-
Număr conținut
118 -
Înregistrat
-
Ultima Vizită
Tip conținut
Profiluri
Forumuri
Calendar
Orice postat de amirc
-
Salutare Imi pare rau ca de cand mi-am luat runneru nu am mai intrat pe forum. Culmea e ca inainte sa imi cumpar scuter nu era zi in care sa nu intru sa mai citesc cate ceva sau sa mai postez la vreo categorie. Nu stiu de ce s-a intamplat asa dar sper sa rezuperez timpul pierdut. Si acum on topic al meu runner cred ca e cel mai tare nemodificat , limitat si fara nimic pe el
-
Acum 2 minute in timp ce cautam de zor niste poze cu scutere(runner bineinteles ) dau peste un site fenomenal (cel putin asa mi s-a parut mie) in care tipul e pasionat pana la culme de Gilera Runner. Bineinteles ca e in engleza(cea ce nu e o problema) si contine informatii pe care eu cel putin le consider foarte folositoare tinand cont ca sunt la inceput de drum cu al meu Runner. Va doresc navigare placuta pe acel site si va astept cu pareri si impresii. Gilera Runner ps: are si un mic tutorial prin care practic iti da mura in gura cum sa iti delimitezi scuterul (asta pt amatori )
-
In primul rand la varsta de 20 de ani deja iti e cam jena sa mai ceri de la parinti cate una alta mai ales un scuter. Nici macar acesta nu l-am luat cu toti banii mei insa m-au ajutat si parintii cu conditia si ii dau inapoi( in rate bineinteles ). Daca nu ma ajutau nu aveam scuter decat prin primavara . In legatura cu invatatul si cu bursa: sa stii ca nu prea sunt eu asa tocilar sa invat pentru bursa dar chiar daca invatam tot nu imi lua scuter pt ca nu aveau bani si nici daca aveau tot nu mi-ar fi dat. E si normal ca la varsta de 20 de ani sa mai muncesc si eu pe undeva ca sa ma descurc pt a nu cere tot timpul de la parinti. sory pt offtopic
-
Sory dau o bere cand treci prin Brasov
-
Si eu va felicit la randul meu chiar daca inca nu am moto sper sa ajung peste ceva timp sa pun si eu pe forum poze de genu Daca ar intra mai multa lume pe forum sa vada ce se discuta si cu ce se ocupa unii pasionati cred ca s-ar schimba un pic mentalitatea romanilor despre motociclisti.
-
Misto, dar fara parere de rau aici discutam de scutere nu de motoare. ps:ar fi indicat topicul: tanar si nelinistit la clasa 125 parerea mea
-
Sincer si eu vreau adrenalina, in privinta vitezei sunt un maniac (nu ma cunosti) insa problema am pu-so din punctul meu de vedere si cred ca am pu-so destul de ok. ps:abia astept sa cresc mare(financiar) pt a-mi lua motor sa conosc adevarata viata pe doua roti nu cea de acum pe o amarata de "ascutitoare" ce se duce pana in 45
-
Am luat deja decizia de a nu il delimita iar motivele le-am scris in postul despre " CONSUM MIC" ps:mersi de sfat
-
Ce sa zic interesant mod de distractie. Eu cu al meu merg pana la munka si inapoi petru ca cam atat imi permite bugetul dar daca as avea bani de benzina m-as plimba pe unde as apuca si pe unde nu am fost niciodata in nici un caz nu as face ce faci tu cu el. ps:nu ma atac ci doar imi spun parerea (banuiesc ca aici trebuia sa scriu daca am ceva de spus sau nu in leg cu postul tau) ps2:mi-e mila de saracu scuter
-
Pt mine oricum un scuter fain va ramane tot timpul unul pe doua roti. Cine e de acord cu mine sa ridice mana sus
-
Fazele de genu derapaje si ingropari ale rotii in nisip mi se par cele mai stupide si copilaresti pentru ca nu demostreaza decat ca: 1. Putin iti pasa de acel motor 2. Poate ai prea multi bani si le schimbi ca pe sosete 3. Vine un looser si il cumpara dupa ce scrii pe anunt ceva de genu :"super intretinut"; "neumblat in tara" ... Asta e parerea mea sincera fara sa jignesc pe nimeni sau sa acuz pe cineva; oricine nu e de acord cu opinia mea e liber sa posteze ce vrea. PS: cu scuterul meu nu as face asa ceva nici in veci
-
Ce misto. Pacat ca mi se cam incarca greo pozele(conexiunea asta de 2 lei) abia astept sa o vad cand va fi gata. Banuiesc ca o sa semene a choper ? Spor la treaba si mai cauta si tu niste sponsori ca sa o faci de nota 10.
