Sari la conținut

Accident - Iesirea Din Costinesti


sixx
 Share

Postări Recomandate

Amice, explica-i tu asta copilului lui cand o mai creste si va intreba: Unde e tati? Sau mai bine explica-i acum sotiei lui ca a fost "rege".

 

Am zis ca ma abtin de la comentarii, dar vad ca prea o dati de gard. Poate cand veti intelege ca atunci cand aveti o familie aveti si responsabilitati si ca nu sunteti o stea cazatoare singura pe cer, atunci poate o sa ganditi si cu capul, nu numai cu adrenalina celor cateva secunde in gaz plin.

 

D-zeu sa-l ierte.

 

Intru-totu de acord cu above posting. Nevasta-mea zilnic ma ameninta ca imi vinde motoru si ca daca o sa m-i se intample ceva nu stie ce o sa se faca.

 

Pe de alta parte, foarte putini dintre noi chiar merg complect linistiti, si nu folosesc macar un pic resursele motoretei. Ce sa zic eu numa azi, de doua ori am fost un pic ud, o data cand am plecat in pic mai tare de la semafor ca masina din stanga mea a plecat pe rosu si aia din dreapta vroia sa plece si ea, si cand am dat tare m-am ridicat un pic pe o roata, si a doua oara cand dupa curba intr-un sat, trecea o nemernica de taranca cu doua vaci strada, de grupu nostru abia a reusit sa evite.(eu al doilea)

Deci probabil, asta a fost soarta, ca omu ala sa o pateasca.

Zilnic cand ma uit la stiri si vad ce grozavii se intampla pe sosele, sau pur si simplu pe strada, probabil ca totusi o patesti numa atunci ca iti vine momentu.

Probabil, ca nu neaparat faptu ca mergi cu motoreta, ci poti sa te duci si pe jos, sau cu maxi-taxi, sau chiar cu tiru, ca atunci cand e momentu, tragedia se intampla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 230
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

dupa cum bine spune d.ra de mai sus fiecare moarte care apare atrage dupa sine o multime de comentarii neavenite

cel mai adevarat lucru de care trebuie sa tinem cont este asta "Si-a trait viata pe care si-a dorit-o si a murit asa cum i-a fost dat sa moara"

in momentul in care ajung sa dau mai mult de 1/2 din banii castigati pe ceva "moto" care poate sa ma omoare imi asum lucrul asta

in fiecare dimineata in care vin la job cu moto "fac 25 km" pot sa dau coltul de 10 ori din vina "participantilor" la trafic deci macar sa mor de mana mea daca e

iar faza cu mersul mai usor SINCER este o aberatie

am enduro si tot alerg cu 140 -160

 

am zis ca nu mai fac nici un comentariu, dar domnul ianachim imi da motive.

 

"iar faza cu mersul mai usor SINCER este o aberatie "

 

acum 10 min am intrat in casa. am fost din colentina pana la otopeni, inca o oprire si apoi acasa. amice, era gol pe sosea!!! viteza mea de croaziera a fost de 60-80km/h! SI MOBRA MEA CHIAR CERE GAZ! doar ca eu o controlez si NU ea pe mine! Viteza de 140-160 in BUC??? prin Tunari am intalnit cel putin 12-14 caini pe strada! Unu era de ajuns sa-l acrosez la viteza de 150km/h si aveam toate sansele sa primesc RIP-uri!

 

Nu merg incet de frica radarelor! Am suficiente cunostinte pentru a scapa. Merg incet ca n-am chef sa zac invalid, in coma, in scaun cu rotile sau mort! Si asta spune un om care a fost unul din cei mai mari teribilisti din bucuresti la capitolul viteza. in 96 i-am alergat pe militeni de le-au iesit ochii si nu m-au prins. in '99-'00 alergam cu masina (un audi s6) cu 240-260km/h! eram un putoi. avem numai pasarici si avioane in cap! Acrobatii cu masina am facut nenumarate, nu zic decat una sa nu dau idei celor tineri, am mers cu o duba PE 2 ROTI CU VARU'MIU!!!! multe imbecilitati in spatele volanului sau ghidonului care le-am facut, unii doar viseaza noaptea ca le fac! Am avut bulan cu caru ca inca sunt in viata! De ceva timp m-am potolit!!!! Am realizat DESTUL DE GREU ce-i drept ca viteza nu e buna!!! Aduce doar nenorocire! Acele cateva secunde de adrenalina, nu merita pentru a irosii o viata sau mai multe daca mai "iei" si pe altii dupa tine!!!

 

Intre '98-'02 era alt trafic in Buc, atunci inca iti mai permiteai sa alergi! Vedeai un motor o data la 3 zile! Nu era pericol sa faci slalom cu masina gandindu-te ca poate vine un motorist din spate tare! Azi ne calcam pe cap pe sosea, nu mai ai loc uneori nici cu bicicleta!

 

Faza cu mersul mai usor NU ESTE O ABERATIE! Tine doar de maturitatea si de constientizare a fiecaruia, care tine la viata lui, a familiei si a rudelor lui!

 

Un foarte bun prieten, chirurg la spitalul fundeni, mi-a zis ca daca vreau sa ma potolesc cu viteza sau chiar de motociclism, sa vin la el sa asist la operatiile care le face la motociclistii veniti pe targa din cauza accidentelor rutiere! Care vreti sa asistati dati-mi un tel, va duc sa vedeti astfel de operatii.

 

Nu ajungi la operatii (poate doar minore) sau in coma la 60km/h!!!

