Sari la conținut

Suzuki Xf 650 Freewind (grup De Discutii)


Postări Recomandate

Stimati freewinduristi, chiar nu mai aveti timp de discutii?

Astept sa va cunosc dar nimeni nu hotaraste ceva.

Suntem atat de putini incat ar fi pacat sa nu ne intalnim.

Eliza tu esti cea aleasa sa organizezi. Nu intreprinzi nimic?

 

 

Pentru mine inca e frig.... si inca nu mi-am cumparat protectii. Eu astept temperaturi peste 15 grade si chiar nu ma supar daca sunt si 20. Iar daca e si uscat pe jos..... e chiar perfect :rolleyes: Nu stiu cum e la voi dar eu dimineata inca dardai in masina si ma bucur de caldurica din conserva :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Scuze am fost pana la Cluj si nu am mai intrat. Ideea e urmatoarea, ma gandeam sa ne vedem la S.M.A.E.B. cu cei care oricum aveau asta in calcul. Intalnirea oricum o sa aiba loc in sezonul cald si dupa cum am observat majoritatea tind sa mearga la Sighisoara, eu mai am o propunere sa ne intalnim la casa mea de vacanta in statiunea Soveja din muntii vrancei. Avantaj aici e ca aveti cazare gratuita si trasee de enduro pentru cei mai curajosi.

Sincer mi se pare cam devreme sa luam decizii dar incet incet astept propuneri, care sunt locatiile voastre preferate si in ce perioada e mai convenabil avand in vedere faptul ca unii dintre noi mai si lucreaza. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze am fost pana la Cluj si nu am mai intrat. Ideea e urmatoarea, ma gandeam sa ne vedem la S.M.A.E.B. cu cei care oricum aveau asta in calcul. Intalnirea oricum o sa aiba loc in sezonul cald si dupa cum am observat majoritatea tind sa mearga la Sighisoara, eu mai am o propunere sa ne intalnim la casa mea de vacanta in statiunea Soveja din muntii vrancei. Avantaj aici e ca aveti cazare gratuita si trasee de enduro pentru cei mai curajosi.

Sincer mi se pare cam devreme sa luam decizii dar incet incet astept propuneri, care sunt locatiile voastre preferate si in ce perioada e mai convenabil avand in vedere faptul ca unii dintre noi mai si lucreaza. ;)

 

Ce idee mi-ai dat Eliza! :ok: Tocmai vroiam sa comand pe Louis o casca Nolan. Dar ai amintit de S.M.A.E.B! Pai nu mai bine astept? Poate prind ceva promotzii... Vezi de ce e bine sa stam pe forum? :cheers:

 

Si eu continui sa intreb: pe Transalpina nu v-ar placea? Nu ca nu ar suna bine si invitatia ta. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Alexxx :cheers: Filmuletzul e ca o gura de oxigen intr-o camera plina de fum. :ok: Problema e ca vreau sa fie si SUZU meu in filmuletz ;) si tot pe acolo :) Dar lasa ca vine ea vara :bow:

 

la ce zi v-ati gandit pentru vizitarea salonului?

 

Eu vreau sa ajung si in prima zi sa prind stocurile pline. Vreau protectii si casca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E frumos pe Transalpina, merita ... si e pacat sa nu mergeti pt ca Freewind face fatza cu brio pe acolo ...

 

Legat de armuri parca am mai recomandat o data, nu stiu daca tot tie .. uite AICI un link de unde mi-am luat eu (cea HARD), chiar merita banii ! :cheers:

 

nu va incurcati cu armuri soft ca 50 lei diferenta nu-i mare lucru ... in schimb e diferenta la nivelul de protectie !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam la ziua de sambata pentru expozitie.

Intr-adevar Transalpina e o provocare si chiar merita, din pacate eu nu m-asi baga. Dar e ok daca vreti va astept pe starda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E frumos pe Transalpina, merita ... si e pacat sa nu mergeti pt ca Freewind face fatza cu brio pe acolo ...

 

Legat de armuri parca am mai recomandat o data, nu stiu daca tot tie .. uite AICI un link de unde mi-am luat eu (cea HARD), chiar merita banii ! :cheers:

 

nu va incurcati cu armuri soft ca 50 lei diferenta nu-i mare lucru ... in schimb e diferenta la nivelul de protectie !

 

 

spune-mi te rog tu cum porti armura asta? ce iei peste ea? eu am deja o haina cu protectii la coate, umeri si spate(soft). o pot lua pe sub haina asta? e voluminoasa? vara porti doar armura cand iesi in off road?

ai si pantalonii cei lungi? crezi ca sunt ok?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de armuri parca am mai recomandat o data, nu stiu daca tot tie .. uite AICI un link de unde mi-am luat eu (cea HARD), chiar merita banii ! :cheers:

 

nu va incurcati cu armuri soft ca 50 lei diferenta nu-i mare lucru ... in schimb e diferenta la nivelul de protectie !