-
Mersi mult de tot. Pana la urma m-am lamurit si sunt hotarat sa nu il delimitez. Am stat si am gandit-o la rece si sub nici o forma nu as vrea sa consume mai mult decat o face acum si motivele ar fi : 1. Sunt student (fara bursa si vreo 4 restante ) 2. Lucrez pe un salariu de 4 mil sau 6mil (in func de cate ore vreau sa fac). 3. Mai am de platit la scuter inca vreo 30 de mil (plata o fac in rate la parinti bineinteles) 4. Nu ma grabeste nimeni pana la munca si inapoi sau pana la facultate si inapoi. 5. 45 de km/h mi se pare o viteza destul de rezonabila la un consum de 2,8-3l/100km(in conditiile amintite mai sus) 6. Toata lumea cu care am vorbit oricum li se pare un consum mare pt o "ascutitoare" fata de cat consuma alte utilaje (dar asta e mi-a trebuit scuter in 2 timpi ) In concluzie am sa raman cu el limitat pana o sa se ieftinesca benzina sau cel putin pana o sa scap de rate si cred ca nici atunci nu ar merita sa il delimitez. Multam fain pentru sfaturi si ne mai auzim si la alte discutii interesante.
-
off topic: Pentru prima oara cand spui cea mai tare gluma(faza,chestie,gogoasa). E de apreciat on topic: Poate cineva sa faca un rezumat in ce scrie acolo . Pe mine m-ar interesa daca il inscrii la primarie, platesti tot atata (pe an sau in momentul in care il inscrii) ca si cand l-ai inmatricula ???
-
Adica??? fii mai explicit
-
Sapa si un pic pe bikeshop.ro sunt sigur ca ai si de acolo de unde alege
-
Mersi pt raspuns
-
S-a mai dicutat de ciudatenia asta
-
Stiu ca e cam vechi topicul dar decat sa fac eu altul nou mai bine scriu aici. Deci dupa cum m-am laudat acu cateva zile cu noua mea achizitie(runner 50cc) acum am o mica problema. Cred ca consuma cam mult(sincer inca nu i-am facut consumul dar cei de la service mi-au spus ca ar fi pe undeva la 3l/100km viteza medie de 45 km/h) . Ale vostre cam cat consuma (de/limitate) ca sa stiu sa fac o comparatie sa vad daca e o problema sau consuma cat ar trebui sa consume. Astept pareri, opinii . Mai am o intrebare: Cam cu ce viteza medie ar trebui sa rulez pt a avea un consum minim. suna cam stupid stiu
-
Aveti idee de ce mi se termina asa de repede benzina si ce as putea sa fac sa consume mai putin(gilera runner-top speed 45-50).De mentionat ca nu doresc performante ridicate de la el ci doar sa aiba un consum ceva mai mic(ultima oara am alimentat de la Petrom -95 fara plumb). Astept pareri , sugestii
-
Scooter Cu Cutie Manuala...priviti Si Voi
topic a răspuns lui amirc în Mr.Wattmasterul Discutii generale
Eu sincer sunt mai precaut din fire si ma gandesc ca ar putea fi o mare pacaleala. Fac baietii un site fals de italia apoi pun acolo preturi dublu fata de cei din ro iar cand vine respectivu(clientul) zice: "sa vezi faza:am gasit niste motoare super marfa in ro la juma de pret fata de cat il vand aia in italia';'asta da afacere' ; Si uite asa ia tapa romanul nostru ca doar copii de bani gata sunt pe toate drumurile. Stiu ca e cam absurd dar eu pun raul in fata pt daca e sa iasa bine va iesii dar daca e asa cum zic eu e cea mai mare teapa de care am auzit(vazut) Asemenea jucarii am vazut si pe bikeshop.ro asa ca eu recomand precautie in cumpararea lor. -
Paranoic in nici un caz nu sunt, dar unul din scopul limitatorului ar fi in primul rand consumul mic ( si aici se cam bat cap in cap cu ce ai spus tu), si in al doilea rand ( pana la urma am aflat ca nici asta nu ar fi adevarata) motorul nu e fortat la capacitatea lui maxima. In concluzie limitat merge mai incet, consuma mai putin si "traieste" mai mult. Parerea mea
-
Sunt cam 170 km Acum stiu si eu ca nu e acelasi consum dar vine intrebarea (fatoma) : Daca el e limitat la 45 inseamna ca va consuma mai putina benzina dar eu daca il tin pe drum intins la 45 asta inseamna ca ii dau forja sau merg cu el normal fara sa il fortez ???
-
Eu sincer din cate am auzit de pe forum si de la alti scuteristi scoaterea limitatorului automat duce la un consum mai mare de benzina/ulei si motorul nu mai functioneaza in parametri lui normali. Si cum benzina e scumpa, si aici unii o sa imi spuna ca de unde am avut bani de scuter daca nu am bani de benzina, am sa il las pus. PS: micutu e cumparat din Romania de la Paneuro Trading importator Piaggio din Targu Mures in 2003
-
H E L P ! ! ! Ce Ulei Sa Folosesc La Scuter?
topic a răspuns lui amirc în hummerroul Discutii generale
In cartea tehnica de la Runner scrie : SELENIA HI Scooter 2 Tech , am cautat pe net asa ceva si am gasit dar cred ca prin Brasov sigur nu o sa gasesc asa ca o sa continui cu ce s-a pus pana acum adica OMV Syn Star 2t(asa am abtibildu sub sa )
