Sari la conținut

Echipamet Enduro


Postări Recomandate

Care sunt echipamentele cele mai bune din punct de vedere al SIGURANTEI?Ma refer la cizme, aparatori tibii, genunchiere, armura, casca, manusi...si ce mai stiti voi :( In functie de ce sa aleg? :P

Sunt pe dinafara la enduro...asa ca va rog sa-mi dati o "mana" de ajutor

Best regards, :P

Braccio

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care sunt echipamentele cele mai bune din punct de vedere al SIGURANTEI?Ma refer la cizme, aparatori tibii, genunchiere, armura, casca, manusi...si ce mai stiti voi :( In functie de ce sa aleg? :P

Sunt pe dinafara la enduro...asa ca va rog sa-mi dati o "mana" de ajutor

Best regards, :P

Braccio

 

Cizme: 1.Alpinestars Tech 8 sau Tech 10 (daca te tine cureaua)

2. Sidi- Raptor

3. Oxtar

4. Axo RC6

5. Berik

6. Sinisalo

7. Kenny

Parerea mea este sa iti cauti niste cizme cat mai rezistente la spalare cu presiune(fara prea mult Scai) si care sa aiba inchizatori din aluminiu(rezista mai mult), eventual sa aiba ciorap interior. Dinter astea cele mai bune mi se par Alpinestars.

 

Manusi : Alpinestars OCTANE, Sinisalo, Axo, Kenny,Shift, Fox astea ar trebui sa aiba in primul rand grip bun protectii medii la falange si eventual plastic sau carbon la pumn.

 

Casti: aici discutiile pot fi interminabile, cam toate sunt bune: Arai, Airoh, Fox, Acerbis, Sinisalo, Kenny, Lazer, HJC, etc. Bine ar fi sa se desfaca toata captuseala interiora , sa o poti spala, deorece transpiri la greu cand tragi de capra. Sa aiba aerisire buna, materialul sa fie bun, de preferat compozit sau fibra de carbon, fibra de sticla, sa gasesti usor de schimbat cozorocul, care se poate rupe prin crengi.

 

Protectii de corp; Ori jacheta protectoare care are inclusa protectie de coloana, de umar, cot, piept,eventual clavicula, ori protectie de motocross cu piept, brat, clavicula, dar nu are protectie de cot si nici pentru partea inferioara a coloanei.Cele mai tari cred ca sunt EVS , UFO, AXO, ALPINESATRS.

 

Protectii genunchi si tibie, cele mai tari sunt ortezele de la ASTERICS si EVS, sau mai ieftin protectii de genunchi si tibie articulate in zona genunchiului de la Alpinestars, Ufo, Axo, la care e bine sa verifici duritatea plasticului din care sunt facute.

 

Ar mai fi si protecttile de gat(neckguard) dar nu stiu prea multe despre ele.

Hainele de enduro : pantaloni de 2 tipuri , care se baga in cizma sau tip Baggy care se poarta peste cizma, important sa aiba protectii la interiorul piciorului, rezistente la caldura de la esapament si sa ste bine pe burta si fund sa nu se lase intre picioare.

tricou de enduro , geaca sau vesta de enduro pentru vreme rea.

Hainele le poti alege tinand cont de banii pe care ii ai, de calitatea materialelor din care sunt facute, dupa culoarea motocicletei si dupa gustul tau.

Sper ca ai inteles ceva din ce am scris si ca nu te-am bagat mai rau in ceata.

Spor la cumparaturi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca folosesc la enduro (soft) o casca normala de strada (agv x-r2)... e ok? sau ma va incomoda in vre-un fel?

 

- are vizibilitate redusa fata de una de enduro/cross

- te vei sufoca in ea (la viteze mici)

- cazaturi, murdarie... ar fi bine sa ai o casca de care sa nu-ti fie mila

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, am sa tin cont de sfaturile tale.Daca iti vei lua vreodata vitezana si nu stii care e treaba cu echipamentele iti voi intoarce raspunsul, iar daca nu, dau o bere :P

 

Hmmm, cred ca ramane berea, deoarece echipament de viteza am avut ca si motocicleta de viteza. Am fost posesorul unui Fireblade din 1997.Inca imi mai place pe strada si ma dau cu KTM-ul cu roti de supermoto, dar enduro m-a cucerit definitiv. Inveti mult mai bine sa-ti controlezi motocicleta si sa iti calesti spiritul. La fiecare piatra, radacina, frunza te intalnesti cu ceva nou, lucru de care nu prea te lovesti pe strada. Inca nu m-am dat pe circuit cu motorul de supermoto, dar daca aveti programata vreo iesire , in vreun weekend, la Amckart,numarul meu de tel. este 07232778877.

post-4621-1180816300_thumb.jpg

post-4621-1180816371_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca stai bine cu banii eu iti recomand:

- orteze pt genunchi Asterisk sau EVS, cum zicea si bibanu - approx 600 Euro/perechea

- cizme Alpinestar Tech8Pro - approx 350 - 400 E. Dar pot sa iei si Oxtar TCXpro2 sau Sidi

- casca Airoh - ultimul model (e super usoara - 980 g, sta f bine pe cap si are un design demential) - approx 400 E - o gasesti la MotoAdventure Cotroceni.

La casca si la cizme te sfatuiesc sa nu te zgarcesti - se simte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Braccio cel mai bun echipament e ala pe care ti-l fac cadou prietenii :) (Ovidiu sa traiasca )

 

e deja purtat, testat si inmuiat ... nu mai faci bataturi :scratch:

 

Tin sa multumesc pe aceasta cale batranului maestru enduro Ovidiu (Ovigarmin sau Ness) !!!! :) :) :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...