 

Da Alexxx, tot mie mi l-ai dat :ok: si am retinut linkul inca de atunci. Chiar am vorbit cu baiatul respectiv si o sa ne intalnim sa imi arate "pe viu" cum arata. Adevarul este ca intrebarile lui Horyka legate de armuri mi-au incoltit in minte si mie. Elementele sunt legate intre ele prin plasa? Armura se pune presupun peste un tricou. Eu as vrea pt vara si parca aia hard mi se pare prea spectaculoasa si rigida. Nu contest utilitatea ei in caz de cazatura... dar parca e prea mare si mi-e ca mor de cald la vara in ea. Dar astept si targul ca poate apar si acolo ceva oferte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Armura aia hard o port peste un tricou normal ...... si peste armura, ca sa nu se uite toti meltenii la mine ca la robocop, pun un tricou de la madhead cum se vede mai jos, foarte misto, am mers asa (cand era mai cald) si in afara orasului si te aerisesti destul de bine ...

 

 

 

Am si geaca cu protectii dar am preferat sa le scot (oricum nu ar fi mers cu protectiile de la geaca si cu armura pe sub) si sa pun geaca peste armura, ma simt mai "safe" asa ... ma rog .. cat de safe poti fi pe motor dar asta e alta poveste ..

 

In oras (sau offroad) merg cu tricou + armura + tricou de la madhead .. protectii de genunchi (cele mari tot de la madhead), cizme, manusi, casca, cagula ...

 

Altceva nu mai spun, fiecare hotaraste cat de scump isi vinde pielea ... ;)

 

....dar parca e prea mare si mi-e ca mor de cald la vara in ea. Dar astept si targul ca poate apar si acolo ceva oferte.

 

vara oricum transpiri .. poate doar daca mergi numai in tricou ... era o vorba pe aici, mai bine mor de cald decat de durere ! :bow:

 

 

Ma gandeam la ziua de sambata pentru expozitie.

Intr-adevar Transalpina e o provocare si chiar merita, din pacate eu nu m-asi baga. Dar e ok daca vreti va astept pe starda.

 

 

Abia astept sa vad ce trasee offroad ai pe la Soveja .. :cheers:

 

spune-mi te rog tu cum porti armura asta? ce iei peste ea? eu am deja o haina cu protectii la coate, umeri si spate(soft). o pot lua pe sub haina asta? e voluminoasa? vara porti doar armura cand iesi in off road?

ai si pantalonii cei lungi? crezi ca sunt ok?

 

 

Pantalonii de la Radu nu-i am. Dar apropo de spatele ala "soft" :ok: ... uite aici ce inseamna protectie spate ...

 

 

 

Hai gata ca nu vreau sa credeti ca am vreun interes, doar ca mie imi place foarte mult armura asta .. dar, asa cum am zis .. fiecare considera pentru el cat trebuie sa se protejeze.

 

:)

Editat de alexxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Armura aia hard o port peste un tricou normal ...... si peste armura, ca sa nu se uite toti meltenii la mine ca la robocop, pun un tricou de la madhead cum se vede mai jos, foarte misto, am mers asa (cand era mai cald) si in afara orasului si te aerisesti destul de bine ...

 

 

 

Am si geaca cu protectii dar am preferat sa le scot (oricum nu ar fi mers cu protectiile de la geaca si cu armura pe sub) si sa pun geaca peste armura, ma simt mai "safe" asa ... ma rog .. cat de safe poti fi pe motor dar asta e alta poveste ..

 

In oras (sau offroad) merg cu tricou + armura + tricou de la madhead .. protectii de genunchi (cele mari tot de la madhead), cizme, manusi, casca, cagula ...

 

Altceva nu mai spun, fiecare hotaraste cat de scump isi vinde pielea ... ;)

 

 

 

vara oricum transpiri .. poate doar daca mergi numai in tricou ... era o vorba pe aici, mai bine mor de cald decat de durere ! :bow:

 

 

 

 

 

Abia astept sa vad ce trasee offroad ai pe la Soveja .. :cheers:

 

 

 

 

Pantalonii de la Radu nu-i am. Dar apropo de spatele ala "soft" :ok: ... uite aici ce inseamna protectie spate ...

 

 

 

Hai gata ca nu vreau sa credeti ca am vreun interes, doar ca mie imi place foarte mult armura asta .. dar, asa cum am zis .. fiecare considera pentru el cat trebuie sa se protejeze.

