Sari la conținut

Probleme frana fata


Postări Recomandate

Salutare,

 

am o problema f. ciudata la frana fata la un cbr 600 fs

ciudata zic pentru ca deja am fost pe la vro 4 mecanici f. buni si niciunul nu a reusit sa identifice cauza

 

fenomenul nu imi apare mereu...exemplu in ultima luna doar de 4-5 ori...si merg aproape zilnic cu motorul

problema s-a manifestat mereu la prima franare violenta(de obicei la viteze>80km/h) dupa ce plec la drum; roata fata se comporta ca si cum are ABS...trepideaza de o ia toti dracii de simt cum mi se zdruncina toti creierii si se aude un tacanit f tare din zona rotii

am verificat discuri, placute, rulmenti, amortizoare etc si nimic.

ciudat e ca problema asta se manifesta doar aleatoriu si o singura data in ziua respectiva ...dupa frana aia franele merg brici restul zilei si nu mai am nici o problema cateva zile in sir pana apare din nou....si nu pot sa demonstrez nimic nici unui mecanic...ba la ultimul mecanic am facut si stopie de draci ca nu reusesc sa ii arat unde e buba...

 

so pls help daca ati avut probleme asemanatoare si orice idee care poate gasi unde e buba e binevenita...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa sune aiurea, dar uita-te daca ai "sigurantele" pe etrier. Sunt niste tablite de metal care se monteaza perpendicular pe etriere, intre ele, si acopera si in acelasi tip apasa si tin fixe placutele de frana.

 

Nu ar trebui sa poti vedea discul de frana/placutele printre etriere daca e montata respectiva piesa. Daca n-o ai, iti bocane si trepideaza din cauza ca nu sunt placutele fixe, si din cand in cand se decid sa joace.

Mesaj completat

Testeaz-o. Impinge usor motorul in fata cand stai pe ea, si in timp ce se misca mobra usor in fata, apasa usor si repetat frana fata cat sa-i "sacadezi" avansul. Vezi daca cloncane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu sunt expert insa mie imi suna a lichid ce trebuie schimbat, mai ales daca lichidul e vechi si murdar

 

daca zici ca etrierul si discul nu are nimic iar problema iti apare decat la prima frana brusca cu viteza (moment in care lichidul lucreaza la temperatura maxima) - eu tind sa cred ca e din lichid

 

nu e scump sa il schimbi insa e de munca :lol:

 

poate iti vede mesajul un mecanic de meserie si iti da un sfat mai competent, sper sa o rezolvi cat mai curand respect-048.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc la toti pentru raspunsuri

rulmentii mi-au fost verificati de niste mecanici si mi-au zis ca-s ok

placutele alea metalice care tin placutele le am si sunt la locul lor si nu cloncane frana daca o imping si franez

la lichidul de frana m-am gandit si eu .... stiu sigur ca nu e schimbat cel putin in ultimii 7000de km cat am mers cu ea si Dzeu stie cand a facut schimbul italianul de la care am cumparat-o ca acu am 40 de mii de km....o sa mai incerc cateva pareri si pana la urma cred ca incep sa le schimb pe toate pe rand la sistemul de franare incepand cu lichidul ...asta daca nu-i dau de cap

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate ai placute din astea cu ferodo pus de "mesereashi"...nituit pe suportul vechilor placute.....sau poat ai mizerie pe ele...

normal discurile si placutele se curata la 10 mii de km....ori spray uri de curatat, ori cu "fas fas" din ala de geamuri(parerea mea are efect muult mai bun decat kituri de curatare)..incearca si alte placute de frana...acum nu ai zis si ce tip ai.....

recomand originale ..nissin.... pana acum la strada alte marci nu prea stau langa ele si ca durata si ca franare....kiar daca sunt mai scumpe...vezi sa ai etrierii stransi corespunzator....

bafta

Editat de cata_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...