 

Rubrica "Accidente" are doua scopuri! 1. Sa ne jelim mortii! 2. Sa invatam din greselile celor ce au cazut, usor sau mortal! Nu pentru a arunca cu pietre in cei ce ne-au parasit! Sunt revoltat sa vad cum unii nu contenesc sa arunce cu noroi! Victima a facut, a dres, a mers nu stiu cum! NU MAI CONTEAZA! CE CONTEAZA ESTE SA INVATAM, ASA NU! Pe toti ne-a mancat in poponeata sa ne fortam norocul! Unii au avut bulan, altii nu! TERMINATI CU INJURIILE LA ADRESA CELOR DECEDATI! Ei ORICUM NU MAI SUNT SA VA CONTRAZICA! DECI, CU CINE VA CERTATI VOI?

 

Eu n-am avut pe nimeni in perioada mea de rebeliune acum 9-10 ani sa-mi spuna ca riscurile la care ma expun sunt majore! Simteam ca mie nu are ce sa mi se intample! Cand m-am apucat de moto, am avut prieteni care mi-au spus, bah ia-ti de 400cmc ca ala de 600-900-1000cmc te omoara ca o sa te manance in poponeata sa-i dai si nu vei stii sa-l stapanesti! I-am ascultat si am inceput pe 400cmc! Si motorul ala mi s-a parut puternic! Eu pana in ziua de azi mi-am racit gura cu o gramada de incepatori idioti care vroiau "d'aia cu roata lata pe spate ca da bine" si le explicam ca aia dupa ce au experienta acumulata. Dar cu prostii nu te pui ca au mintea odihnita si te vor face! Stiu un retard de copil care si azi este plin de fiare! Nici nu-si luase A-ul si isi cumparase R1 preparat! In 2 saptamani era in spital! Au trecut 2 ani si nu se va recupera niciodata complet! Macar a ramas in viata, dar invalid!

 

scuze pentru off-topic! dar m-a luat flama!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de acord insa numai daca ar contine mai putine descrieri de genul : alergam 240-260 , fugeam de militieni ,unii doar viseaza noaptea ce faceam eu ,idioti de incepatori ... as putea spune ca e un post de bun-simt .

 

@Am suficiente cunostinte pentru a scapa.@

probabil ca asa au gandit cu totii ...

din pct. meu de vedere asta este o mare greseala , neprevazutul nu tine cont de nimic .

 

felicitari oricum ptr implicarea in mitingul comemorare tinut de curand .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TOTAL DE ACORD!

 

De ce? Atata poate F'ul tau? :moto:

Nu, poate ca ar trebui sa respecte legea ca la tigari (nu se vand minorilor) si sa nu vanda bombe incepatorilor in primii 2 ani, deoarece LEGEA stipuleaza ca nu ai voie pe >25kw in primii 2 ani. Daca s'ar respecta macar acest lucru de catre importatori si tot s'ar salva 2-3 vieti. Daca si noii pretendenti la ghidon ar respecta legea aceasta atunci cred ca am avea mai putin de 50% din numarul de accidente fatale pe care il vedem acum.

 

E un pic offtopic, scuze, probabil ca ar fi trebuit sa postez asta la Campania impotriva accidentelor.

 

Sal, tot off topic, dar, din ce-am vazut pe la noi mare parte din moto sunt SH, vechi de >5 ani. Si nu cred ca toti cei care vor sa scape de moto pt a lua alta (mai puternica, de obicei), cer carnetul potentialului cumparator (poate unii o fac, macar intreaba cumparatorul daca are experientza, desi cred ca sunt putini). Nu mai vorbesc de firmele care aduc SH din afara, si eu cand mi-am luat moto m-am interesat prin diverse locuri si nimeni nu mi-a atras atentia ca o moto e periculoasa sau nu. Chiar si la Honda, la reprezentantza, era o donsoara rujata care mi-ar fi vandut si un Fireblade sau un 600F RR (cand faceam scoala de sofer pe asta pusesem ochii, totusi am luat alta :wink:), doar sa faca vanzarea...

 

Si eu as fi de acord cu limitarea moto la o anumita viteza :rock:. Vrei mai mult, iti iei moto speciala pt circuit, si alergi acolo ca nebunul, cu full protection si pe riscul tau.

 

RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amice, explica-i tu asta copilului lui cand o mai creste si va intreba: Unde e tati? Sau mai bine explica-i acum sotiei lui ca a fost "rege".

 

Am zis ca ma abtin de la comentarii, dar vad ca prea o dati de gard. Poate cand veti intelege ca atunci cand aveti o familie aveti si responsabilitati si ca nu sunteti o stea cazatoare singura pe cer, atunci poate o sa ganditi si cu capul, nu numai cu adrenalina celor cateva secunde in gaz plin.

 

D-zeu sa-l ierte.

 

 

nu pot da explicatii . nu stiu ce discutii erau in familia lui robert.

dar stiu ce discutii sunt in familia mea.

 

am o prietena de 10 ani.care din prima zi a stiut cat de riskant conduc , cat de " la limita". i a placut lucrul asta.a distrat o lucrul asta. era stilul meu de viatza .si a asumat riscul asta stand langa mine . poate s a gandit ca daca mor intr un accident , isi gaseste oricand pe altcineva. sau poate s a gandit ca nu am cum sa mor .

o sa soseasca ziua cand poate o sa vreau un copil.ea are doua variante.sa ma puna sa mi vand motorul si sa mi iau logan.sau sa se gandeasca ca este in stare sa il creasca si singura in caz ca eu o sa mor pe o hayabusa pe care o s o cumpar in viitorul apropiat.daca ar alege a doua varianta eu unul orice s ar intampla nu m as simtii vinovat in fata ei . asa am fost din prima zi .pana in ultima.

