Sari la conținut

Raiul Motociclistilor Din Austria


Postări Recomandate

O impresionanta calatorie in Europa (cateva tari din europa) cu motocicletele, 2 dintre cele 3 perechi in luna de miere.

 

http://www.robii.com/eb/photo.php?id=9098&...=all&of=462

 

Aici ar fi inceputul excursiei pe GlossGlockner - unde se spune ca ar fi raiul motociclistilor din Austria, si asa si este. Noi ne-am simtit ca-n rai, mai ales ca eram aproape de ..D-zeu :bounce:

 

Pe http://www.robii.com Sunt mai multe galerii de poze din toate domeniile, in special cele funny, dar in josul paginii veti gasi linkurile celor 3 fotografi de ocazie, care si-au petrecut concediul dupa cum urmeaza:

 

http://www.robii.com/eb/category.php?id=138 - DDCristi

http://www.robii.com/eb/category.php?id=139 - Ride2Esc

http://www.robii.com/eb/category.php?id=140 - Dan

 

Timisoara - Viena - Bruck - Cortina D'Ampetzo - Venetia - (cuvant urat) - Rijeka/Opatija/Icici/Ika - Siofok - Timisoara.

 

Comentarii:

As repeta aceasta excursie oricand!

 

 

Have fun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Timisoara - Viena - Bruck - Cortina D'Ampetzo - Venetia - (cuvant urat) - Rijeka/Opatija/Icici/Ika - Siofok - Timisoara.

 

Eu sunt unul dintre fericitii participanti la excursie si initiatorul ei.

Ruta a fost, din cate tin eu minte asa:

 

Timisoara - Viena - Fusch - Cortina D'Ampezzo - Venetia - Pola (p.u.l.a) - Plitvice - Rijeka/Opatija/Icici - Siofok - Timisoara.

 

La Viena am vizitat Parndorf (fetele vroiau shopping), SchĂśnbrun + zoo, Stephansdom si parcul de distractii.

Fusch, e un mic sat inainte de Grossglockner. Am dormit acolo la pensiunea Katharina, ieftin si super fain.

Grossglockner - fara cuvinte - trebuie sa mergi ca sa vezi ce e acolo.

Cortina D'Ampezzo - Statiune de ski, destul de scumpa dar foarte frumoasa.

La Venetia vizita clasica in Venetia + plaja la Lido.

Pola. Cazare ok, plaja si apa super, mancare buna si multa + bonus pileala la sfarsitul mesei.

La Plitvice e de vis, apa albastra, lacuri, cascade, cazare pret mic. Cica aici s-a filmat Winnetou, ala vechi cand sare indianu' in lacu ala albastru. :lol:

La Rijeka cazare ok, plaja si apa misto.

Siofok - Balaton. Dupa Croatia nu prea m-a mai impresionat.

Dormit si plecat acasa.

 

In rest, seara bere multa :bounce: , sosele de vis, fara probleme majore (cablu de vitezometru rupt, culcat motoru de pe loc, cu fata si bagaje :baldy: ), mancare buna, preturi decente (mai putin Italia).

 

Dan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm.... dah... io am fost al treilea participant la tura asta.... Ce pot sa zic? Sper sa imi permit sa fac in fiecare an de-acum incolo o tura de genu' asta.... A fost superba! Noi ne-am simtzit bine, motoarele au mers ca nishte zane, shosele de nota 10 (mai putzin in Ungaria).... Peisaje superbe...

 

Shi acum o scurta povestire a excursiei shi din partea mea... :baldy:

 

Dupa cum spunea shi Dan... Prima noastra oprire a fost la Viena.... Acolo am stat 3 noptzi... Vineri-Sambata-Duminica... Sambata am fost la Parndorf sa faca fetele shopping... Ca n-am scapat de gura lor... Dar inainte de asta am facut o scurta vizita de vreo ora la Louis Mega Store (parca asha ii zice) in Viena... Cumparaturile de acolo au fost limitate de buget shi de spatziul din bagaje.. Ca altfel, cred ca nici 1000 de EUR nu mi-ar fi ajuns sa-mi cumpar tot ce vroiam... :lol: La Parndorf... Sute de magazine, mii de romani... :lol:

 

Duminica... vizita in Viena... Schonbrun, imresionant, gradina zoologica de acolo, la fel... Stephansdom, destul de dragutz... Papa in centrul Vienei... extrem de scumpa!!... Parcul de distractzii din Prater a fost o adevarata placere... ne-am dat pe cateva dintre chestiile de pe acolo.. din care mie mi-a placut cel mai mult plimbarea pe pista de carting, cu carturi cu motor de motocositoare... :lol:

 

Luni dimineatza..... bye-bye Viena... Am ajuns in Fusch, pe Grossglockner.... Nishte peisaje acolo de itzi taiau rasuflarea.. Shi o curatzenie exemplara... Am dormit la o pensiune, super ieftin... 16 EUR/noapte/caciula... Aveau aia la pensiune shi gratar in spate, shi piscina incalzita... Lux!! :D

 

A doua zi... plimbarea pe Grossglockner... Asha ceva nu vezi prea des in viatza.. Pe mine cel putzin m-a impresionat la greu shoseaua aia.. Shi mai ales peisajele de pe langa ea... :D Tre' sa vedetzi pozele ca sa avetzi o idee despre ce-i pe acolo... Tot ce pot sa spun este ca Transfagarasanul nostru e o joaca de copil pe langa Grossglockner... Dupa ce am trecut Alpii am ajuns in Cortina D'Ampezzo... O statziune de schi din Italia... super faina, super curata... dar extrem de scumpa.... Acolo am stat cu 70 EUR/noapte/cuplu... Noroc ca n-am stat decat o noapte acolo...

 

Miercuri... Plecarea de la Cortina... Sosirea in Venezia.. De fapt de cazat ne-am cazat intr-un camping din Mestre... Relativ ieftin (30 EUR/noapte/cuplu + 2.50 EUR/motor)... Acolo am stat 2 noptzi, ca sa avem ziua de Joi la dispozitzie pentru vizitarea Veneziei... Asta am shi facut joi... Am vizitat Venezia... Sincer, pot spune linishtit ca Venezia nu mi-a placut DELOC!!! Un orash murdar shi EXTREM de comercial... TOTUL este de vanzare acolo.. shi la nishte pretzuri nejustificat de mari.. Nu mi se pare normal sa plateshti 6 EUR pentru o calatorie cu autobuzul (care de fapt era un vapor, da' nah..).. Nu mi se pare normal sa dai 4-5 EUR pe o sticla de apa minerala.. Shi nici sa dai 4-5 EUR pe un sandwich... Ca sa nu mai vorbim de faptu' ca daca trebuia sa-tzi satisfaci shi tu ca tot omu' "nevoile fiziologice", trebuia sa lashi intre 0.50 shi 1.00 EUR... Dupa ce ne-am lamurit cu Venezia, am zis ca n-ar strica shi o baitza, avand in vedere ca ne incalzisem teribil in urma plimbarii de 3-4 ore prin temperaturi de 35-40 de grade... Asha ca ne-am suit intr-un "autobuz-vapor" shi ne-am dus pe o insula, Lido, unde am facut shi o baitza... Insula aia a fost ceva mai dragutza, mai curata... Dar tot cu pretzuri exorbitante... In fine.. concluzia mea a fost ca in Italia in general, in Venezia in special, nu mai am ce cauta... Nu-mi place...

 

In ziua urmatoare.. Bye-bye Venezia.... Welcome to P.u.l.a... Adica am plecat din Venezia, am trecut prin Trieste, apoi prin Slovenia... shi ne-am oprit la P.u.l.a.. Acolo am stat 2 noptzi... Deci iara am avut o zi intreaga de petrecut acolo... Shi am petrecut-o la plaja... O plaja fara nisip, cu stanci shi pietrish... Dar curata shi frumoasa... Shi cu nishte valuri super!! Suficent de mari incat fetele noastre sa stea mai mult pe plaja, avand in vedere ca nu prea aveau shanse sa ramana in picioare cand le "mangaia" un val d-ala... :rock:

La P.u.l.a am ajuns shi noi in sfarshit sa mancam o masa serioasa, la un pretz decent... Au aia nishte mancaruri acolo de tzi-i mai mare dragu'... :ok:

 

De la P.u.l.a am plecat catre rezervatzia naturala de la Plitvicka... Am ajuns acolo destul de devreme.. Dar cam obositzi.. Ne-am gasit cazare super faina shi destul de ieftina (13 eur/noapte/caciula), deshi am fi putut sa gasim shi mai ieftina.. pe la 10 EUR.... In dupamasa aia, rest and relaxation... un somnic, o berica, o poveste in aer liber shi curat... Cu ocazia asta am vazut shi noi o gramada de licurici live.. :eek:

 

A doua zi... vizita in parc.... intrarea in parc, 15 EUR/caciula... Cam scumpa am zis noi la inceput, dar cand am aflat ca in pretzu' asta avem inclusa shi o plimbare cu vaporasu' pe unu' din lacuri, shi o plimbare cu un auto-trenuletz... Nu ne-am mai plans deloc... Shi oricum, a meritat fiecare cent!! Lacurile alea is superbe! Cascadele la fel... Toate peisajele de acolo pot spune ca au fost de vis... Am ramas super impresionat de rezervatzia aia... Shi sincer, m-ash mai duce acolo oricand... Nici macar pozele nu pot sa exprime cu adevarat frumusetzea acelui loc... Trebuie vazut live...

 

In fine, dupa ce ne-am plimbat vreo 5 ore prin parc, am revenit la pensiune... Iara papa, iara berici... iara poveshti...

 

A doua zi... "pe cai ca se filmeaza"... am plecat de la Plitvicka spre Rijeka... Initzial hotarasem sa mergem la Zadar, da' totushi distantza pe care trebuia sa o parcurgem de la Zadar pana la Siofok era cam mare.. asha ca am hotarat sa merem la Rijeka shi sa incercam sa ne gasim acolo un loc in care sa ne petrecem urmatoarele 3 noptzi... Shi 2 zile de plaja... Am ajuns la Rijeka cu bine.. Shi cu ajutorul unui biker binevoitor de acolo (in timp ce ne plimbam prin orash, derutatzi ca nu shtim unde sa merem sa cautam cazare, tipu' a oprit langa mine shi m-a intrebat daca avem nevoie de ajutor... Cand i-am spus ce ne trebuie, ne-a intrumat catre Opatija, o statziune super faina de langa Rijeka), am ajuns in Opatija, shi pana la urma ne-am cazat intr-o statziune mai mica de langa, numita Icici... Acolo am stat 3 noptzi... shi 2 zile de plaja... Iarasi o plaja fara nisip... cu multe betoane shi mult pietrish.. Dar super fain amenajata....

 

Dupa cele 3 noptzi la Icici, am plecat incet-incet catre casa... Am ajuns vineri dupamasa la Siofok, pe malul Balatonului... Acolo am incercat sa facem o baitza in lacul Balaton, dar cam fara succes.. Apa era pana la sholduri, chiar shi dupa ce am inaintat cam 300 m spre mijlocul lacului... Oricum, total neimpresionant dupa ce am vazut inainte... Am dormit o noapte in Siofok, dupa care sambata dimineatza am plecat spre casa... Sambata pe la 3 dupamasa am ajuns cu bine acasa... ;)

 

Cam asta a fost "filmul" mai detaliat al plimbarii noastre... Plimbare care a inceput in data de 15 Iunie shi s-a terminat cu bine in 30 Iunie... Total de kilometri parcursi... 3250... Eu am consumat cam 215 l de benzina, 0.5 l ulei shi vreo 60 de beri :D... Ca o mica statistica...

 

In concluzie... Plimbarea a fost superba!! Shi sper sa reushesc sa mai fac d-astea shi in anii viitori....

 

DDC out! :lol:

 

 

 

 

 

 

Asha... Shi acum cateva poze....

 

Mai intai... Poze cu noi... :lol:

 

post-3067-1183621344_thumb.jpg post-3067-1183621373_thumb.jpg post-3067-1183621383_thumb.jpg

 

post-3067-1183621393_thumb.jpg post-3067-1183621400_thumb.jpg

 

Apoi... cateva din Viena.... :lol:

 

post-3067-1183621470_thumb.jpg post-3067-1183621462_thumb.jpg

 

In continuare... Grossglockner!!! :bounce:

 

post-3067-1183621508_thumb.jpgpost-3067-1183621518_thumb.jpgpost-3067-1183621525_thumb.jpgpost-3067-1183621532_thumb.jpg

post-3067-1183621541_thumb.jpgpost-3067-1183621560_thumb.jpgpost-3067-1183621573_thumb.jpgpost-3067-1183621580_thumb.jpg

post-3067-1183621595_thumb.jpgpost-3067-1183621601_thumb.jpgpost-3067-1183621611_thumb.jpgpost-3067-1183621621_thumb.jpg

post-3067-1183621629_thumb.jpgpost-3067-1183621641_thumb.jpgpost-3067-1183621669_thumb.jpgpost-3067-1183621769_thumb.jpg

post-3067-1183621786_thumb.jpgpost-3067-1183621794_thumb.jpgpost-3067-1183621802_thumb.jpgpost-3067-1183621817_thumb.jpg

post-3067-1183621826_thumb.jpgpost-3067-1183621836_thumb.jpgpost-3067-1183621849_thumb.jpgpost-3067-1183621868_thumb.jpg

post-3067-1183621878_thumb.jpgpost-3067-1183621890_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.. Shi cateva poze de la P.u.l.a....

