Sari la conținut

Asigurare Obligatorie Rca Scuter !


trica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 114
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am vrut si eu sa-mi faq asigurarea RCA obligatorie la scuter,am fost la 3 companii (BCR Asigurari,BT Asigurari,Asirom) si mi s-a spus ca inca nu se faq...sa incerc dupa 1 ianuarie :cheers: .Stie cineva vreo companie care face astfel de asigurari in TIMISOARA? :burnout: :bounce:

 

curios...asigurare la BCR pt scuter am si io..dar este incadrat la motociclete...dar...daca vrei asigurare cu incadrare pt scuter atunci nu vei avea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

curios...asigurare la BCR pt scuter am si io..dar este incadrat la motociclete...dar...daca vrei asigurare cu incadrare pt scuter atunci nu vei avea...

 

 

o sa ma duc si yo sa`mi fac asigurare :P si cand o sa`mi vada aia "motoru" o sa mi`l incadreze la supermotociclete :bounce:)))))))))))

 

 

PS: dani poate vi si cu mine sa`mi fac o de`aia (asigurare) ca tu ai experienta in domeniu :burnout: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut si eu sa-mi faq asigurarea RCA obligatorie la scuter,am fost la 3 companii (BCR Asigurari,BT Asigurari,Asirom) si mi s-a spus ca inca nu se faq...sa incerc dupa 1 ianuarie :cheers: .Stie cineva vreo companie care face astfel de asigurari in TIMISOARA? :burnout: :bounce:

Du-te din nou la BCR si spune-i agentei sa-l sune pe sefu' si sa-l intrebe. Si mie mi-a spus idioata din Piata Romana ca nu se fac, la fel cum mi-a spus ca ei nu pot sa faca RCA de o luna pentru o motocicleta neinmatriculata, si dupa ce i-am spus ca eu stiu sigur ca se poate si ea l-a sunat pe sefu' s-a putut repejor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

interesant dar agentu' asta de asigurari era chiar de treaba si a sunat la Bucuresti a intrebat de asigurare la scuter si i-au spus sefii ca daca nu e inmatriculat nu se poate face inca dar sa revin peste ceva vreme caci o sa se introduca :bounce: ...o sa mai incerc dupa 1 ianuarie :cheers:) poate la Timisoara ajung mai tarziu asigurarile astea :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

interesant dar agentu' asta de asigurari era chiar de treaba si a sunat la Bucuresti a intrebat de asigurare la scuter si i-au spus sefii ca daca nu e inmatriculat nu se poate face inca dar sa revin peste ceva vreme caci o sa se introduca :bounce: ...o sa mai incerc dupa 1 ianuarie :cheers:) poate la Timisoara ajung mai tarziu asigurarile astea :burnout:

Al meu e inregistrat la primarie, si seful i-a spus agentei sa-mi faca RCA de motocicleta si sa treaca pe ea numarul de la primarie si seria de la sasiu, si asta se intampla prin august

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Al meu e inregistrat la primarie, si seful i-a spus agentei sa-mi faca RCA de motocicleta si sa treaca pe ea numarul de la primarie si seria de la sasiu, si asta se intampla prin august

 

 

Exact asa se face. :burnout:

E un pic dubios, caci pagubele de scuter sunt mai mici de cat cele produse de motociclete sau tractoare, unde de fapt le si incadreaza pe scutere, si taxa e aceeasi.

Oricum e bine sa te certi cu ei daca nu vor sa iti faca pe scuter ca nu este incadrare. Asigurarea e gandita pt cei fara bani.. sa zicem ca rupi o oglinda la un meran sau ceva masina super scump. Ce te faci? Iti vinzi scuteru si mai aduci ceva bani de acasa sa iei alta. Asa cu 100 Ron / 6 luni nu ai grija.

 

Asfalt uscat!

Editat de N3cks
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista RCA cu incadrare pt scuter.

 

O colega lucreaza la omniasig si mi-a scanat 2 pagini. (Cand ajung acasa le pun pe aici).

 

Prima pagina continea preturi la asigurari pt auto inmatriculate. A doua pagina era cu auto inregistrate la primarii. Pt moped inregistrat la primarie de 50 sau mai mic asig este 111Ron pt un an sau 57 lei pt 6 luni.

 

Pretul mi se pare bun in comparatie cu ce sume se auzeau pe acest topic.

 

Insa eu mi-am facut asig auto la dacia 1410 la astra si am platit 149 ron (am sub 25 ani. Intre 25 si 35 era 135 ron iar peste 35 in jur de 120 ron).

La omniasig nu am observat sa fie diferentieri in functie de varsta, iar pt aceeasi masina la ei asigurarea era 164ron. (cam mult).

 

Sa speram ca si alte firme vor iesi cu oferte de asigurare pt scuter.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista RCA cu incadrare pt scuter.

 

O colega lucreaza la omniasig si mi-a scanat 2 pagini. (Cand ajung acasa le pun pe aici).

 

Prima pagina continea preturi la asigurari pt auto inmatriculate. A doua pagina era cu auto inregistrate la primarii. Pt moped inregistrat la primarie de 50 sau mai mic asig este 111Ron pt un an sau 57 lei pt 6 luni.

 

Pretul mi se pare bun in comparatie cu ce sume se auzeau pe acest topic.