 

iar daca eu as fi in locul copilului lui robert ,cand m as face mare , nu mi as uri tatal . l as lauda . m as la uda cu el , cu site ul lui , cu filmuletele lui. as spune " tatal meu era cel mai tare"

 

cat despre robert , pot spune ca a murit la datorie. era stilul lui de viata.cel putin din cate l am cunoscut eu.asa cum poate si doroftei sa moara n ring , sau io stiu ce fotbalist sa mai moara pe terenul de joc.

 

nu stiu cati dintre voi cand l ati vazut pe robert cum conduce i ati spus , nu i bine ce faci , nu mai face asta , o sa mori. sincer , nu cred ca prea multi. majoritatea l ati incurajat : esti tare frate , esti cel mai tare.

si el a vrut sa ramana cel mai tare. pentru asta a platit prea mult. tocmai d aia el a reusit sa faca din nr de la masina TXA practic un brand.va ramane mult timp acest nume in mintile noastre.

 

ceea ce s a intamplat cu robert , sau ce maine se poate intampla cu mine , cu tine , face parte din viata.partea urata a vietii . trebuie sa trecem peste aceste momente.

iar pe robert nu trebuie sa l invinuim. trebuie doar sa sa l vorbim de bine.multi s au distrat privindu l facand cerculete , drifturi etc.si multi se mai vor distra urmarindu le pe net.

 

degeaba ai r1 , hayabusa, si mergi cu 80 la ora ca te gandesti la copii si nu stai intr o cupola de sticla precum papa.degeaba te bati cu pumnii in piept ca te gandesti la familie atata timp cat te mbeti , te droghezi , faci sex neprotejat sau mergi cu taxiul , sau pleci in turcia cu autocarul

sau mananci shaorma de la coltul strazii(as vrea sa stiu care n a facut macar unul din lucrurile de mai sus).toate astea s riscurile vietzii . fiecare ne traim viatza asa cum vrem , mai riscant sau mai safe. pana la urma tot soarta e cea care decide.

 

eu unul as scrie mare pe mormantul lui : MORT LA DATORIE . si asta as vrea sa scrie si pe mormantul meu daca as pati acelasi lucru.

sunt sigur ca acum robert se da pe o roata la 300 km h pe un zx15r sau da cercuri si drfituri cu un 360i .

si sunt sigur ca daca ar mai trai o viata pe lumea asta la fel si ar trai o .

 

 

condoleante familiei si ma rog la d zeu sa le dea putere sa treaca peste acest mare obstacol din viata lor.

Editat de sena76
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da' te-a tinut vreo 24 de ore. pacat ca ti-a trecut

 

de murit toti murim dar nu cred ca sunt multi care-si taie venele in lung zilnic ca sa sfideze moatea. unii au rabdare.

 

egoismul se pare ca domina o parte din viteji. acu, dupa cum inteleg ca spui, prietena ta sh-ar gasi pe altu, nu-i problema. ia intoarce tu cartea si vezi, daca , doamne fereste, moare ea, cum crezi ca te-ai simti? sa nu zici ca nu ti se rupe sufletul ca minti. cam la asta ar trebui sa va ginditi inainte sa dati gaz. trecind peste toate chestiile inventate despre ce se intimpal dupa moarte, cred ca unii merita sa le stea sufletul pe pamint macar cit corpul. sa sa-si vada prietenii jelindu-i si spunind ca au fost niste dobitoci cind i-au incurajat sa-i dea in goarna. multi probabil ca au spus ca ar fi preferat sa fie ei in locul lui Robert. ACUM E PREA TIRZIU PENTRU EL dar inca devreme pentru cei ramasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@sena76

 

Sunt o gramada de morti care asteapta pe forumuri ca cineva sa isi aduca aminte de ei.Nu avem timp pt ca trebuie sa ii plangem pe cei ce vor muri maine.

.................

Nu te va aprecia nimeni daca ai coloana rupta sau un picior lipsa.Tu vei fi singurul care vei suferi la nesfarsit.Persoanele ce te iubesc vor suferi alaturi de tine.Gandestete la ei daca nu iti pasa de tine

.................

Citatul de mai sus apartine unuia trecut de varsta tineretii, cu 25 ani de motociclism sportiv in spate, care bate la poponetz orice "gost-raider" din astia de pe forumuri. Fapt dovedit de atatea ori pe circuite. Iar daca pt ei nu exista decat "forja cat se poate si daca mor-asta e" ori "vand motorul si iau Logan" inseamna ca gandesc extrem de obtuz. Ca sa nu zic cuvinte mai grele. Sena76, pana la urma iti traiesti viata si crapi cand vrei, insa ma rog sa nu mai iei si pe altul cu tine.

 

Imi cer scuze pt interventia aici, nu se cade sa vb asa pe marginea unui om mort, insa vad ca din pacate nu au inteles rostul vietii si a inutilitatii unei morti prostesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu pot da explicatii . nu stiu ce discutii erau in familia lui robert.

dar stiu ce discutii sunt in familia mea.

