Jump to content
Sign in to follow this  
alexxx

Suzuki Xf 650 Freewind (grup De Discutii)

Recommended Posts

Uleiul se masoara la rece. Daca e in limite cand merge motorul, ai prea mult ulei

sa mai scot putin? cand l-am schimbat am pus fix cat scria in carte. Multumesc!

Eu zic asa: masori la rece uleiul si ridici motorul de pe cric, adica tii de el sa stea vertical. Atunci trebuie sa fii in limite. Din cate stiu eu ulei in plus nu e recomandat ai eu as scoate din el. Poate ai masurat prost, poate nu ai drenat destul, poate era mobra inclinata, nu stiu ce sa zic dar nu degeaba e o limita maxima

» Post actualizat in 07 Aug 2018 11:58

Atentie: motorul sa stea pe roti nu pe cric lateral sau central

Salutare,

Dezmembreaza cineva un Freewind?

Caut toate partile motorului in sine: carter, volantă, piston, etc.

vezi ca este un baiat in iasi ..cauta pe olx ca ai sanse sa gasesti !

Salut, sunt incepator si mi-am luat de curand primul meu motor, un freewind. Am si eu 2 intrebari: 1) De putin timp cand e calda/incinsa (cam la 10-15 minute de la plecare) numai intra cum trebuie in neutru, daca o opresc atunci intra lejer. Am schimbat uleiul de motor si cablul de ambreiaj. Aveti idee ce ar putea fi? 2) Uleiul se masoara cand e rece sau cand merge? la rece nici nu vad nivelul, iar cand merge e intre limite, am auzit diverse discutii si nu stiu daca mananca ulei sau nu. Va multumesc!

Mai regleaza cablul de ambreiaj pentru scosul la neutru. posibil sa-l fi lasat prea larg.

nivelul de ulei se verifica la cald, la aproximativ un minut dupa ce ai oprit motorul.

post-76-0-76505900-1533648980_thumb.jpg

Edited by Bulinu'

Mai regleaza cablul de ambreiaj pentru scosul la neutru. posibil sa-l fi lasat prea larg.

nivelul de ulei se verifica la cald, la aproximativ un minut dupa ce ai oprit motorul.

Untitled.jpg

Eu am citit ca si la cald se lasa motorul sa stea 15 minute. I am recomandat la rece ca oricum nu e ger afara si mare diferenta nu cred ca e dar daca cartea zice... Edited by Pop Mihai Lucian

Vand un cdi de suzuki freewind cu 300 ron si bobina inductie dubla cu 150 ron. Provin de pe un freewind dezmembrat. Le-am cumparat pt motocicleta mea dar din pacate aveam ars senzorul care da scanteia . Multumesc

Salut, sunt incepator si mi-am luat de curand primul meu motor, un freewind. Am si eu 2 intrebari: 1) De putin timp cand e calda/incinsa (cam la 10-15 minute de la plecare) numai intra cum trebuie in neutru, daca o opresc atunci intra lejer. Am schimbat uleiul de motor si cablul de ambreiaj. Aveti idee ce ar putea fi? 2) Uleiul se masoara cand e rece sau cand merge? la rece nici nu vad nivelul, iar cand merge e intre limite, am auzit diverse discutii si nu stiu daca mananca ulei sau nu. Va multumesc!

Salut aceeasi problema am intampinat si eu cand e foarte cald afara sau cand se incinge motorul mai tare (peste 90 grade lșa ulei)....am inteles ca e posibil sa fie oala de la ambreaj

» Post actualizat in 24 Sep 2018 07:14

Salutare,

Dezmembreaza cineva un Freewind?

Caut toate partile motorului in sine: carter, volantă, piston, etc.

Salut, daca nu e graba mare e posibil sa-l dezmembrez pe al meu.....dar trebuie sa mai astept sa vad cum rezolv problema accidentului ca dl sofer nu avea asigurare si nici nu vrea sa plateasca despagubiri....

La ei vreau sa apelez, dar astept sa se intoarca dosarul de la parchet sa iau toate actele. A mai depus cineva dosar la ei ? te despagubesc ei sau cum se procedeaza ?

Villy 129 daca o dezmembrezi anunta-ma te rog . M-ar interesa motorul cu totul +carburatorul.

Poate-mi dă cineva o idee ...am contactul foarte uzat, are joc mare, ar trebui să schimb butucul....știe cineva compatibilități, surse/ variante? Mă gândesc că în mod sigur v-ați confruntat și voi cu problema asta.... Freewind din 2001, 118.000 km....

Salutare, am de vanzare un cric central pt Suzuki Freewind 650, pretul este de 450 lei. 

Nou este 950 lei. 07443045489

Salutare, imi trebuie un robinet de benzina pt freewind , daca aveti va rog sunati la 0744304589.