Sari la conținut

credeti ca ar merge?


mocofi
 Share

Postări Recomandate

salut...as vrea si io sa stiu daca ar merge sa-mi pun un motor de japoneza pe un cadru de ij fara sa modific prea mult la ea....sa ma ajutati daca puteti cu ceva date ca nu stiu de unde sa incep (ca dupa aia m-oi descurca io)....daca ati putea sa-mi dati mai multe detalii v-as fi profund recunoscator :cheers: :cheers: ...mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai... si eu vreau sa pun ceva pe Pannonia, ca iarasi s-a futut vibrochenul (a 4-a oara in 5 ani) si, cum spune ungurul, a tĂśkĂśm tele van, adica my balls are full with. Eu zic sa pui ceva de enduro (depinde, daca ai Planeta sau Jupiter). Pe Jupi poti sa pui si ceva speed, sau naked, cu 2 cilindri in linie. Eu o sa pun ceva enduro de 250-500 (daca gasesc), ca al meu are un singur piston. Motorul de enduro e bun, nu merge asa de tare, dar impinge ca un animal, nu are turatii mari, deci nu o sa fute roata spate, lantul, etc., si daca nu spali, un politist nu are cum sa vada diferenta. Sa fii atent la lant, sa fie pe partea dreapta (munca mai putina), si sa iei, numai un motor complet! Eu am vazut un Jupi cu motor de Yamaha 400 (cred ca xs-daca nu, scuze), un amator nu observa diferenta (sa spunem un copoi). Mult succes! Daca reusesti sa ne scrii... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut...as vrea si io sa stiu daca ar merge sa-mi pun  un motor de japoneza pe un cadru de ij fara sa modific prea mult la ea....sa ma ajutati daca puteti cu ceva date ca nu stiu de unde sa incep (ca dupa aia m-oi descurca io)....daca ati putea sa-mi dati mai multe detalii v-as fi profund recunoscator :cheers:  :cheers: ...mersi

nu vrei sa pui un motor de hoinar ?:cheers:) :cheers: are 7 cai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai... si eu vreau sa pun ceva pe Pannonia, ca iarasi s-a futut vibrochenul (a 4-a oara in 5 ani) si, cum spune ungurul, a tĂśkĂśm tele van, adica my balls are full with.

:cheers: 'a tĂśkĂśm tele van' cu aia care strica o minunatie de motor.

Chiar se merita? achizitionarea unui motor, modificarea, manopera iar apoi omologarea? La ce costuri vei iesi? Sa nici nu vorbim de timp si nervi.

Nu e mai simplu sa il vinzi nemodificat si sa-ti iei altul?

csezd meg!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai... si eu vreau sa pun ceva pe Pannonia, ca iarasi s-a futut vibrochenul (a 4-a oara in 5 ani) si, cum spune ungurul, a tĂśkĂśm tele van, adica my balls are full with. Eu zic sa pui ceva de enduro (depinde, daca ai Planeta sau Jupiter). Pe Jupi poti sa pui si ceva speed, sau naked, cu 2 cilindri in linie. Eu o sa pun ceva enduro de 250-500 (daca gasesc), ca al meu are un singur piston. Motorul de enduro e bun, nu merge asa de tare, dar impinge ca un animal, nu are turatii mari, deci nu o sa fute roata spate, lantul, etc., si daca nu spali, un politist nu are cum sa vada diferenta. Sa fii atent la lant, sa fie pe partea dreapta (munca mai putina), si sa iei, numai un motor complet! Eu am vazut un Jupi cu motor de Yamaha 400 (cred ca xs-daca nu, scuze), un amator nu observa diferenta (sa spunem un copoi). Mult succes! Daca reusesti sa ne scrii... 

 

salut...am un jupiter si intr-adevar am mai auzit si io pe cineva care si-a pus motor de xs pe jupiter si se pare ca a mers...mersi mult :cheers: ....o sa vad ce pot sa fac!!!!!

 

Nu e mai simplu sa il vinzi nemodificat si sa-ti iei altul?