 

am o prietena de 10 ani.care din prima zi a stiut cat de riskant conduc , cat de " la limita". i a placut lucrul asta.a distrat o lucrul asta. era stilul meu de viatza .si a asumat riscul asta stand langa mine . poate s a gandit ca daca mor intr un accident , isi gaseste oricand pe altcineva. sau poate s a gandit ca nu am cum sa mor .

o sa soseasca ziua cand poate o sa vreau un copil.ea are doua variante.sa ma puna sa mi vand motorul si sa mi iau logan.sau sa se gandeasca ca este in stare sa il creasca si singura in caz ca eu o sa mor pe o hayabusa pe care o s o cumpar in viitorul apropiat.daca ar alege a doua varianta eu unul orice s ar intampla nu m as simtii vinovat in fata ei . asa am fost din prima zi .pana in ultima.

 

iar daca eu as fi in locul copilului lui robert ,cand m as face mare , nu mi as uri tatal . l as lauda . m as la uda cu el , cu site ul lui , cu filmuletele lui. as spune " tatal meu era cel mai tare"

 

cat despre robert , pot spune ca a murit la datorie. era stilul lui de viata.cel putin din cate l am cunoscut eu.asa cum poate si doroftei sa moara n ring , sau io stiu ce fotbalist sa mai moara pe terenul de joc.

 

nu stiu cati dintre voi cand l ati vazut pe robert cum conduce i ati spus , nu i bine ce faci , nu mai face asta , o sa mori. sincer , nu cred ca prea multi. majoritatea l ati incurajat : esti tare frate , esti cel mai tare.

si el a vrut sa ramana cel mai tare. pentru asta a platit prea mult. tocmai d aia el a reusit sa faca din nr de la masina TXA practic un brand.va ramane mult timp acest nume in mintile noastre.

 

ceea ce s a intamplat cu robert , sau ce maine se poate intampla cu mine , cu tine , face parte din viata.partea urata a vietii . trebuie sa trecem peste aceste momente.

iar pe robert nu trebuie sa l invinuim. trebuie doar sa sa l vorbim de bine.multi s au distrat privindu l facand cerculete , drifturi etc.si multi se mai vor distra urmarindu le pe net.

 

degeaba ai r1 , hayabusa, si mergi cu 80 la ora ca te gandesti la copii si nu stai intr o cupola de sticla precum papa.degeaba te bati cu pumnii in piept ca te gandesti la familie atata timp cat te mbeti , te droghezi , faci sex neprotejat sau mergi cu taxiul , sau pleci in turcia cu autocarul

sau mananci shaorma de la coltul strazii(as vrea sa stiu care n a facut macar unul din lucrurile de mai sus).toate astea s riscurile vietzii . fiecare ne traim viatza asa cum vrem , mai riscant sau mai safe. pana la urma tot soarta e cea care decide.

 

eu unul as scrie mare pe mormantul lui : MORT LA DATORIE . si asta as vrea sa scrie si pe mormantul meu daca as pati acelasi lucru.

sunt sigur ca acum robert se da pe o roata la 300 km h pe un zx15r sau da cercuri si drfituri cu un 360i .

si sunt sigur ca daca ar mai trai o viata pe lumea asta la fel si ar trai o .

condoleante familiei si ma rog la d zeu sa le dea putere sa treaca peste acest mare obstacol din viata lor.

 

 

:rock: Esti dus cu pluta la greu tatae !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Ce sunt aberatiile astea cu fatalismul, si ca ar trebui sa fim mandri daca facem chestii de genul asta ????

 

De ce nu sari din avion fara parasuta, poate ai nococ, sau poate avem noi noroc.

 

Vad ca uni vb despre legende pe aici, eu nu vad niciuna, poate am probleme cu ochi !!!!

 

Ia sa facem o dedurece simpla, ca la matematica, fara presupuneri, fara desteptaciunidinparteaunorbaietasidecartier ! :moto:

 

 

Legendele scriu despre eroi !!!

 

Ce este un erou ?? Este un om care se jertfeste (in cele mai multe ori isi da viata) pt a salva 1,2 .... 1000 de oameni, sau o intreaga natiune !!!!

 

Deci moare pt un tel maret, pt a ajuta pe mai multi, ASTA ESTE UN EROU.

 

 

'Mort la datorie' ???????????????????????????????

 

A fost cumva soldat ??? Nu prea cred.

A salvat pe cineva ???

Cineva are de castigat un urma celor intamplate ???

 

Nu prea cred !!

 

Stii ce inseamna datorie ??? Datorie ai fata de familie, fata de sotie, fata de copilul tau de 4 luni !!!!

Asta este datorie !!!!!!!!! :wink:

 

Poti sa zici copilului ca tatal sau a fost cel mai tare ??? Cel mai tare moare de batranete, in pat, si nu pe drum drept, fara obstacole !!!

 

Zi copilului ca tatal sau a fost cel mai tare, cand n-o sa aiba ce au alti, fiind crescuta de mama si un tata vitreg !!

 

Vad ca la tine DATORIE = INCONSTIINTA, LIPSA DE CERTITUDINE !!!!

 

Ai dreptate ca fiecare isi traieste viata cum vrea, PANA CAND N-AI DATORI PARINTESTI, ca sa nu vb de alte datorii.

 

Vad ca mai ai multe de invatat despre viata, mie sincer imi pare rau pt prietena ta !!!! :lol:

 

Am vitezana, si fac destule prosti la randul meu , DAR MACAR NU DAU CU AMBELE MAINI IN PIEPT.

 

'cica eu sunt cel mai tare din parcare, si nu mi se poate intampla ceva pt ca am capul antiglont, daca mor cumva la datorie, prietena mea ramane pe mana prietenilor, si copilul meu va creste pe strada, oricum pe mine nu ma intereaza ca sunt un egoist inputit, care sa gandeste numai si numia la .....'

 

 

Vremea legendelor si eroilor sa dus de mult din pacate !!!

