul_biker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca un parbriz nu o sa egaleze carenele si stiu ca este o diferenta intre a merge cu parbriz si fara.

 

Intrebarea era despre parbrizul Suzuki in special care, culmea, nu ma intereseaza pentru ca are logoul Suzuki ci pentru ca este cel mai mare disponibil pentru GSR.

 

Le stiu pe toate de la toate firmele, mersi de sfat :scratch:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici un site cu carene

http://www.motogpricambi.com/Home.asp

 

Si eu m-am gandit sa-mi pun carena pe a mea, dar nu stiu in ce masura se merita. Practic, chiar imi place vara in oras cand ma mai bate vantul pe la picioare iar in afara, la o viteza de mers decent, 130-140 km/h nu prea simt nevoiea de o protectie mai buna. Poate doar la viteze mari, de peste 180 km/h incep sa ma incordez foarte tare si lipsa unei aerodinamici corespunzatoare isi spune cuvantul, dar cu viteza asta nu merg decat de maximum 3-4 ori pe an, asa ca acei 3-400 E cat costa un set de carene intregi prefer sa-i bag in altceva mai util, care sa-mi foloseasca la mersul de zi cu zi, gen un set de discuri noi, o susensie modificata sau o sa cu gel. Dar daca as avea 400 E in plus, clar mi-as lua niste completari de carena (nu neaparat intreaga) doar pentru look.

 

Am atasat si un model de Fazer cu carena intreaga. Nu arata rau, dar parca prefer varianta naked.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...]Am atasat si un model de Fazer cu carena intreaga. Nu arata rau, dar parca prefer varianta naked.

 

Arata chiar foarte bine :scratch:

 

 

Puig-ul asta l-ai vazut?

post-11474-1233936210_thumb.jpg

Vezi si givi

8918_245n_a167a.jpg

Ambele par destul de inalte.

 

Pun pariu ca de asta nu stiai :lol:

Secdem (Franta) - 27cm

BS093HP.jpg

 

Si mai sunt cateva pe la MRA, dar in forme mai clasice.

Editat de paul_biker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe cat pui pariu ? :lol:

 

Le stiu (probabil) pe toate, pentru ca de anul trecut tot caut. Cel mai probabil o sa raman la Puig, care desi nu cred ca e cel mai eficient, arata cel mai bine.

 

Cel de la Suzuki, desi nu l-am vazut live, mi se pare cel mai ok pentru touring, pentru ca in afara de geam are si "carena" de jur imprejur care cred ca ajuta.

 

Oricum, topicul era despre kitul de carena, deci suntem offtopic :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parbrizul ajuta mult...eu am fost si fara (adica cu ala mic de vine pe K8 care apropo e de vanzare) si pe la 130km/h la un drum mai lung e obositor vantul...

 

la drumuri scurte nu se simte asa tare ca esti odihnit. oricum eu l-am luat pe cel mai mare de la suzuki ca sunt si mare (1.90) si acuma vantul se loveste undeva de casca in partea de sus, deasupra vizierei.

 

si l-am luat de la suzuki pt ca l-am luat la pret de achizitie nu cu adaos...si carenele originale pot sa le iau la fel.

 

inca o chestie...nu ma intereseaza ceva care nu e original oricat de bine ar arata. sunt eu mai de alte principii...tot pe aceasi principiu mi-am luat si urmatoarele:

 

in poza 2 sunt protectii cadru carbon

post-40825-1233945805_thumb.jpg

post-40825-1233945822_thumb.jpg

post-40825-1233945833_thumb.jpg

post-40825-1233945840_thumb.jpg

Editat de danubius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea ca nu merita. Am un geam imens pe Hornet (marca Givi) si e o diferenta foarte mare fata de a merge fara el. Insa tot nu se compara cu o carenata care taie aerul mult mai usor. Nu vad de ce ai da triplu doar pentru ca are logo Suzuki. N-ar fi exclus nici sa nu fie fabricat de ei. Cauta si tu la Givi, Puig sau MRA un geam, sigur tre sa gasesti ceva.

 

e GIVI parbrizul......nu?.......da-mi si mie un link sau ceva de nu as putea sa iau si eu unul.daca se poate si stii cumva....mersi mult..sanatate numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am hotarat, imi iau carenele, DAR...

am nevoie de un mic ajutor...stie cineva cum se numeste culoarea la GSR-ul meu? ca e gri stiu dar are o denumire care nu o mai gasesc niciunde pe net, nu se mai fabrica pe aceasta culoare.

post-40825-1234202041_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am hotarat, imi iau carenele, DAR...

am nevoie de un mic ajutor...stie cineva cum se numeste culoarea la GSR-ul meu? ca e gri stiu dar are o denumire care nu o mai gasesc niciunde pe net, nu se mai fabrica pe aceasta culoare.

 

 

incearca sub sa pe cadru ... la honda acolo este codul de culoare, nush daca si la suzuka este la fel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...