Sari la conținut

Ulei


50_cent
 Share

Postări Recomandate

Salut!Mi-am cumparat acum cateva zile un scuter mbk ovetto si nu stiu exact de care ulei sa folosesc mineral sau sintetic...si nu stiu exact cat sa pun pt ca nu am carte tehnica.Ma puteti ajuta? :)

 

Cel mai bun ulei pentru scooter este cel sintetic,iti recomand Motul sau Repsol,they're the best.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut!Mi-am cumparat acum cateva zile un scuter mbk ovetto si nu stiu exact de care ulei sa folosesc mineral sau sintetic...si nu stiu exact cat sa pun pt ca nu am carte tehnica.Ma puteti ajuta? :hurt:

 

Orice ulei ai baga, sa fie Full Sintetic ! :)

 

io ultima oara am bagat Mobil 1 Extra (semisintetic) ca ce am avut inainte (Motul full sintetic) imi provoca gauri mari in buzunar,in conditiile in care eu tre sa bag 1 L de ulei la 700 km...

 

cauta la MOL ... au ulei Full Sintetic, cu 35 de lei :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice ulei ai baga, sa fie Full Sintetic ! :hurt:

cauta la MOL ... au ulei Full Sintetic, cu 35 de lei :burnout:

 

da,am vazut la MOL un ulei sintetic la 38 lei,dar nu am incredere in firma...ulei MOL...de multe ori brandul creeaza calitatea...de aceea am luat Mobil...ca asa mai gasisem ulei Prista full sintetic pt 2t...dar...sa puna cine vrea din astea....s-ar putea sa fie bune,s-ar putea sa fie proaste,dar nu vreau sa experimentez pe motoru meu....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bixxol de la OMV e bun, e prima data cand bag ulei in scuter, fumul nu mai e asa alb, nici nu prea mai scoate fum, are alt miros fumul, motorul se aude parca mai rotund, ca si performante nu prea se observa. Despre repsol nu stiu ce sa zic...fata de motul, repsol este doar pentru motoare, am vazut scutere cu reclama motul, repsol mai putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ultima oara am pus ulei Valvoline SynthPower (full sintetic,desigur),cam scump(45lei/l),dar se vad clar diferentele:nu mai scoate mult fum,nu mai scuipa ulei p la toba(cum facea knd ii puneam ulei la 15lei),motorul merge mult mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

pe mine ma intereseaza sa stiu cit ulei de transmisie se pune in cutia cu distributia. Cineva se plingea cum ca la un service i-a pus ulei pina a dat pe dinafara (aduca i-a facut 'plinul') si din acest motiv i s-au dus niste semeringuri.

Pe carcasa pare sa scrie 110 ml. Deci, se pun 110 ml sau se face plinul ? Exista vreo cale prin care se verifica daca in distrubutie este ulei destul ? De exemplu, ca sa verifici nivelul de lichid de racire te uiti la cele doua semne (min, max) de pe rezervorul cu lichid de racire. La distributie cum se procedeaza ?

 

Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

pe mine ma intereseaza sa stiu cit ulei de transmisie se pune in cutia cu distributia. Cineva se plingea cum ca la un service i-a pus ulei pina a dat pe dinafara (aduca i-a facut 'plinul') si din acest motiv i s-au dus niste semeringuri.

Pe carcasa pare sa scrie 110 ml. Deci, se pun 110 ml sau se face plinul ? Exista vreo cale prin care se verifica daca in distrubutie este ulei destul ? De exemplu, ca sa verifici nivelul de lichid de racire te uiti la cele doua semne (min, max) de pe rezervorul cu lichid de racire. La distributie cum se procedeaza ?

 

Merci.

 

ulei se pune cat scrie acolo, NU SE FACE PLINU' ! pt ca acolo se unge prin barbotare...

parerea mea... daca ii faci plinu, acolo se creaza o presiune foarte mare(pt ca uleiul nu se comprima), si deaia se strica semeringurile.

 

nu prea ai cum sa verifici cat ulei ai... cel mai simplu ii sa il golesti, si dupaia masori cu ceva 110 ml. eu cu o siringa am pus...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...