Sari la conținut

Scuter La Aproximativ 2000-2500 Euro


alexx_999
 Share

Postări Recomandate

Salut!

 

Stiu ca s-au mai postat nenumarate intrebari pe tema asta, dar cred ca nu au fost adunate nicaieri toate problemele cu care se confrunta un viitor posesor de scuter. Cred ca sunt destul de multi cei care vor sa treaca la mersu motorizat pe 2 roti si au un buget de 2000-2500 de euro, dar nenumarate intrebari. trebuie sa recunosc ca dupa ce am citit aproape de la cap la coada scooter-mania mi-a mai disparut din entuziasmul initial (de abia acum cred ca accept o realitate pe care am cunoscut-o mergand cu bicicleta: nu exista respect in trafic). Sunt multi cei care nu stiu de ce scuter au nevoie, care este mai fiabil, care sunt procedurile de inregistrare-asigurare si alte asemenea pb. In final eu m-am oprit asupra a cateva modele:

 

1) Aprilia SR 50 R http://www.aprilia.com/modelli/scooter/modello.asp?id=96

2) Aprilia SR 50 Factory http://www.aprilia.com/modelli/scooter/modello.asp?id=95

La aprilia cel mai mult imi place designul si am auzit ca sunt destul de fiabile. Nu prea ma incanta faptul ca cel mai ieftin (R-ul) are motor pe carburator.

 

3) Derbi GP1 E2 http://www.motorland.ro/index.php?name=ro/...DERBI/GP1-50-E2

Arata cel mai bine dintre toate, insa nu prea am gasit informatii despre fiabilitate, performante...etc.

 

4) Piaggio NRG http://www.piaggio.ro/piaggio/piaggio_nrg.htm

Era o varianta la inceput, insa dupa ce am aflat ca nu mai au reprezentanta decat in Tg Mures, nu prea mi-a mai suras ideea.

5) Cateva modele de la Peugeot, dar nu sunt o varianta prea serioasa

 

So, Aprilia e in pole position, dar accept si alte variante sau pareri.

 

M-ar interesa sa aflu, va rog sa ma ajutati:

1) cat de greu se scoate limitarea, daca v-ati jucat cu vreunul dintre ele

2) manevrabilitate, dar mai ales confortul in utilizarea zilnica

3) inregistrare la primarie, RCA si CASCO (am inteles ca ar fi cam 4-5 mil pe an impreuna cu recuperare in caz de furt de 80%)

4) dealerul si calitatea serviciilor

 

Pe langa toate astea ma gandeam sa ii pun si o alarma (am inteles ca e in jur 700 RON la electric tudor un model cu pager), dar si un antifurt pe disc - puteti sa imi dati mai multe detalii?

 

Voi unde il tineti? Ma gandeam sa-l las in scara (am si portar), dar trebuie urcate cam 6 trepte si am inteles ca nu e chiar usor daca esti de unul singur.

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, dar eu vreau sa dezvoltam si alte probleme. unde le tinem, cum facem cu asigurarea RCA si CASCO si orice alte probleme mai apar. gandeste-te ca sunt foarte multi incepatori pe forum si in majoritatea topicurilor s-a pierdut f repede ideea initiala. ce sa mai inteleaga unul care citeste daca dupa 2 pagini nu a aflat nimic concret legat de pb care s-a pus la inceput?

Editat de alexx_999
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare intrebare a ta are un raspuns intrun topic deja existent. :cheers:

LE:

"RCA-raspundere civila pt autovehicule ) mopedu e vehicul !!!

 

art 76 alin(1) ,art.6 (21) si art.14(1)din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.195/2002 privind circulatia pe drumurile publice- Modificata si completata prin O.U.G. nr.63/2006 publicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.729/20.09.2006 care specifica urmatoarele:

…”Art.76. - (1) Vehiculele înmatriculate sau înregistrate, cu exceptia celor cu tractiune animala, a remorcilor si a mopedelor, care circula pe drumurile publice, trebuie sa aiba asigurare obligatorie pentru raspundere civila în caz de pagube produse tertilor prin accidente de circulatie, conform legii.”,

Art.6 (21).” moped – vehiculul, cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kw;”.. "

 

uite un exemplu,aceasta sectiune a forumului sa umplut de topicuri gen:"am xxxx eur si vreau scuter cemi recomandati" :rusinica:

Editat de sunnyboy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa va stric ordinea pe aici, dar mi se pare normal sa fie totul ordonat. de exemplu, nu cred ca s-a pus vreodata serios problema alegerii intre cele 5 scutere prezentate de mine.