 

Insa eu mi-am facut asig auto la dacia 1410 la astra si am platit 149 ron (am sub 25 ani. Intre 25 si 35 era 135 ron iar peste 35 in jur de 120 ron).

La omniasig nu am observat sa fie diferentieri in functie de varsta, iar pt aceeasi masina la ei asigurarea era 164ron. (cam mult).

 

Sa speram ca si alte firme vor iesi cu oferte de asigurare pt scuter.

 

 

Asteptam hartiile de care vorvesti. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa probez cele spuse anterior:

 

 

scan002 >>> se refera la vehicule inregistrate la primarii (numar galben), si acolo se vede clar cum scrie SCUTER

 

 

 

 

scan001 >>> se refera la autovehicule inmatriculate, printre care si mottociclete cu sau fara atas.

 

 

 

Eu imi voi face pt vehicule inregistrate la primarie. Nu cred ca e asigurare in afara legii, sa mi-o respinga cineva.

post-27606-1194966076_thumb.jpg

post-27606-1194966095_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUT,AM SI EU O "DILEMA"..POATE STIE CINEVA....

AM CUMPARAT UN SCUTER ANUL TRECUT INSCRIS LA UDRISTE CU RCA PLATIT PINA IN SEPTEMBRIE AC ..DUPA EXPIRAREA RCA ULUI AM FOST SA L "REINOIESC" DAR "tanti" DE LA GHISEU IMI CERE ACTELE VECHIULUI PROPRIETAR PT CA IN TALON ESTE TOT NUMELE LUI ....AM ACT DE VINZARE CUMPARARE DAR CIND A FOST TREABA SA MA INTILNESC CU VECHIUL PROPRIETAR PENTRU RADIERE.....SA DAT LA FUND....INTREBAREA MEA ESTE....CUM POT PLATI RCA IN SITUATIA ASTA ..SI SA FIE SI..VALABIL??? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Azi 11.05.2010... topicul vad ca nu a mai fost de mult timp deschis,

ca sa raspund in actualitate, pentru mopede si probabil sutere din 2010 asigurarea s-a scumpit extraordinar. Casele de asigurari afirma ca au facut asta datorita numarului mare de accidente in care sunt implicate astfel de vehicule. Pana in luna mai , cei care fac asigurari iti baga cica obligatoriu la asigurarea de moped- scuter si asigurare pt casa (ultima valabila 1 an), chiar daca faci asigurare pe 6 luni.

Am intalnit astfel asigurari incepand de la 120 ron la ASTRA, 131 ron la Reifaissen Bank si 158 Ron la Omniasig/doar 6 luni!!!, asta dupa ce m-au verificat sa vada de nu am accidente in ultimul timp. In alte parti asigurarile sunt si mai scumpe, avand in vedere ca o asigurare pt. o motocicleta de peste 50 HP poate fi mai ieftina decat cea de la un moped.

Politia rutiera daca te prinde fara asigurare nu sta la discutie, iti da sigur amenda, nu te iarta deloc (si 10 milioane lei vechi amenda).

Am cautat vreo 5 zile in orasul meu si inclusiv pe net unde sa fac RCA mai ieftin si doar pt moped, nu ma intereseaza si asigurari la casa si alte vrajeli. Pana la urma am gasit la o firma care face acte auto- SC.CATALIN , unde pt mopedul meu amarat de 2 Kw putere am dat pt. 6 luni 76 de ron.

Si cand ma gandesc ca in anul 2009 , pe un an intreg am platit 120 ron la Omniasig o asigurare....

Mesaj completat

Azi 11.05.2010... topicul vad ca nu a mai fost de mult timp deschis,

ca sa raspund in actualitate, pentru mopede si probabil sutere din 2010 asigurarea s-a scumpit extraordinar. Casele de asigurari afirma ca au facut asta datorita numarului mare de accidente in care sunt implicate astfel de vehicule. Pana in luna mai , cei care fac asigurari iti baga cica obligatoriu la asigurarea de moped- scuter si asigurare pt casa (ultima valabila 1 an), chiar daca faci asigurare pe 6 luni.

Am intalnit astfel asigurari incepand de la 120 ron la ASTRA, 131 ron la Reifaissen Bank si 158 Ron la Omniasig/doar 6 luni!!!, asta dupa ce m-au verificat sa vada de nu am accidente in ultimul timp. In alte parti asigurarile sunt si mai scumpe, avand in vedere ca o asigurare pt. o motocicleta de peste 50 HP poate fi mai ieftina decat cea de la un moped.

Politia rutiera daca te prinde fara asigurare nu sta la discutie, iti da sigur amenda, nu te iarta deloc (si 10 milioane lei vechi amenda).

Am cautat vreo 5 zile in orasul meu si inclusiv pe net unde sa fac RCA mai ieftin si doar pt moped, nu ma intereseaza si asigurari la casa si alte vrajeli. Pana la urma am gasit la o firma care face acte auto- SC.CATALIN , unde pt mopedul meu amarat de 2 Kw putere am dat pt. 6 luni 76 de ron.

Si cand ma gandesc ca in anul 2009 , pe un an intreg am platit 120 ron la Omniasig o asigurare....

Asigurarea de mai sus, la SC CATALIN e facuta la casa de asigurari EUROINS. Sper ca am putut fi de ajutor unor scuteristi mopedisti. Zi cu soare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...