Sari la conținut

Nr Galbene De La Primarie


calminante
 Share

Postări Recomandate

Ai doua rezolvari: 1. inregistrezi la primarie daca e moped (49cc, 45km/h) si nu mai platesti nimic in plus decat 1milion taxele, primesti nr galbene sau inmatriculezi la politie, iti dau nr localitate-numar cifre-litere si te costa taxele + asigurare.

 

Iti alegi varianta cea mai putin costisitoare, deci cred ca pe prima :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok...maine ma duc sa-mi asigur caruciorul de butelie si bicicleta :) Cam cat platesc la ambele pe an? :moron: Sti ca ai zis ceva grav, nu? :scratch: Poate toate autovehiculele, asa da, mopedul e vehicul, deci nu-i trebuie. Poti sa-ti faci asigurare, dar nu e obligatoriu. Eu l-am inregistrat si nu mi-a pomenit nimeni nimic. Merg la risc. Doamne ajuta sa nu fiu lovit de careva!

 

Te sfatuiesc sa-ti faci asigurare daca te duce portofelul :) E mai bine asa...

 

P.S: alby incep sa ma conving de ce spun ceilalti :) postezi degeaba. Omul nu a intrebat DACA trebuie inregistrat cum zici tu, a intrebat daca tre asigurare. Te-am prins in flagrant: 1000% offtopic :peace:

Editat de Rolly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:scratch: vezi sa nu te dea aia afara :) se INREGISTREAZA la primarie, d'oh :)! Daca te duci si ceri asta o sa te trimita la politie, asa ca pentru binele tau cere ce ti-am zis eu, inregistrare :). De repetat nu mai ma repet, am scris mai sus :moron:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu tre neaparat RAR, ai o alta optiune: tre sa dai declaratie pe propria raspundere ca nu prezinta un pericol pe drumurile publice si respecta normele (cred ca am mai zis asta, mi-e lene sa verific)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legea e clara daca e moped nu iti trebuie asigurare!!

 

(RCA-raspundere civila pt autovehicule ) mopedu e vehicul !!!

 

art 76 alin(1) ,art.6 (21) si art.14(1)din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.195/2002 privind circulatia pe drumurile publice- Modificata si completata prin O.U.G. nr.63/2006 publicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.729/20.09.2006 care specifica urmatoarele:

…”Art.76. - (1) Vehiculele înmatriculate sau înregistrate, cu exceptia celor cu tractiune animala, a remorcilor si a mopedelor, care circula pe drumurile publice, trebuie sa aiba asigurare obligatorie pentru raspundere civila în caz de pagube produse tertilor prin accidente de circulatie, conform legii.”,

Art.6 (21).” moped – vehiculul, cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kw;”..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e o problema ca merge cu 100,

numa sa nu mai spui la nimeni ca merge cu 100 :moto:

 

contract cumparare vanzare

si o declaratie pe proprie raspundere (asta nu stiu sigur in ce consta)

-dar cele doua acte de mai sus, au avut nevoie 2 amici care

si au inregistrat scuterele:)

 

succes :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da vince...contract vanzare-cumparare, TALONUL, si declaratie pe propria raspundere:

-scuterul respecta normele de circulatie pe drumurile publice

-dimenisiunile scuterului(L,l,h)

-culoarea(culorile) sa(sale)

-marca scuterului

-tipul scuterului

-motorul+seria sa

-seria cadrului

-capacitatea cilindrica

si cam atat imi aduc aminte. Sa nu faceti cum am facut eu, sa va duceti doar cu declaratie in leg cu respectarea normelor ca va trimite inapoi la notar si dati alti bani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ok...maine ma duc sa-mi asigur caruciorul de butelie si bicicleta :lol: Cam cat platesc la ambele pe an? :cheers: Sti ca ai zis ceva grav, nu? :wave: Poate toate autovehiculele, asa da, mopedul e vehicul, deci nu-i trebuie. Poti sa-ti faci asigurare, dar nu e obligatoriu. Eu l-am inregistrat si nu mi-a pomenit nimeni nimic. Merg la risc. Doamne ajuta sa nu fiu lovit de careva!