 

:)

 

 

 

 

ai dreptate alexxx... cel mai important e sa fi bine protejat... restul nu mai conteaza... mie imi place super mult cum arata armura asta. singurul lucru care ma nelamurea era cum o pot purta. inteleg ca trebuie sa scot protectiile de la haina si sa o iau peste armura.

acum vin cu alta intrebare. ce fel de protectii folosesti de la brau in jos?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine am revenit pe forum :cheers: . Mi s-a parut interesanta discutia despre protectii si m-am gandit sa imi aduc si eu aportul. Am stat si am studiat foarte mult oportunitatiile si intr-un final am ales: mi-am cumparat vesta sau armura alpinestar bionic 2 (230$), cizme alpinestar tech7 (300$) si protectii de picior EVS sx02 (240$). acum va explic detaliat despre fiecare

Vesta contine: protectie hard piept, umeri coate si antebrat, coloana vertebrala (testoasa). Piesele sunt legate intre ele de o plasa ff rezistenta cu reglaj cu arici la antebrat, clavicula si omoplat si centura la burta. De asemenea protectia spate se poate da jos si purta separat. Mi s-a parut excelenta ffindca o pot pune pe sub orice geaca deci pot merge cu motorul la orice fel de intalnire (de dragoste, afaceri sau servici si timp liber). De altfel o pot lua doar peste tricoul.

cizmele ...nici nu mai explic

protectiile de genunchi sunt compuse din doua bari laterale din otel care tin piciorul pentru fractura laterala. in dreptul tibiei sunt dotate cu cu protectie soft la genunchi au protectie hard detasabila. Flexibilitatea piciorului poate fi reglata din 15 in 15 grade atat la flexie cat si la extensie ca sa eviti ruperea din genunchi a piciorului in caz de impact. Sunt sub forma de ciorap si merg purtate numai peste pantalon. Se strang pe picior cu ajutorul a trei benzi groase de arici. Tin fff bine la vant si frig.

m-ai jos va pun niste poze cu toate aceste lucruri descrise mai sus.

Cine vrea sa le vada probeze ca sa vada cum e cu ele, cu mare drag.

Le-am cumparat din state daca vreti va pot ajuta sa va luati si voi.

 

 

Iulian eu pot da motorul meu cu 3500 de euro. Daca prietenul tau e interesat anunta-ma. Mototrul intre timp are vreo 9600km.

post-5888-1236336177_thumb.jpg

post-5888-1236336186_thumb.jpg

post-5888-1236336328_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine am revenit pe forum :cheers: . Mi s-a parut interesanta discutia despre protectii si m-am gandit sa imi aduc si eu aportul. Am stat si am studiat foarte mult oportunitatiile si intr-un final am ales: mi-am cumparat vesta sau armura alpinestar bionic 2 (230$), cizme alpinestar tech7 (300$) si protectii de picior EVS sx02 (240$). acum va explic detaliat despre fiecare

Vesta contine: protectie hard piept, umeri coate si antebrat, coloana vertebrala (testoasa). Piesele sunt legate intre ele de o plasa ff rezistenta cu reglaj cu arici la antebrat, clavicula si omoplat si centura la burta. De asemenea protectia spate se poate da jos si purta separat. Mi s-a parut excelenta ffindca o pot pune pe sub orice geaca deci pot merge cu motorul la orice fel de intalnire (de dragoste, afaceri sau servici si timp liber). De altfel o pot lua doar peste tricoul.

cizmele ...nici nu mai explic

protectiile de genunchi sunt compuse din doua bari laterale din otel care tin piciorul pentru fractura laterala. in dreptul tibiei sunt dotate cu cu protectie soft la genunchi au protectie hard detasabila. Flexibilitatea piciorului poate fi reglata din 15 in 15 grade atat la flexie cat si la extensie ca sa eviti ruperea din genunchi a piciorului in caz de impact. Sunt sub forma de ciorap si merg purtate numai peste pantalon. Se strang pe picior cu ajutorul a trei benzi groase de arici. Tin fff bine la vant si frig.

m-ai jos va pun niste poze cu toate aceste lucruri descrise mai sus.

Cine vrea sa le vada probeze ca sa vada cum e cu ele, cu mare drag.

Le-am cumparat din state daca vreti va pot ajuta sa va luati si voi.

 

 

Iulian eu pot da motorul meu cu 3500 de euro. Daca prietenul tau e interesat anunta-ma. Mototrul intre timp are vreo 9600km.

 

in combinatie cu ce porti protectiile? ce iei peste armura la drumuri lungi si ce fel de pantaloni ai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine am revenit pe forum . Mi s-a parut interesanta discutia despre protectii si m-am gandit sa imi aduc si eu aportul. Am stat si am studiat foarte mult oportunitatiile si intr-un final am ales: mi-am cumparat vesta sau armura alpinestar bionic 2 (230$), cizme alpinestar tech7 (300$) si protectii de picior EVS sx02 (240$). acum va explic detaliat despre fiecare

 

Iulian eu pot da motorul meu cu 3500 de euro. Daca prietenul tau e interesat anunta-ma. Mototrul intre timp are vreo 9600km.