Editat de borosz1978
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU AVETI NICI UN DREPT SA L JUDECATI ACUM PE ROBERT.SAU PE ALTUL CA EL.

NU ACUM DUPA CE EL NU MAI ESTE.

 

SI A TRAIT VIATA ASA CUM A VRUT ! ! !

 

DACA CINEVA CHIAR II VROIA BINELE TREBUIA SA L FII INVATAT ACESTE LUCRURI CAT MAI ERA INCA IN VIATA SI SA I FI ARATAT L ACE RISCURI SE EXPUNE SI CE FAMILIE INDURERATA POATE LASA IN URMA LUI.

 

acum , din pacate pentru robert este prea tarziu .

 

chiar si familia acum il jeleste si se ntreaba de ce nu i a ascultat , sau se condamna ca l au lasat sa faca ce a facut.sunt multi parinti care cumpara pentru copii lor un zx10r . robert banuiesc ca si l a luat singur.acum nu stiu daca a avut acordul familiei pentru asta sau nu.totusi il avea doar de 2 saptamani.nu trebuie sa judecam noi acum lucrurile astea.trebuie doar sa l pastram in memoria noastra ca pe un om bun , curajos.

cei care l condamna ii consider lasi.simt in sinea lor ca nu s in stare sa face ce a facut robert.sau daca sunt , nu au curaj.

 

daca vreti sa reduceti voi la 0 accidentele de motor sau oricare altele n aveti decat.eu mai bine mor de mana mea ca robert decat sa merg cu 50 in oras si sa mi taie calea o blonda care si face buzele n retrovizoare.

 

 

fac pariu ca daca nu murea si baga pe net un film cu motorul pe o roata la 200 km h toti l ati fi laudat si incurajat in continuare.

 

 

eu nu mai comentez nimic. puteti comenta voi ce vreti. doar mi am expus parerea.de ce? pt ca ma vad in robert.nu l am cunoscut prea bine , m am intalnit cu el ocazitional dar sincer il cunosc mai bine decat multi pentru ca gandeam la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o prietena de 10 ani.care din prima zi a stiut cat de riskant conduc , cat de " la limita". i a placut lucrul asta.a distrat o lucrul asta. era stilul meu de viatza .si a asumat riscul asta stand langa mine . poate s a gandit ca daca mor intr un accident , isi gaseste oricand pe altcineva. sau poate s a gandit ca nu am cum sa mor.

As merge pe prima varianta. Probabil ca pentru ea conteaza mai mult cum e privita de anturaj ("mama cu ce tip coyos e combinata!!") decat siguranta ta si viitorul relatiei. Asta din moment ce zici ca o distreaza :wink: felul in care conduci

iar daca eu as fi in locul copilului lui robert ,cand m as face mare , nu mi as uri tatal . l as lauda . m as la uda cu el , cu site ul lui , cu filmuletele lui. as spune " tatal meu era cel mai tare"

corect, ar spune: "tatal meu era cel mai tare si, de tare ce a fost, am crescut orfana de tata, iar mama, saraca, s'a chinuit sa imi asigure un surogat de mediu familial sanatos punandu'mi in fiecare seara filmulete cu cerculete." :rock:

nu stiu cati dintre voi cand l ati vazut pe robert cum conduce i ati spus , nu i bine ce faci , nu mai face asta , o sa mori. sincer , nu cred ca prea multi. majoritatea l ati incurajat : esti tare frate , esti cel mai tare.

Tu l'ai incurajat, asa'i? Iata diferenta dintre a avea prieteni adevarati care sa te iubeasca ca om si sa le pese de viata ta si sa te traga de urechi de fiecare data cand faci prostii SI aplaudaci care doar au cu ce sa "se laude" in scopul de a capata si ei importanta: "io's prieten cu X, care mama nene ce e in stare sa faca => ce bun sunt si io".

iar pe robert nu trebuie sa l invinuim. trebuie doar sa sa l vorbim de bine.multi s au distrat privindu l facand cerculete , drifturi etc.si multi se mai vor distra urmarindu le pe net.

Mda, s'au distrat si se vor mai distra. Sa intelegem ca robert a fost un entertainer? :lol:

degeaba ai r1 , hayabusa, si mergi cu 80 la ora ca te gandesti la copii si nu stai intr o cupola de sticla precum papa.degeaba te bati cu pumnii in piept ca te gandesti la familie atata timp cat te mbeti , te droghezi , faci sex neprotejat sau mergi cu taxiul , sau pleci in turcia cu autocarul

sau mananci shaorma de la coltul strazii(as vrea sa stiu care n a facut macar unul din lucrurile de mai sus).toate astea s riscurile vietzii . fiecare ne traim viatza asa cum vrem , mai riscant sau mai safe. pana la urma tot soarta e cea care decide.

Degeaba unii au creier. :moto:

Te gandesti la familie dar faci sex neprotejat? Cu cine? Cu vecina de la 3? Ca ma gandesc ca cu propria sotie nu ar trebui sa'ti fie teama s'o faci neprotejat sau mai stii? :lol:

Mda, totusi trebuie sa recunosc, am mers cu taxiul de mai multe ori in viata asta, chiar nu are rost sa merg cu 80 daca am SS..

La cat de aiuristice sunt argumentele am si eu o intrebare: Ce ai fumat? (ca tot ai amintit de droguri..)

sunt sigur ca acum robert se da pe o roata la 300 km h pe un zx15r sau da cercuri si drfituri cu un 360i .