 

nu e, ca nu prea am bani si in chestia asta o sa bag cu tzaraita

si plus ca-mi place!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: 'a tĂśkĂśm tele van' cu aia care strica o minunatie de motor.

Chiar se merita? achizitionarea unui motor, modificarea, manopera iar apoi omologarea? La ce costuri vei iesi? Sa nici nu vorbim de timp si nervi.

Nu e mai simplu sa il vinzi nemodificat si sa-ti iei altul?

csezd meg!

Relax, man, relax! Ai perfecta dreptate. Stiu pe de rost parametrile cadrului, in caz care gasesc ceva. Daca nu merge fara taieturi, n-o sa fac. Stiu si eu valoarea motoretei, mai ales valoarea sentimentala :cheers: Este chopper 100%, si am facut asa, ca pot sa transform inapoi in starea ei originala in 2 ore, deci nici in cazul asta n-o sa fac prostii.Iar de vanzare: nici vorba! Am 4 Pannonia, dar asta, chopperul, ramane pt. totdeauna. Stii si tu, cum este... cea adevarata... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motor de Suzuki GS 500
..... o sa incerc sa caut cat mai multe variante si pareri!!! mi-ar placea sa pun un motor mai mare!....da' itzi dai seama ce inseamna pe ij?? si mai mare!? si de suzuki?!..mersi..chiar mi-ar conveni varianta asta!!!

 

 

Pai... si eu vreau sa pun ceva pe Pannonia,
..iti urez mult noroc sa gasesti un motor adecvat si sper sa ne tzi la curent!!!!....multa bafta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca merge pus alt motor pe un cadru de IJ. Intr-un numar din rev.

MotoLife a aparut un articol despre o excursie facuta in Franta, parca, de cineva care are un IJ cu motor de Honda 400 cmc :cheers: . Asa ca e posibila schimbarea. Bani sa fie si pile la RAR :cheers: ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ala era bicicleta cu motor de Yamaha XS 400. Am gasit si eu articolul. Deci, se poate. Eu as lua cumva legatura cu tipul, care are (sau a avut) motorul. Intreaba pe cineva de la Motolife.

Editat de Pannoniachopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti face modificarea,dar nu stiu daca merita efortul.In primul rand iti trebule un motor dejaponeza de prin 80-si pana in 500cmc,de la care sa ai si bordul si cablurile,alte roti adecvate pt noua greutate pe care o va avea motorul,frane mai bune(disc)...iar daca vrie sa fi cu acte in regula mai iti trebuie si omologare de la RAR. Fa un calcul si vezi daca merita. Aaa..si nu uita ca iti trebuie si mult timp si pricepere ca sa faci o treaba buna. Stima! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sincer cared ca merita

chiar numai pt a avea motorul tau, construit de tine

 

motor poti folosi de la un enduro de 350-400 in patru timpi, cu o putere apropiata si cu greutate mai mica uneori ...

bicicleta poate suporta chiar si in varianta originala dar se impun unele mici modificari:

 

1. frana fata cu disc

2. roata spate de minim 4.0 18"

3. bascula intarita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

LASATI FRATILOR R.A.R.-UL CA PROBLAMA,CA ASA O S-O ARDEM PE MOBRE PINE NE FECALIZAM PE NOI.DA AIA CARE CIOPARESC TOT CE PRIND CUM SATANA SE DAU CU ELE?

DACA VREI SA BAGI UN PROPULSOR MAI PERFORMANT TE INFORMEZI FO JUMA DE AN (IARNA) SI DACA AI CASCAVAL O FACI SI PE ASTA.CE SA ZIC,SE UITA GABORU CE SCRIE PE CARTER,MAI DEGRABA AI PROBLEME CU (cuvant jignitor) ASTIA DE SOFERI IN TRAFIC SI PINA LA URMA IN VIATA TRE SA-TI FACI SI DAMBLAUA CA ALTFEL DEVII LEGUMA.MULT SUCCES LU BAIATU ASTA DE VREA SA MODIFICE IJ.-UL SI CRED CA IESE SI MAI IEFTIN CA O JAPO.

 

GRESESC? :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...