Sari la conținut

AVETI MARE GRIJA !


aurel74
 Share

Postări Recomandate

Salutare !

 

Multi dintre voi ma cunosc si stiu ce fel de motociclist sunt. Nu sunt vitezoman, nu ma hazardez in depasiri riscante, insa ieri ceasul rau pisca neagra.

 

Ier dimineata am plecat pe la 7 spre Targu Mures pentru etapa de viteza. Conditii excelente de drum, insa in Otopeni exact dupa ce am trecut de pasarela pietonala vad cum o femeie incepe sa traverseze, la modul hotarat direct spre mine, claxoane frana insa din partea ei nici o reactie (noroc ca nu aveam viteza). Reusesc sa o evit prin partea stanga , trec cu roata fata de ea, insa stupoare nu se opreste si continua sa mearga;impact la 30-40Km/h se loveste de casca mea cu capul si cu piciorul de scarita din spate. Opresc si cand ma intorc ma socheaza imaginea cu femeia lata pe asfalt intr-o balta de sange. Un sofer cu inima opreste, urc victima in masina si spre Floreasca. Vine politia face masuratori............... concluzia fictima este vinovata. Motocicleta nu are nici macar o zgarietura.

 

Din declaratiile unor martori si ale unor cunostinte am aflat ca femeia, bause, se certase cu barbatul ei, iar acesta a dat-o afara din casa si femeia i-a spus ceva de genul "lasa ca vezi tu".

 

la spital am aflat ca femeia avea ciroza intr-un stadiu foarte avansat si a fost operata. Loviturile cauzate de accident sunt superficiale, iar in mod normal pleca acasa dupa cateva ore.

 

 

CU SIGURANTA ANUL 2004 ESTE UN AN NEFAST PENTRU MOTOCICLISTII DIN ROMANIA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum naiba s-a lovit cu capul de casca ta? :banana: la 30-40 kmh era intr-o balta de singe dupa aia? daca ai vazut-o asa "dusa cu pluta" putea fi surda, nebuna, beata (ceea ce ai zis ca era) etc ...deci puteai chiar opri, ca nu prea sti cum reactioneaza si la ce sa te astepti din partea ei.

 

Bine ca sinteti ok amindoi :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mdan bine ca ai reusit sa nu cazi macar. Eu te stiu ca unul dintre cei mai cuminti motociclisti pe strada, dar poate ca e bine cateodata sa si mai fortezi, in felul asta stii sa reactionezi in situatii precum cea de sus. Cel ce nu a franat niciodata voit cu fata pana sa blocheze un pic, probabil ca atunci cand se va intampla accidental, se va speria nestiind sa reactioneze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper din tot sufletul sa nu ai parte de astfel de evenimente!

Tu ai impresia ca eu nu am ce face si fabulez?

Nu-mi arde de asa ceva.

nu stiu de ce te superi ...eu te intrebasem foarte serios ..credeam ca o sa explici mai bine. Atit!

 

:banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dobrescu faptul ca sunt un motociclist cumpatat nu inseamna ca nu am avut de-a lungu timpului situatii de urgenta.

Conduc motoare din 1999 si sunt la a patra motocicleta. 

Nu trage concluzii fara sa sti cum s-au petrecut lucrurile.

Nu am tras nici o cincluzie, iar ceea ce am zis este o chestie generala.

Situatii de urgenta are toata lumea. Eu m-am referita la cei care conduc agresiv, si de cele mai multe ori stiu sa iasa din astfel de situatii datorita automatismelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din declaratiile unor martori si ale unor cunostinte am aflat ca femeia, bause, se certase cu barbatul ei, iar acesta a dat-o afara din casa si femeia i-a spus ceva de genul "lasa ca vezi tu".

Tot ce le lipsea motoristilor erau sinucigasii... :banana:

 

Astia n-au auzit frate de trenuri, metrouri, Dambovita???

 

Aurel, bine ca esti ok, (de data asta) politia si-a facut datoria si nu te-a gasit vinovat.

 

Aveti grija fratilor cu ce nebuni va intersectati! :blbl:

Drive safe, Ady

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne fereste Aurel, bine ca nu a fost mai rau. Un sinucigas din asta te poate nenoroci si tu nu ai nici o vina.