 

serios=cu argumente logice, review-uri de pe net nu la genu...am avut modelul din 89 toamna, cred ca si asta e bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai asta e. nu deschidem, vin 3 ca mine, dar cu bugete diferite si facem un topic lung si "plicticos" :rusinica: pt orice buzunar. un topic unde fiecare gaseste ce are nevoie pt bugetul lui si e complet informat inainte sa isi cumpere.

 

pana la urma, nu asta vrem? eu sincer m-am saturat de cei care isi cumpara scuter doar ca sa agate "domnisoarele" si merg de parca e vreun ferrari pe doua roti. e deja inconstienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu tot nu intelegi ca pe aceasta sectiune sa mai discutat aceasta tema !:rusinica:

Ia cauta tu pe functia forumului numita seach "Review - Gp1, Jetforce, Sr"

Stiu ca nu este si despre nrg dar poti pune o intrebare despre el in topicul respectiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa ma baiatu in pace ca nu stie si el....Vor posta ceilalti la topicurile care se duc in jos si sunt interesante si vor revenii...Sal Alex eu ti as recomanda aprilia SR50 R...nu factory..dar e alegerea ta..Tie cam ce iti place?Salutari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai oameni buni si in special sunnyboy , scuze ca intervin si ma bag , nu este treaba mea , dar atata timp cat forumul are moderatori si un administrator sau mai multi , lasatii pe ei sa-si faca treaba si anume sa stearga threadul sau sa il inchida si sa-i explice omului cum ca nu e bine sa deschida acelasi topic ce a mai fost deschis si a mai fost discutat . sunnyboy de 4 ori i-ai raspuns lui alexx_999 , nu era mai simplu sa ii raspunzi la ce a intrebat , asta bineinteles daca stii si cu asta basta ?

Imi cer scuze inca odata ca am intervenit si pentru offtopic.

 

Parerea mea e ca ar fi sa alegi intre cele 2 modele de la Aprilia , cat despre greutate , mi se pare ca au peste 85 de kg , deci eu zic ca e cam greu adica aproape imposibil sa-l urci 6 trepte de unul singur fara sa risiti sa-l trantesti sau sa il zgarii.

Numai bine.

Editat de Iulian00
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off-topic:

v-am spus ca am citit cam tot ce se putea citi la scooter-mania si am spus, si o repet, ca multe dintre discutii se abateau destul de repede de la tema initiala. in continuare, cred ca problemele cu care ma confrunt eu sunt intalnite de 99% din incepatori asa ca nu e mai usor sa fie toate raspunsurile in acelasi loc.

 

pe de alta parte, daca moderatorul crede ca topicul meu, unde am expus destul de clar totul este inutil fata de altele unde se abereaza la greu, atunci eu ma retrag....

 

on-topic:

 

imi place mult sr, probabil ca o sa merg pe varianta cu carburator pt ca nu am bani de cea cu injectie. cu carburator sunt 2 modele, care este diferenta dintre ele pt ca pe net nu am gasit nimic.

 

si o ultima intrebare, cat de usor se scoate limitarea si ce viteza maxima prind?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum e la aprilia sr , dar cel putin la mine la scuter limitarea a fost pe evacuare si la variator si costa 700 sa o scoata , asta de la reprezentanta de unde am luat scuterul.Al meu keeway focus , limitat fugea in jur 60-65 (atata arata acul) si delimitat se da acul peste 80 cat are in bord. Am inteles ca in jur de 85-88 fuge. Asta cat e nou , mai departe nu stiu.

 

Scuze daca am fost offtopic.

Editat de Iulian00
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms pt raspuns iulian. am mai citit si pe net si am inteles ca sr-ul fuge cam cu 80 dupa ce ii scoti delimitarea, dar in dimineata asta mi-a atras atentia un Yamaha Aerox. am inteles ca ar fi cam cel mai nervos dintre toate si unde mai pui ca e si mai ieftin :rusinica:.

 

ce stiiti de asta?

 

PS cum e cu cursurile de legislatie? pot sa invat acasa si sa ma duc doar sa dau examenul la o scoala?

PPS la cumparare, primesc un fel de numere provizorii sau pana nu o inregistrez la primarie sunt vulnerabil in fata lui garcea si a amicilor lui?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rusinica:

ms pt raspuns iulian. am mai citit si pe net si am inteles ca sr-ul fuge cam cu 80 dupa ce ii scoti delimitarea, dar in dimineata asta mi-a atras atentia un Yamaha Aerox. am inteles ca ar fi cam cel mai nervos dintre toate si unde mai pui ca e si mai ieftin :finger:.

 

ce stiiti de asta?

 

PS cum e cu cursurile de legislatie? pot sa invat acasa si sa ma duc doar sa dau examenul la o scoala?