 

Te sfatuiesc sa-ti faci asigurare daca te duce portofelul :lol: E mai bine asa...

 

P.S: alby incep sa ma conving de ce spun ceilalti :lol: postezi degeaba. Omul nu a intrebat DACA trebuie inregistrat cum zici tu, a intrebat daca tre asigurare. Te-am prins in flagrant: 1000% offtopic :agree:

 

 

Rolly, gresesti profund!!! Treaba ta daca mergi la risc, dar gandeste-te ce faci daca, Doamne fereste, lovesti o masina scumpa si nu ai RCA???? Te va da in judecata (astia cu masini scumpe au si bani, si timp si avocati si... sincer, in acest caz si dreptate) si ai sa platesti de n-o sa-ti vina sa crezi!!!!

Cat despre ce spui tu ca "Te sfatuiesc sa-ti faci asigurare daca te duce portofelul" eu iti spun ca este exact pe dos: EU TE SFATUIESC SA-TI FACI ASIGURARE TOCMAI, DACA NU PREA TE TZINE PORTOFELUL !!!!

 

Trebuie sa ai RCA nu pentru ca spune legea ci ca sa te protejezi pe tine!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sa-mi inregistrez scooteru la primarie mi-a cerut numele lu tata si buletinu lui,atat.Acu astept sa-mi aduca numere....F simplu la mine :wave:

 

Si cat a costat?

In CT costa 70 RON inscrierea la primarie (nu stiu daca este tot una cu impozitu) si 40 RON confectionarea numerelor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine in localitate , Oravita , am platit o taxa de 230 de mii pentru inregistrare si 80 de mii placutele de inregistrare.

 

Baaai, pai si in CT de ce dreq costa 700 de mii inscrierea si 400 de mii placutza?? Hotzii dreq, ce boala am pe jegoshi !!!

 

NU MAI PLATESC TAXE SI IMPOZITE !!! Jegoshii dreq de la primarie... si curwele alea din primarie care-si tzin cururile grase pe scaune moi si fumeaza tzigari subtziri si ... aaaa, ce nervi am !!!! :lol: :lol: :wave: :lol:

Editat de Marinaru68
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiatul ala zicea d o taxa d 100 d mii si sa platesc numerele atat

P.S la voi in Ct dak sunt multi cer mai mult,da i-a sa l zici pai d c la alti costa mai putin si la noi asa mult :wave:

P.S2 Mai bine il inmatriculezi la politie cred k costa la fel dak nu mai putin,da cu nr d la politie poti sa iesi din judet(legal)ku nr d la primarie iesi din judet da t risti

Editat de adysme55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No hai la Cluj!

 

Aici nu platesti nimic!! Cu exceptia numerelor la o firma: 18 ron numarul, 10 lei suportul pt numar, daca nu vrei sa il gauresti si sa il prinnzi asa. In rest e moca si se poarta si dragutz cu tine. Fratilor la cluj e primarie de primarie! Nu se ia spaga! Fiecare usa in primarie are un sticker cu textul " Aici nu se ia spaga".

 

"No... aci ii binie..."

 

:wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiatul ala zicea d o taxa d 100 d mii si sa platesc numerele atat

P.S la voi in Ct dak sunt multi cer mai mult,da i-a sa l zici pai d c la alti costa mai putin si la noi asa mult :wave:

P.S2 Mai bine il inmatriculezi la politie cred k costa la fel dak nu mai putin,da cu nr d la politie poti sa iesi din judet(legal)ku nr d la primarie iesi din judet da t risti

 

Aha... buna informatie asta cu iesitu din judetz. O sa merg si la politzie sa intreb si daca ma costa tot atat, imi iau nr de la politie, ce elica mea? Thnx man!

 

 

 

N3cks, e bine la voi acolo. In Ct toate sunt ff scumpe, zici ca lumea aici e platita in lire sterline....

Aaaa, si sa stapanesti sanatos Vespa ta si sa te bucuri de ea! Asfalt Uscat !!! :lol:

Editat de Marinaru68
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...