Daca e asa atunci e nasol, ca in acest caz ii distreaza pe ingerii nostrii pazitori si nu ne mai ajuta la greu.

condoleante familiei si ma rog la d zeu sa le dea putere sa treaca peste acest mare obstacol din viata lor.

Singura fraza care ar fi trebuit spusa pe acest topic.

 

PS: Nu stiu de ce te'ai chinuit atata sa scrii acest post, nimeni nu s'a luat de Robert chiar daca nu a fost de acord cu ce a facut. S'au luat in schimb de acei care l'au sustinut si adulat si pana la urma l'au impins dincolo. Probabil ca te'ai simtit atacat. :D

Dumnezeu sa'l ierte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da fraiere care esti fraier. mort la datorie

asta a fost datoria lui in viata

 

sa scrie o legenda n lumea auto. in lumea curselor legale si ilegale.asta a fost prima lui datorie.asta a facut cea mai mare parte a lui din viatza.acum poate datoria lui era sa si creasca copilul.dar nu a reusit.eu vorbesc doar de lumea auto. a fost un bun pilot dar nu si un bun tata. e cumva singurul ?

 

erou ?

da erou .

 

a facut fericiti pe multi dintre noi.a fost un exemplu. un exemplu bun sau un exemplu prost. multi l au urmat.multi ar fi vrut sa poata ce putea el.

 

tu vezi ti de treaba ta si de familia ta si o sa mori intoxicat de o shaorma d e la colt.ce bun tata o sa fii atunci?

 

 

sau ia ti un uzi si impusca i pe toti cu r1 zx10 r , haiabusa , cbr 100 rr etc .... ca sigur nu or sa mearga cu 50 in oras si 130 pe autostrada.si oricand poate sa te loveasca unu cand traversezi tu strada mancand shaorma.

 

 

viata de familie e viata de familie. datoria fata de familie e datoria fata de familie. robert nu a realizat asta . nu a avut timp sa realizeze. poate ca atunci cand ar fi realizat ca are un copil de crescut nu si ar mai fi dat cbr 600 pe zx10 r . l ar fi vundut cu totul.

poate asta o sa fac si eu .si altii ca mine. daca era sa moara , murea de mult intr un accident de masina.asa i a fost scris. sa moara pe 2 roti . la 2 saptamani dup ace si a luat zx10r inainte cu 2 sapt de nunta si la 4 luni dupa ce i a nascut sotia. ASTA A FOST SOARTA LUI.atatea zile a avut.daca nu ar fi murit in dimineata aceea poate ar fi murit la semafor asteptand verdele. atunci ce ati mai fi zis?

 

 

kiar nu o sa mai citesc acest topic

 

 

 

RIP TXA !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg care e marele scandal. Daca ar fi murit Titi Aur, despre care poti spune ca stie sa piloteze o masina, ar mai fi fost ceva. Sa lasam balta chestia cu 'despre morti numai de bine'. Individul s-a jucat cu focul pana s-a fript. Ca l-a durut in fund de familei sau nu, n-are importanta. Sa apesi pe acceleratia unui bmw si sa faci 'donuts' (parca pentru asta il idolatrizeaza toti cateii de pe aici) e destul de simplu si e si foarte usor sa crezi ca esti un zeu daca toata lumea te aplauda. Nu stiu daca v-ati uitat pe filmuletele de pe site-ul lui Robert, o fi fost el regele tuningului de bmw si cel mai tare facator de donuts, da' era inconstient si promova inconstienta. Teribilismul nu duce la nimic bun daca nu se bazeaza pe ceva concret (cum ar fi experienta de mers pe 2 roti). Iote, ce chestie, soarta trista, si-a luat zx10r si la a murit peste 2 saptamani, calare pe el. Mai sesizeaza cineva un tipar aici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar trebui sa va abtineti de la comentarii rautacioase,sa va ganditi la un singur lucru..A MURIT UN OM..nu conteaza contextul...si nici cum si-a trait viata..nu are nimeni dreptul sa il judece!De ce nu il lasati sa se odihneasca in pace?Topicul asta a fost initiat pt ca lumea sa fie solidara cu familia si prietenii apropiati...nu pt a fi el judecat!Ar trebui sa va fie rusine...va zic cu toata sinceritatea ca toate aceste discutii mi-au lasat un gust amar!Nu-si au rostul..Limitati-va la R.I.P-uri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iesi in evidenta daca esti contra la niste argumente care iti vor binele ???

de ce atat ura pe oamenii din jurul tau care iti vor bine ??? mai ales ca tia murit un prieten bun, tu cum ii arati la bunul tau prieten care este departe de aceasta lume ca lai respectat si ai invatat ceva de la el ??? spunand ca moartea lui a fost un sacrificiu ??? mai bine taceam din gura si spuneam ca viteza nu este buna, mia omorat prietenul, eu nu vreau sa patesc ca el, eu vreau sa traiesc de aceea voi merge mai incet, nici unul nu va gandi la asta, aceste accidente tragice ar trebuie sa deschide ochii la multi de pe forum dar ei o tin tot pe a lor, este bine ce fac ei !!! pana la urma fiecare merge pe pielea lui

pt 10 secunde de organsm auditiv din partea la o gagica care striga in spatele tau este o satisfactie pentru tine, iti sacrifici toata viata ta, parinti tai sau chinui sa te creasca pana acum si tu mori ca nu ai mers ca oameni prin oras !!!

sa impresionezi pe cineva nu trebuie sa mergi cu 200 prin oras, este destul sa mergi cu 50 dar si cum, este foarte usor sai dai gas si gagica din spate nu mai vede nimik, ca inchide ochi de frica, asa este mai usor; o dai cu 50, vede tot si este multumita

