Sari la conținut

schimbat garnituri etrieri


Postări Recomandate

salut, cred ca le-a cam sosit ceasul garniturilor si trebuie sa le schimb. etrierii nu mai deblocheaza complet din cauza mizeriei acumulate si posibil si ganiturile sa se fi dus

 

ce modalitate de scos cilindrii recomandati? la "deget" sau exista vre-un secret?

 

dupa curatare, cilindrii ar trebui unsi. unde gasesc vaselina speciala pentru cauciuc, sa nu atace garniturile?

 

ma gandesc la cum sa minimizez cantitatea de aer care imi ajunge in pompa. as zice ca daca tin etrierul peste nivelul pompei si apoi scot racordul din etrier, astup gaura (se poate, ca banjoul ala are o pozitie mai ciudata?) montez la loc etrierul curatat, tin tot deasupra pompei si "fac pedala"

asa aerul iese mult mai usor. vede cine vre-un neajuns la teoria asta (exceptand sa fiu atent unde tasneste lichidul :D ?

 

si daca aveti vre-un pont despre cum as putea sa-mi usurez munca, big thanks :P

 

ps: Louis nu se ocupa si cu garnituri. stiti vre-o alternativa la piesele originale ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite AICI. Comanda-ti-le si apoi fuguta cu ea la service. Pana atunci ai timp sa-ti comanzi si furtunase racing si sa-ti iei si lichid de frana nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite AICI. Comanda-ti-le si apoi fuguta cu ea la service. Pana atunci ai timp sa-ti comanzi si furtunase racing si sa-ti iei si lichid de frana nou.

 

Shit... Acum am vazut ca-s pentru etrierul spate :D My bad! O sa mai caut, si daca gasesc, te anunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ar fi bine sa schimbi si lichidul de frana cu ocazia asta??

 

dupa caz (cat de vechi e lichidul) se schimba total sau se completeaza.

La completare se foloseste acelasi tip de lichid (marca, specificatii) pt ca desi toate sunt DOT 4 sau 5, in functie de producatori pot aparea diferente in compozitie/proprietati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

desi toate sunt DOT 4 sau 5

DOT 4 nu este interschimbabil cu DOT 5, ci cu DOT 5.1 :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da..stiu toate lucrurile astea...eu ti-am recomandat sa schimbi si lichidul daca tot umbli la etrieri( nu ai precizat daca lichidul l-ai mai schimbat pana acum sau nu)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiam eu acei cilindri se numesc si pistonase.

nu stiu sa existe vreo vaselina speciala sau ceva cu care sa-i ungi.eu stiu ca nu se ung.lichidul de frana face treaba asta.inainte de remontare se curata f bine si se ung si ei si garniturile cu lichid de frana.asta e tot. scula cea mai buna ca sa nu te chinui si nici sa strici ceva este aerul comprimat.pui o bucatica de lemn intre pistonase ca sa nu se loveasca intre ei si apropii usor duza de gaura filetata unde intra lichidul in mod normal.asta se poate face si cu o pompa normala, nu numai cu un compresor.salut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scula cea mai buna ca sa nu te chinui si nici sa strici ceva este aerul comprimat.

 

multumesc, m-am gandit la asta, dar problema e ca dupa ce scot un cilindru/pistonas, se "depresurizeaza" circuitul...si aerul iese prin gaura cilindrului scos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. eu am scos pistonasele aproape de maxim si le-am curatat cu o bucata de smirghel auto,foarte fin.apoi am dat cu spray de frane,curata instantaneu orice mizerie. alta data le-am scos de tot maneta de frana,fara sa tragi de ele. cureti garniturile tot cu lichid de frana,vezi sa nu fie deteriorate. daca e cazul,schimbi tot etrierul,greu sa gasesti garnituri de schimb. oricum,nu mai ai siguranta si incredere cand stii ca le-ai carpit...te lasa si dai de asfalt....bbbbrrrrr......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...