 

Si am patit ceva similar, dar in oras. Trecea unu strada dupa cum il taia capul (nu era trecere de pietoni) si se uita in directia opusa, claxonez, franez si atunci ma aude si se opreste pe linia dintre cele doua sensuri. Eu eram aproape oprit, l-am vazut ca sta cuminte si se uita la mine am accelerat sa trec - atunci el o rupe la fuga inspre mine. S-a lovit de piciorul meu si l-am agatat cu scarita din spate. M-am uitat in spate, l-am vazut ca a ajuns pe trotuar si isi masa piciorul. Mie mi-a fost frica sa opresc ca poate tabarau toti prietenii lui de cartier pe mine. Am plecat si dupa 20 de minute m-am oprit si eu ca ma durea piciorul in care se lovise tipul, eram speriat ca dracu.

 

De atunci opresc de fiecare data cand vad idioti de genul asta, sunt imprevizibili. Tin minte ca ma critica Dobrescu de ce dracu opresc sa treaca unu strada prin loc nepermis - uite de asta Dane, ca sa nu fuga ala in mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu daca sunt cu motorul inainte de orice la oameni caini si etc OPRESC.

daca nu se poate ii ocolesc PRIN SPATE. (reflexul general e sa fuga sau sa se opreasca niciodat sa o ia inapoi).

Claxoanele si injuraturile se dau dupa, inainte au doar efect catalizator.

cu masina ii pot face zob daca nu-s pe trecere, sau pot frana langa ei sa-i sperii, da cu motorul nu ma risc.

 

Sorin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.......... asa "dusa cu pluta" putea fi surda, nebuna, beata (ceea ce ai zis ca era) etc ...deci puteai chiar opri, ca nu prea sti cum reactioneaza si la ce sa te astepti din partea ei.

La sinucigasi m-am referit cind am scris asta si uite ca Aurel mi-a sarit in cap. Pe sinucigasi ii cam doare in *** de noi si de ce se intimpla in rest. Daca e vreunul care a scapat pt ca l-ai ocolit, fiti siguri ca se intoarce ca sa il mai calci o data. (asa ca ..cred ca trebuie oprit motorul in momentul ala ca sa fi sigur ca a ajuns cu bine pe partea cealalta si ca nu iti sare in fata nebunul inca o data).

Ne baga in cacao degeaba si avem noi de furca cu politia.

De ce nu or alege un jeep ceva ..sau niste mertzane? :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu se poate ii ocolesc PRIN SPATE. (reflexul general e sa fuga sau sa se opreasca niciodat sa o ia inapoi).

Asta s-o crezi tu :laugh:

 

M-am tavalit odata pe piatra cubica din cauza unei proaste care traversa aiurea...nu se uita nici in stanga nici in dreapta, teoretic treceam la 1 m prin spatele ei..asta pana cand idioata intr-un final a auzit motorul, s-a speriat si s-a intors brusc. Am culcat motorul in cativa metri si cu roata fata paralela cu solul, intr-o miscare naturala de rotatie, i-am secerat picioarele.S-a ridicat si a rupt-o la fuga , inainte sa apuc eu sa ma adun de pe jos,tot ce am mai putut sa fac a fost sa tip dupa ea diverse "amabilitati" si sa intreb daca a patit ceva :banana: Se pare ca nu isi rupsese nimic, ca alerga destul de bine :blbl:

 

Cred ca am facut alegerea corecta, altfel o luam in plin.N-am avut avarii decat o julitura la genunchi si o scarita de indreptat cu ciocanul :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Eu am fost lovit in partea din spate de o idioata ce traversa strada. A dat cu nasul in casca pasagerului meu. Cred ca a crezut ca a luat un pumn in fatza. A cazut pe spate plina de singele care ii siroia din nas. Am reusit sa redresez motorul si sa opresc. Culmea ca tot ea comenta....Nu vezi bah.. voi astia cu motoarele mergeti ca nebunii fara sa va uitati parca voi sinteti buricul pamintului. Mergeam ca nebunu cu vro 30 la ora B) :what: :laugh:

 

Au oprit si ceilalti si i am dat mincare...( cuvinte urite) Apoi a disparut imediat.

 

De precizat ca era blonda deschis inclusiv pe cerebel. Da singe avea rosu nu stiu cum naiba. :laugh: :lool:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...