 

post-3067-1183622169_thumb.jpgpost-3067-1183622186_thumb.jpgpost-3067-1183622203_thumb.jpg

 

.. shi cateva de la Plitvicka.... :bounce:

 

post-3067-1183622248_thumb.jpgpost-3067-1183622312_thumb.jpgpost-3067-1183622437_thumb.jpgpost-3067-1183622525_thumb.jpg

post-3067-1183622553_thumb.jpgpost-3067-1183622578_thumb.jpgpost-3067-1183622611_thumb.jpg

 

... shi o poza de cand am ajuns acasa... :baldy:

 

post-3067-1183622636_thumb.jpg

 

 

Mai multe poze vedetzi pe situ' pe care l-a "pomenit" Ride2Esc in primul post...

 

Enjoy!!!

 

DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo bei.....mai puneti cateva detalii despre preturi/conditii/vama/politie/benzina etc.

10x.

 

Black.

 

Pai preturi la cazare, nu mai stiu exact, DDC le stie mai exact dar in mare cam 15 Euro de caciula, la Cortina a fost mai scump. Mancarea cam 10 Eur de caciula la restaurant dar era si mai ieftin, noi am mai cumparat si de la alimentara pentru dimineata / seara. Conditiile mai mult decat decente, mai putin la camping Fusina din Mestre / Venetia. Acolo o fo super naspa. Rulote cu cate 2 camere, caldura de mori, tzantzari, furnici, la dushuri 50% din ele nu mergeau calumea, etc.

La vama am trecut ca prin branza, aratam pasaportul si nici nu dadeam castile jos.

Politie am vazut o singura data de departe, dar no problemo.

La benzina, grija mare in Ungaria, te fac aia la schimbu valutar de numa, preferabil sa platiti cu forinti sau card. De asemenea in Croatia preferabil sa schimbati in kuna si sa platiti asa decat in euro.

 

In rest a fost cea mai relaxanta excursie moto.

In Viena era un vis sa faci S-uri pe liniile de tramvai (timisorenii stiu cum sunt la noi, ca iti faci cruce inainte de a trece o linie de tramvai ) :bounce:

Pana in Ungaria, aproape nu am auzit nici un claxon, toata lumea conduce relax, fara stres. Daca semnalizezi, te lasa sa treci (fara sa iti umple frigideru de carne).

In Rijeka, faceam poza de pe un trotuar pe altul si o masina s-a oprit ca sa ne lase sa facem poze :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo bei.....mai puneti cateva detalii despre preturi/conditii/vama/politie/benzina etc.

10x.

 

Black.

 

Well.. Cateva informatzii:

1. Ungaria - tzara de tranzit... n-am avut nici o problema la vama.... da' te fura ungurii la benzinarii daca incerci sa plateshti in euro de nu te vezi... deci ii bine sa platitzi cu forintzi sau cu card... Foarte important, cand ai de mers pe autostrada pe acolo, sa va luatzi vigneta... Costa cam 7 EUR (1530 forintzi) pentru 4 zile... Cea mai mica shi ieftina...

2. Austria... In Viena am stat la Camping West Wien... 25 EUR/noapte/cuplu... Curat, dragutz... Am stat in nishte "cabine" din beton... Cu 4 paturi in camera... de fapt 2 supraetajate... Da' am stat numa' cate 2 oameni in cabina... Pe Grossglockner am stat ca 32 eur/noapte/cuplu... Foarte frumos, foarte curat..

Benzina ii pe la 1 EUR shi ceva.... Pe autostrazi nu se plateshte taxa, da' tre' sa va luatzi vigneta... 4 EUR/10 zile la motociclete... La vama.. nici o problema...