 

iara dau sfaturi la "adevarati motociclisti" si eu nu am nici carnet categoria A si am motor de 125 cmc, credeti ca imi este ciuda ca voi aveti moatoare din primul an de 600 sau nu voi putea sa fac cascadoriile pe care le faceti voi ?? chiar deloc eu ma voi da cu motocicleta doar de placere, iar daca voi vrea sa fac cascadori imi voi lua motor mai mare si voi incerca sa invat de la cei cu capu pe umeri de pericolele care ma vor pandi

pe forum miam facut cont cu gandul ca voi invata ceva din secretul de a merge cu motorul dar se pare ca aici sunt invatat total invers ce scrie in Codul rutier si mai rau uni dau sfaturi la cei care vor sa mearga cu motorul fara a se gandi la pericole il pun pe viitorul tanar motociclist

 

mam referit la cei care se stiu cu musca pe casca, mai sunt si oameni cu capul pe umeri pe acest forum de unde se poate invata multe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

offtopic : e adevarat ca avea dosar penal pentru curse auto ilegale? permis de categ B nu mai avea asa ca s-a apucat "tare" de moto...

doar niste zvonuri trecute pe la urechea mea , nu stiu cat de reale sunt.

 

concluzia e clara VITEZA si TERIBILISMUL UCID.

~@sena76 tu ce ai invatat din aceasta isprava? cu ce vit ai mers zilele astea? vrei sa fii si tu erou ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

offtopic : e adevarat ca avea dosar penal pentru curse auto ilegale? permis de categ B nu mai avea asa ca s-a apucat "tare" de moto...

doar niste zvonuri trecute pe la urechea mea , nu stiu cat de reale sunt.

 

concluzia e clara VITEZA si TERIBILISMUL UCID.

~@sena76 tu ce ai invatat din aceasta isprava? cu ce vit ai mers zilele astea? vrei sa fii si tu erou ?

sunt doar zvonuri ... oricum,cand ramai fara o categorie ramai fara toate :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

strumfuadi, tipa din poza care d-abia atinge cu varful piciorului de pe cbr esti tu?

 

puc, esti din iasi...daca erai din Bucuresti si aveai olecuta anturaj din lumea moto, intelegeai cat de cunoscut si apreciat era RObert, nu numai ca sofer/pilot/motociclist dar si ca om.

 

III, multumim, din pacate putini realizeaza pt ce este facut acest topic.

 

Tunning boy, daca spui ca-s doar zvonuri despre decedat, crezi ca e frumos sa le postezi chiar pe topicul despre persoana decedata?

Dreptul de a mai conduce se suspenda pt toate categoriile, uite ValiSorin aici care e un mare fan al codului rutier, poate sa iti explice mai bine cred.

 

ValiSORIN, te-am asteptat ieri la inmormantare si alaltaieri la priveghi ca sa ne expui live parerile tale sa vedem si noi cam cat de apreciate erau la fata locului. Ti-am dat ceva sfaturi dar deloc nu intelegi. Spui ca te vei da din placere. Crezi cumva ca Robert nu se dadea din placere? Doar ca placerea lui era un pic mai altfel decat a ta.

Pe forumul acesta nu te invata nimeni pe dos codului rutier, inveti singur ce crezi ca-ti este de folos (desi cred ca mai bine ai incerca sa inveti practic), dar sa judeci fara sa cunosti un om si doar din auzite actiunile lui, imi pare cam superficial.

 

Intr-un final daca spui ca esti asa de apropiat codului rutier, imi permit sa fac unele mici sugestii exprimarii tale gramaticale:

"daca esti contra la niste argumente" se poate schimba cu" daca esti contra unor argumente"

"tia" se ortografiaza mai bine "ti-a"

"mia" se ortografeaza mai bine "mi-a"

"aceste accidente tragice ar trebuie sa deschide" s-ar putea schimba cu "...sa deschida"

"din partea la o gagica" merge mai bine cu "din parteai unei gagici"

"sau" in cazul de fata se ortografiaza "s-au"

"ochi" sigur mai merge un "i "langa...

"iara dau sfaturi la adevarati motociclisti" cred ca se poate schimba cu "IAR dau sfaturi adevaratilor motociclisti"

"miam" sigur devine "mi-am"

"uni" e "uniI"

"dau sfaturi la cei" sigur se poate transforma in "dau sfaturi celor"

 

Musca pe casca poate sta la tine atat la propriu cat si la figurat. Unii dintre noi au f mai preocupati de cum sa ajute familia si sa respecte momentul decat sa improaste cu noroi si sa judece.

 

In concluzie constatam mai multi dintre noi ca atat limba romana cat si fenomenul moto sunt inca niste vagi cunoscute pt tine. Incearca sa te apleci mai mult asupra lor, citind. Exprimarea parerilor e mai buna cand este in cunostinta de cauza.

 

Mult succes!

 

ps: Voi nu stiati de vorba "DESPRE MORTI NUMAI DE BINE!!!" ??!??!

Are cine sa-l judece acolo sus, nu cred ca e cazul sa o faca altii..

Editat de tweety
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da fraiere care esti fraier. mort la datorie

asta a fost datoria lui in viata

 

sa scrie o legenda n lumea auto. in lumea curselor legale si ilegale.asta a fost prima lui datorie.asta a facut cea mai mare parte a lui din viatza.acum poate datoria lui era sa si creasca copilul.dar nu a reusit.eu vorbesc doar de lumea auto. a fost un bun pilot dar nu si un bun tata. e cumva singurul ?

