Sari la conținut

Cool stuff-read here!


RENEGADE
 Share

Postări Recomandate

si ce sa vedem ? scris ?

a... mda... e cu litere... ne scuzati... a, shi in engleza? bre radule, ce dreq, ej' nashpa... pune mana shi tu mana shi tradu! shi fa shi-un desen! ca se supara shi motozbantz pe tine acushi shi tot asha... B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o disciutie pe alte forumuri despre asta. O prostie (oarecum), ala o sa faca puscarie (nu putina, citeva luni) o sa-i bage niste amenzi monstruoase, dar nimeni nu pedepseste si nu scrie articole despre idiotii cu SUV-uri care merg numai cu 70-80 dar parca vor sa omoare pe toti. Ala macar trebuia sa se chinuie ceva sa omoare pe altii, asa ca pina la urma era numai pielea lui in joc.

Oricum, a cam cautat-o.

 

PS: nu-i nici o poza radar, a fost cronometrat "manual" din avion.

Editat de vrajitorul din oz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a... mda... e cu litere... ne scuzati... a, shi in engleza? bre radule, ce dreq, ej' nashpa... pune mana shi tu mana shi tradu! shi fa shi-un desen! ca se supara shi motozbantz pe tine acushi shi tot asha...  B)

Scuze dar daca unii nu stiE engleza sa nu acceseze ca nu tine. Ce sa traduc ca eu nu stiu engleza?!!!!! :what: :laugh: :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a... mda... e cu litere... ne scuzati... a, shi in engleza? bre radule, ce dreq, ej' nashpa... pune mana shi tu mana shi tradu! shi fa shi-un desen! ca se supara shi motozbantz pe tine acushi shi tot asha...  B)

Ce scrie acolo pot sa scriu si eu !! mie imi trebuie dovezi video sa vada ochiu meu ce se intampla ! Si treaba cu tradusu', las' ca esti u 1 geniu si traduci pt toti !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...and possible jail time....

 

incredibil: frate la noi din cate stiu conducere fare permis = caz penal.

 

depasire cu mai mult de 50km/h a limitei legale aplicabile in locul ala = anulare permis (daca ai), daca nu = caz penal..

 

kids.... ce sa le faci? inconstienti de cand i-o fatat ma-sa. de unde dreq au atatia bani sa-si ia motoare beton + de trei ori pretul motorului bagat in modficari... da n-au bani sa-si ia permis... crazy ass kidz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie chestia cu inchisoarea pentru overspeeding mi se pare putin exagerata (aia pentru lipsa de carnet e ok). Pai o motocicileta e mult mai usoara si face mai putin rau decit un jeep de 3 tone care merge la 150 si care nu ia decit o amenda (nu mica e drept). Oricum asta cu 300 la ora fara carnet e caz special si o merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde e poza,ca ne faci curiosi degeaba?iar pilotul ala care a cronometrat era cam frustrat(deci timing-ul lui se pare ca nu e foarte obiectiv :what: )...probabil vreun amarat pe un deltaplan de imprastiat insecticide.... B)

dar ma intreb cate echipaje or fi adus aia ca sa-l opreasca pe motorman...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depasire cu mai mult de 50km/h a limitei legale aplicabile in locul ala = anulare permis (daca ai)

E doar suspendare (3 luni).

 

Pentru faza cu carnetul, da - n-ai ce sa zici; dar modul de cronometrare poate fi atacat la nesfarsit... de unde stiu eu ca n-a sarit ala un minut la numaratoare ? sa fim seriosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E doar suspendare (3 luni).

 

Pentru faza cu carnetul, da - n-ai ce sa zici; dar modul de cronometrare poate fi atacat la nesfarsit... de unde stiu eu ca n-a sarit ala un minut la numaratoare ? sa fim seriosi.

treaba e ca in alte tzari organu' are alta autoritate shi n-are nevoie de tot felul de dovezi suplimentare. shi prin tzarile nordice exista un sistem similar (VASCAR parca) ce nu inregistra nimic (asa cum face aparatul radar in Ro) ci cronometra, ca in exemplul cu avionul. kestie de "cultura" probabil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru faza cu carnetul, da - n-ai ce sa zici; dar modul de cronometrare poate fi atacat la nesfarsit... de unde stiu eu ca n-a sarit ala un minut la numaratoare ? sa fim seriosi.

 

Neah, ca daca ar fi asa nici nu s-ar mai aplica sistemul. Eu am fost de 2 ori la procese din astea, si trebuie sa vii cu argumente ceva mai solide. Adica tu trebuie sa dovedesti ca ala a gresit, nu numai sa spui ca a gresit domle, nu se poate.

Ultima oara m-a intepat o masina de polite under cover, adica masina civila cu luminile colorate si stroburile ascunse in faruri si luminile de pozitie. Aveam vreo 65mph in zona de 40, numai ca zona de 40 tocmai se termina si incepea una de 45. Cit m-a urmarit ala am ajuns exact la limita intre zone. Politaiul a scris pe formular locul (intersectia) si viteza limita. Exact in intersectia aia era primul semn de 45. i-am facut o poza, am printat-o si le-am spus ca a gresit, si daca a gresit asta ce garanatie am eu ca n-a gresit si citirea radarului, sau vascar sau mai stiu eu ce. Subminarea credibilitatii adica, omul o fi fost obosit. Asta insa iarasi nu e obligatoriu sa tina.

Mersul pina la proces e foarte indicat oricum chiar daca n-ai nimic de zis, ca procurorul iti face o oferta inainte (ca nici el n-are chef de tine) in care de obicei pedepsele sint reduse la jumate. Mai putin amenda pe care o primesti de la judecator in functie de istoric, etc.

Asta cu 205 e prea vestit acum ca sa scape asa ieftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu eu amenzile sunt cam usturatoare,right?

si in cazul acesta sunt de acord cu sistemul juridic....negocieza avocatul tau cu procuratura si iesi mai ieftin,eventual vreo munca in folosul comunitatii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amenzile sint sute de dolari (in mod normal) spre mii. Depinde si ce si cum. Nu e necesar sa ai avocat, ala mai costa 3-4-500$ si poate sa nu merite in anumite cazuri.

 

Problema mare insa nu e o amenda de 2-300$ de dolari ci asigurarea si punctele. Asigurarea creste la fiecare dracie si sta sus 3 ani in general, in final ajungi sa platesti binisor mai mult decit amenda si iti mai face praf si "istoria". Daca pierzi puncte poti sa pierzi repejor carnetul, mai ales ca se "pierd din memorie" in 18 luni. Doua depasiri de viteza de genul asta (20mph) in 18 luni sint suficient sa pierzi carnetul daca nu te duci la proces sa cazi la pace cu puncte mai putine luate.

Daca sistemul asta ar fi in Romania, n-ar mai putea sa ia lejer accidentele ca are casco: la fiecare accident ar creste asigurarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...