3. Italia.. Am stat in Cortina D'Ampezzo (70 EUR/cuplu/noapte) shi in Mestre-Fusina (30 EUR/cuplu/noapte + 2.50 EUR/motor/noapte).. Ieftin shi prost... Am stat intr-un fel de rulote, fara nici un fel de ventilatzie sau aer conditzionat... Nu vi-l recomand... Benzina tot pe la 1 EUR shi ceva... de obicei peste 1.50 EUR litrul... Pe autostrazi se platesc taxe.. nu exista vigneta... La vama, nici o problema

4. Croatzia... Am stat in P.u.l.a (30 EUR/noapte/cuplu), Plitvicka (26 EUR/noapte/cuplu), Icici (23 EUR/noapte/cuplu). Autostrazile se platesc... Nu exista Vigneta... La vama... nici o problema...

 

Ok.. deocamata atata ca tre' sa ma intorc la munci...

 

DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok,merci....

cat mai multe info despre Croatia ma intereseaza.

 

oricum,ati facut o calatorie faina,bine ca v-ati intors cu bine.

B.

 

Pai zi ce te intereseaza... shi vedem daca te putem ajuta cu informatzii.... :bounce:

 

DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O calatorie extraordinara!

 

E si normal sa fie frumos acolo! E si normal sa nu auzi claxoane... pentru ca acolo este CIVILIZATIE!

 

Si binenteles ca este si normal sa mai vrei sa mergi acolo!

 

Nici nu ne comparam cu ei, si cu parere de rau zic ca ne va lua inca 15 ani (cel putin) pentru a "spera" macar la jumatate din ce este acolo!

 

Sa ajungem la nivelul lor... nicio sansa!

 

P.S. - bai nene... mie nu mi-a placut Viena de nicio culoare... :baldy:

 

Cat mai multe calatorii va doresc!!!

 

:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pretzul final... cam 1800 EUR/cuplu....

 

Adica.. Benzina.. cam 250-300 EUR, cazare... aprox 500 EUR... taxe pe autostrazi... maxim 100 EUR.... shi in rest, papa shi shopping...

 

DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa pot si eu la anul sa fac asa o treaba cum ait facut voi... Super Felicitari Timisorenilor :wave:

 

 

Pai tinem legatura, ca noi vrem sa mai facem o excursie si la anu, dar ne batea un gand sa incercam tarile nordice, sa mergem in sus..

Doar ca mi-e frica ca o sa ma cacao de frig pe mine pe-acolo :lol:

 

Cine stie, poate o Anglia next year..

A fost o excursie super, iar ca benzina, poate socoti oricine - 1, 2 E/litru..

 

Have fun falks!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Superba excursie. Deja am balit tastatura.

Mai dati ceva amanunte.

V-ati descurcat cu engleza sau musai germana?

Ati facut rezervari de-acasa sau ati mers la plezneala? Stiati pensiuni/cazari inainte sa plecati? Daca e cu rezervari care e reteta castigatoare?

Vara nu e gata... Poate va calc pe urme.

Felicitari dinnou!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Superba excursie. Deja am balit tastatura.

Mai dati ceva amanunte.

V-ati descurcat cu engleza sau musai germana?

Ati facut rezervari de-acasa sau ati mers la plezneala? Stiati pensiuni/cazari inainte sa plecati? Daca e cu rezervari care e reteta castigatoare?

Vara nu e gata... Poate va calc pe urme.

Felicitari dinnou!

 

In general te descurci cu engleza... da' ii bine ca in grup sa fie macar unu' care sa o rupa o tzara in germana sau italiana... In Croatzia am avut problema asta, ca multzi nu shtiau decat germana sau italiana... In rest... engleze ii baza... :wave:

 

Noi am facut rezervari... Am cautat pe net, am mai intrebat pe la prieteni... shi am reushit sa rezervam cam totul de aici, inainte sa plecam... Doar in Croatzia am mers cam la plezneala... Dar in Croatzia n-am avut nici o problema sa ne gasim cazare la fatza locului... Shi relativ ieftin.... Dar daca mergetzi in plin sezon, va recomand sa va facetzi rezervari din timp, sa nu ajungetzi sa dormitzi pe la marginea drumului...

 

Bafta!! DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

great tour ! felicitari !

 

si casa de piatra inco-data !

 

salutare de la mare distanta ..... :lol: prietenii stiu dece

 

Hehehehehehhehe.. Mai traieshti batrane? N-am mai auzit de tine de o gramada de vreme.. pe unde te mai invartzi?

 

Multzam de urare... :lol: Tu pe cand vii acasa? Poate apucam shi noi sa ieshim la o BR... :lol:

 

:wave:

 

DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...