 

erou ?

da erou .

 

a facut fericiti pe multi dintre noi.a fost un exemplu. un exemplu bun sau un exemplu prost. multi l au urmat.multi ar fi vrut sa poata ce putea el.

 

 

Nici nu-mi permit sa-mi imaginez care ar fi datoria ta pe lumea asta ???? :moto:

 

Ca sa nu vb de faptul ca folosesc cuvinte, a caror sens nu le cunosti.

 

Ca doar ai mai multi dinti, decat puncte IQ !!!

 

Daca vrei sa vezi eroi, citeste Harry Potter !! Acolo o sa vezi eroi de eroi, care mor la datorie, ca sa te faca pe tine fericit fraiere!!!

 

:rock:

 

Pacat ca a murit un om, sau ca au murit mai multi, si tu inpreuna cu inca prea multi idioti, credeti ca lucrul asta este normal, ca asa ia fost scris, si ca va face fericit lucrul asta.

 

Cred ca Robert n-avea nevoie de dusmani, daca avea prieteni ca voi !!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ciob de oala sparta, domnule tweety, verificati inca o data ce ati scris am sa ma corectez sa scriu cum miati spus, pana atunci ciocul mic,

pai ce sa caut eu in grupul de tineri care fac invartelile acelea in mijlocul intersesctiei , in benzinarii, merg intro roata pe bulevarde, clar ca nu sunt bine primit, hai sa ne vedem pe circuit, sa vedem cine cade primul !!!

"Unii dintre noi au f mai preocupati" va este foame ???

succes la mersul pe 2 roti cum stii dumneavoastra cel mai bine

 

aici ne putem certa fara ca deranjam linistea celui mort /index.php?showtopic=112284

Editat de valisorin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oare nu era mai bine sa ajutati familia scotind din mintea omului ideea ca va invinge moartea. cu Robert ati ratat ocazia. mi-ar place sa vad ca o faceti cu cei ce au ramas.

eu zic ca despre asta ar trebui sa vorbim pe topicul asta (nu ortografie, nu ce bun era, nu daca mai avea carnet sau nu si alte "lepse" d'astea)

cind un om zice ieri ca i-a intrat morcovul in fund de grija si azi zice ca sh-a rezolvat toate problemele cu familia si daca moare prietena isi gaseste pe altu nu pot sa ma abtin sa nu spun ca ROBERT A MURIT DEGEABA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@sena76, fraier e ala care nu stie de ce are o viata. Ala care moare stupid e erou? Mai sa fie. S-a schimbat lumea mai nou.

 

 

@tweety, cand nu ai ce argumente sa aduci, incepi cu mistoul ? Parca erai indurerat.

 

Daca tot va bateti cu mana-n piept ca ati ajutat familia, bravo voua. Dar trebuia sa ii ajutati familia INAINTE sa se intample tragedia, sa ii dovediti ce prieteni buni ii sunteti. Sa ii explicati ca motorul nu-i ca masina si vice-versa. Si multe altele. Acum degeaba ii ajutati familia cu bani la inmormantare sau ii organizati parade/intalniri. Pe copil nu o sa-l incalzeasca-n veci ca tatal lui a murit stupid intr-un accident, pe sotia lui nici atat. Dar forumurile or sa geama in continuare de RIP-uri, ofrande, filmulete agramate pe youtube (scuzati-ma, dar nu am putut sa nu observ explicatiile scrise in graba ale filmuletului facut. Pacat de intentie) Vreti sa-i onorati prietenia si va doare ca a murit ? E de inteles. Pe oricine doare un asa eveniment. Insa ganditi-va ca in stilul asta maine o pateste urmatorul X, pionier in ale ..... care trage de gaz si tot asa. Lumea spune aici ca e o sansa sau puteti sa-i oferiti o sansa urmatorului incepator. Si tot asa. Asta daca va pasa. Insa daca nu va pasa, nu va mirati apoi ca si celorlalti nu le va mai pasa de voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@sena76, fraier e ala care nu stie de ce are o viata. Ala care moare stupid e erou? Mai sa fie. S-a schimbat lumea mai nou.

@tweety, cand nu ai ce argumente sa aduci, incepi cu mistoul ? Parca erai indurerat.

 

Daca tot va bateti cu mana-n piept ca ati ajutat familia, bravo voua. Dar trebuia sa ii ajutati familia INAINTE sa se intample tragedia, sa ii dovediti ce prieteni buni ii sunteti. Sa ii explicati ca motorul nu-i ca masina si vice-versa. Si multe altele. Acum degeaba ii ajutati familia cu bani la inmormantare sau ii organizati parade/intalniri. Pe copil nu o sa-l incalzeasca-n veci ca tatal lui a murit stupid intr-un accident, pe sotia lui nici atat. Dar forumurile or sa geama in continuare de RIP-uri, ofrande, filmulete agramate pe youtube (scuzati-ma, dar nu am putut sa nu observ explicatiile scrise in graba ale filmuletului facut. Pacat de intentie) Vreti sa-i onorati prietenia si va doare ca a murit ? E de inteles. Pe oricine doare un asa eveniment. Insa ganditi-va ca in stilul asta maine o pateste urmatorul X, pionier in ale ..... care trage de gaz si tot asa. Lumea spune aici ca e o sansa sau puteti sa-i oferiti o sansa urmatorului incepator. Si tot asa. Asta daca va pasa. Insa daca nu va pasa, nu va mirati apoi ca si celorlalti nu le va mai pasa de voi.

 

Felicitari man !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...