PPS la cumparare, primesc un fel de numere provizorii sau pana nu o inregistrez la primarie sunt vulnerabil in fata lui garcea si a amicilor lui?

 

 

Yamaha AEROX are o cunostinta de-a mea , model ceva mai vechi 2002-2004 si ii merge f. bine si nu are pb. cu el , nu pot sa-ti spun viteza max. pentru ca nu o stiu dar iti spun ca el ii mai "plinut" si trage fara pb. si pleaca fara pb.

 

 

Eu.....pentru cursul ala de legislatie a trebuit sa cumpar o carte de legislatie cu 120 de mii , iar dupa 2 sapt am fost chemat sa dau examen , inaintea examenului un instructor auto ne-a predat 2 pagini din acea carte (acesta se presupune a fi cursul de legislatie) si am platit 600 de mii , contravaloarea acelui curs , dupa care am dat examenul (in aceiasi zi , imediat dupa ce ne-a predat acele 2 pagini) si inca 105 mii pentru emiterea acelei legitimatii precum ca am absolvit cursul de legislatie.

 

Nu iti da nimeni numere provizorii , te duci la primarie cu factura scuterului (asta daca il iei nou) + celelelalte acte necesare , care am vazut ca difera de la oras la oras si de la primarie la primare , si intr-o zi (cel putin la mine a durat o zi) ai placutele de inregistrare.

 

 

Numai bine si asfalt uscat :cheers: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, eu sunt destul de "inversunat" pe o yamaha aerox race team replica (imi place la nebunie designul), oricum am inteles ca asta e singura diferenta, nu?

 

am sunat la yamaha motors (din pacate sunt tocmai la otopeni si mi-e greu sa ajung pana acolo, alt dealer yamaha mai e?) si mi-au spus ca il pot aduce pe comanda in 3-4 saptamani. intre timp pot sa fac si eu cursul de legislatie?

 

apropos, cum se desfasoara cursul asta? iau cartea, invat si pe urma ma prezint la examen? cam cat dureaza?

 

asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aerox !!!!

 

offtopic: nu inteleg (cel putin yo) de ce dati 2000-2500 eu pe un scuter (50cc).. cand puteri sa va luati un motor de la 125cc in sus SH ...stati sa chinuiti scuteru cu delimitarea.. dupa care o sa vreti mai mult ...asta e parerea mea..voi o sa trageti concluzii dupa...dar n`ash da atattia bani pe un scuter de 50cc :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi de sugestii. imi iau scuter pt ca nu vreau bataie de cap cu service sau altceva pt ca in final am garantie, dar mai ales pt ca banii ii furnizeaza ai mei, iar limitarea de 45 km/h e oarecum linistitoare. daca dupa 1/2 de an, un an, intra microbul in mine o sa vand scuterul si poate imi iau carnet si implicit ceva mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi de sugestii. imi iau scuter pt ca nu vreau bataie de cap cu service sau altceva pt ca in final am garantie, dar mai ales pt ca banii ii furnizeaza ai mei, iar limitarea de 45 km/h e oarecum linistitoare. daca dupa 1/2 de an, un an, intra microbul in mine o sa vand scuterul si poate imi iau carnet si implicit ceva mai mare.

 

 

 

lol si dupa ce`l vinzi cati bani o sa`ti iei pe el ?? in fine mai bine iti iei ceva la 1000 eu...si dupa 1 an iti iei motor...dupa ce ca dai 2000 pe un scuter... il si vinzi dupa 1 an ....ca sa intelegi..... daca stii ca o sa ai microbu pe 2 roti incepi cu ceva relativ ieftin ... si dupa aia iti iei ceva tare....daca ti`l luai pt transport era altceva.. il tineai pana numai putea scuteru :)

 

PS: am avut placerea sa ma plimb si yo cu un aerox si mi`a placut scuteru..dar 2000 e prea mult ... pt o "trotineta" de 49cc.

Editat de haste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am microbu, aici nu se pune pb, dar tin si la viata mea. stiu ca oricat de prudent as fi poate exista acel moment de neatentie, al meu sau al partenerului de trafic, un moment in care ma fura viteza (am tendinta asta) si sa ajung sa va salut din spital sau mai rau...

 

apropo, am 19 ani, care sunt regulile referitoare la A? mi-a spus cineva ca ar fi minim 21 sau sa faci dovada ca de 2 ani mergi pe scuter (mi se pare o aberatie)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te-a minciunit.De la 18 ani si teoretic nu ai voie peste nustiucati cai putere primii 2 ani.Nu cred ca sunt prea multi sa respecte faza cu puterea.Cam atat.

Editat de da'beorz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...