 

 

Bine ai revenit :ok: Chiar ma gandeam zilele trecute ca nu te-am mai vazut pe aici ;) Din ce spui tu si in ce ma priveste pe mine vesta pare interesanta. Restul am luat deja. Desi diferenta de pret e maricica intre "oferta" ta si a lui Alexxx. Dar informatiile sunt oricum pretioase mai ales pt necunoscatori. Asa mai aflam si noi la ce sa ne uitam.

In ceea ce priveste motorul tau deja vrei sa il dai :) nici macar nu am apucat sa le :cheers: facem cunostinta (ca o paranteza, trebuie sa imi vina pe luni sau marti si side barurile-urile :bow: ). Oricum ca bani... sunt multi pentru el. A zis el ca vrea model nou dar nici chiar asa nou.

 

Hai ca ne auzim si poate ne si vedem... doar sa se usuce un pic pe jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Peste vesta folosesc orice vreau eu. De la geaca de piele la cea de blugi la geaca windstopper sau orice. Imi aleg in functie de vreme temperatura si vant. Pantalonii la fel. Ce vreau. Pentru ca un pantalon de moto are protectii soft deci in caz de accidten bazinul tot zdrente se face.

 

Ieri era sa fac un accdident cat casa si nu din vina mea. Veneam dispre eroii revolutiei spre tineretului si hop ma trezesc ca in panta o masina a euroconstruct cu remorca pleaca de la bordura si intoarcea asa....incetinel. Am blocat bineinteles frana spate si am luat-o de-a latul si ma gandeam unde intru in masina sau remorca sau intre ele. Am ridicat frana si motorul s-a zmucit controlabil si m-a pus pe o directie favorabila mie prin spatele remorcii adica. Am zis ca Cel de sus se uita la mine. Am vrut sa ma intorc dupa prost dar ce sa ii fac.... mai bine ochii cat cepele..alea de buzau.

 

In alta ordine de idei ieri venind spre casa de la servici am observat ca nu mia imi indica viteza pe bord. Statea la zero.

Ati patit si voi asa ceva? mi s-o fi rupt cablul de kilometraj? Check-ul de inceput al bordului mi=l face deci cred ca nu e pe parte electronica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce idee mi-ai dat Eliza! :D Tocmai vroiam sa comand pe Louis o casca Nolan. Dar ai amintit de S.M.A.E.B! Pai nu mai bine astept? Poate prind ceva promotzii... Vezi de ce e bine sa stam pe forum? :lol:

 

Si eu continui sa intreb: pe Transalpina nu v-ar placea? Nu ca nu ar suna bine si invitatia ta. :)

ar fi mai bine sa incerci la united motors sunt super reduceri in pipera

si din cate stiu nu se mai tine nici un salon

daca se tine totusi vreau sa stiu si eu cand

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei ieri venind spre casa de la servici am observat ca nu mia imi indica viteza pe bord. Statea la zero.

Ati patit si voi asa ceva? mi s-o fi rupt cablul de kilometraj? Check-ul de inceput al bordului mi=l face deci cred ca nu e pe parte electronica.

 

Da am patit-o si eu, dar nu e grav. In cazul meu se desprinsese cablul de undeva de la roata daca am inteles eu bine, ca mi l-au facut baietii :lol: Trebuie doar pus la loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca iti arata turatia, dar nu si viteza, atunci de obicei e melcul din roata, aiurea, se poate lipi cu poxipol sau ceva... se mai intampla la endurache :)

Editat de pHa_King
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revin cu o noua discutie legata de crash bar. care credeti ca este cel mai bun din punctul de vedere al raportului calitate pret?

aiulian, parca tu ai luat crash bar-ul de pe louis? care este codul si pretul? eu as vrea modelul de crash bar care se vede in poza de mai jos.

vreau neaparat sa o protejez pe viitoarea mea doamna. l-am facut si pe varul meu motociclist(i-am vandut xf-ul meu si eu mi-am comandat altul care trebuie sa ajunga cam intr-o saptamana). a zis ca nu vrea sa ia motocicleta de la un strain. singura metoda prin care am reusit sa il conving sa intre in randul nostru a fost sa ii vand eu motorul meu...:kiss:). eu as fi vrut sa imi trag un f 650 gs cu abs, dar buzunarul nu imi permite inca. asa ca am ales tot un xf din 2001 care arata super bine si care are si mai putini km(18000).

astept pareri!!!

multumesc frumos!!!

post-40380-1237187014_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...