Sari la conținut

jawa 350


adrian...
 Share

Postări Recomandate

Am jawa de o luna si ceva. Sunt cel mai mare NEcunoscator. :what:

 

1) Cum masor nivelul uleiului la cutia de viteze?

2) Vreau sa schimb uleiul la cutia de viteze.

Pe unde scurg? Pe unde torn? Cat bag? Ce bag? :laugh:

3) Ce bujii sunt bune pt jawa? Acum am bujii de dacie.

 

Multumesc anticipat CUNOSCATORILOR care ma vor ajuta! :laugh: B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti folosi daca esti in bani castrol ptr cutii de viteze,oil 1 sau ... obisnuit de cutii de viteze,ptr om sarac.trebuie intre 1-1.3 litri,se scurge desfacind un surub sub motor pe "burta" lui,se baga pe deasupra stinga(linga pedala sus).bujii de dacia sint bune toamna si in anotimpuri mai reci dar vara cauta bujii reci,cuprinse intre 270-280.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

 

Poti folosi linistit orice ulei de cutie de viteze, de exemplu T90 romanesc de la orice Petrom,nu e pretentioasa. Oricum, sa nu iei ulei scump cu aditivi ciudati gen teflon ca iti va patina ambreiajul.Nivelul se masoara cu motocicleta pe loc drept,pe cricul central; umpli pe sus pe la buson pana curge pe gaura de nivel aflata pe partea cu schimbatorul si marcata probabil "olej".Astupi la loc si gata, nu cumva sa uiti inainte de a turna uleiul sa pui la loc busonul de jos pe unde l-ai scurs pe cel vechi.(Am mai vazut cazuri :what: ).In cutie intra cam 1,2 litri.

 

Cum a spus si Ivan, bujile de dacie sunt cam calde pentru jawa ( 180 cifra termica), mai ales vara iti trebuie 240 .

exemplu:

Sinterom 14NP18 sunt cele de dacie-->180 cifra termica

Sinterom 14NP24 sunt de trabant,wartburg-->240 cifra termica.

 

Poti folosi cu succes cam orice bujie recomandata pt trabant, eu am cumparat de la un magazin specializat pe trabi buji BRISK ( L15Y, parca) si au mers beton.

 

Spor la treaba!

B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...