Sari la conținut

Ce motor sa-mi iau la 800� ?


ftraian
 Share

Postări Recomandate

Deci am 800⏠si vreau un motor naked/touring dar merge si ceva apropiat. Motorul ar trebui sa fie fiabil, in primul rand, si bun pentru un incepator. Cu mecanica nu pot zice ca nu ma inteleg dar nu vreau sa-mi pierd timpul langa motor. Voi ce ma sfatuiti? MZ, IJ, URAL, DNEPR? sau ce?

 

Mie personal imi plac MZ-urile (un ETZ 250) care totusi is motociclete germane. Inca o intrebare: care e diferenta intre ETZ 250 si ETZ 251?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu vrei sa stai prea mult cu mainile prin motor eu as zice ca un Mz sau o Planeta5 ar fi mai indicate.

Acum mai depinde si de stilul tau de mers; daca nu tragi foarte tare de ele si o Dnepr sau un Ural merg binisor; eu personal prefer 4t oricarui 2t... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci Ural si Nipru sunt in 4T, asta inseamna ca-s mai fiabile? Poate cineva sa faca o lista scurta cu modelele care se gasesc si ceva caracteristici (cmc, an de fabricatie, cai, nr cilindrii, viteza maxima si o nota pentru fiabilitate). Eu vreau sa ma feresc de o motocicleta gen Dacia din 1980 a lui tata la care cand merge semnalizarea, cand nu; cand merg stergatoarele de parbriz, cand nu; cand se infunda carburatorul, cand se afuma o bujie. Stiu ca cer cam mult dar numai daca ceri mult poti obtine ceva, chiar ceva putni :yikes:

 

Multumesc pt raspunsurile de pana acum :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ural 650 cmc 32CP max 150 kmph (125 - 130 fara sa-l rupi prea curand) 2 cil. boxer sau mai nou da' nu la 800 de euro Ural 750 cmc 40CP.

Dnepr 650 cmc 36CP 2 cil. boxer la viteza la fel ca Uralu' (eu zic de viteza si ma gandesc la moto solo cu grup de "fuga" si doar cu bikeru' pe ea).

Jawa 350 cmc 27CP 2 cil. in linie 2T 125- 130 Kmph (asta zice fabrica nu eu).

Ij Planeta 5 350 cmc. 1 cil. 2T 27CP 125- 130 Kmph.

Mz ETZ 250 cmc 1cil. 2T 21CP 130 Kmph.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ PinkHelmet: si cam de prin ce an pot gasi la pretul asta, ca am vazut Ural de 40CP la 4000âŹ. La ETZ cred ca de prin 91, gasesc mai nou?

 

 

Aoleu abia acum vad cat consuma un Dneps sau Ural. Prefer sa merg distanta dubla chiar daca mai incet si cu zgomotul ala de 2T

Editat de ftraian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vb la nesfarsit ..faptele vorbesc....ioi stiu ce poate nepra mea..care nu mai este cum era din fabrica...pistoane bombate originale grup fuga pinioane a4a de fuga..si daca nu facem o java cu doar 300kmla bord taceam din gura stiu acum o sa zici ca si soferul conteaza dar te asigur ca stia ce face....la demaraj are tendinta in primi 3 m jawa sa plce mai tzva dar cand intra dnepra in turati nici jawasakiul nu-l mai opreste...

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@orestte

Si Dnepra lui Manu e usurata, japonizata si supertunata si tot sunt convins ca il iau la demaraj cu o jawa (si tine cont nemodificata!).

@ftraian

Nu te uita si tu la ce-i mai nou; cauta un Ural sau Dnepr 91-92 (600-700e max.)

ETZ si Jawa si IJ gasesti si mai noi da' sare si pretul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Preturile "standard" din Cluj sunt:

 

1000 Dnepr

700 MZ

500 Jawa

350 IJ Planeta5

 

Cu 800 euro poti lua un MZ ETZ 250 sau 251 foarte bine intretinut si este recomandarea mea pentru tema data de tine.

 

Trebuie sa tii cont si de faptul ca pentru aceasta motocicleta gasesti magazine specializate (de ex. in Tg.Mures).

Si in Oser, dl.Vultur iti aduce orice. (Vine saptamanal cu o duba pe care este un Ducati si scrie SC PANDRA IMPEX SRL.)

 

Daca ti-ar place sa mesteresti, si o Jawa ar merge, este o motocicleta deosebita!

 

(Pt. cine nu stie: Oser=piata de vechituri din Cluj)

 

Bafta la alegere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...