Sari la conținut

Gsx - R 600 An 2002 Vs. Honda Cbr F4i 2001 , 2002


ArinMihai
 Share

Postări Recomandate

Vreau sa imi cumpar si eu o motocicleta si as vrea sa stiu si eu parerea celor care au condus asa ceva. Nu prea am reusit sa pun mana pe multe motociclete , deabia am inceput sa caut si as vrea sa stiu cat mai multe lucruri despre ele.

Nu vreau ca discutia sa se transforme in ceva de genul : esti incepator alege honda ca e mai manevrabila , iertatoare sau alte chestii legate de incepatori , vreau sa stiu pur si simplu feelingul pe care il ai pe motocicleta , probleme , sfaturi.

Ca pret sunt amandoua cam la acelasi pret , chaiar la 4500 GSX gasesti si cu toba sport etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu as alege suzuki.poate altora le place F4.

F4 mi se pare prietenoasa, dar cam invechita ca si look.pe el stai mai drept, suzuki e mai sportiva si merge si mai tare, cu siguranta.in schimb honda e mult mai fiabila.

salut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cui ii pasa de o diferenta (daca exista) de 0.5 secunde pana la 200km/h. Consider ca cei care spun ca F4 nu are putere au o lipsa mare de adrenalina, atata timp cat ia 200 in ~10 secunde. Nu am mers pe gsxf, si as fi curios si eu sa stiu cum se simte. Insa, daca te intereseaza drumurile lungi, s-ar putea sa te doara, pe F4 stai cam in maini...

 

Numai bine,

 

Bogdan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:bigstar: :) de unde august....? asta e userul meu luat de la un prieten...el nu intra ..mie mi-a fost lene sa-mi fac...si cum sa fiu in 91 daca conduc si masina si motoreta LEGAL...:blink: in fine ...adevaru e ca am doar 18 ani...dar sunt in aprilie...:blink:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man, eu am F4i sport din 2001. pot sa-ti zic ca fuge de 'numa...pe sosea nu exista sa te faca un gsxr de 600 sub nici o forma din cauza ca e mai "aspru"...totul tine numai de pilot si de experienta...pe circuit nu comentez pt ca nu m-am dat cu ea (dar acum la etapa de la caransebes...daca nu ma insel a castigat un F4i). Pozitia mult mai relaxata decat pe gixer, carena frontala la F4i mi se pare mult mai faina decat cea de gixer 2002, asta ca tot zicea cineva de model invechit (eu ma refer la F4i nu la F4, iar de gixerele mai noi nu comentez pt ca is misto de tot :bigstar: ). In rest...cica e mai fiabila...acuma naiba stie ca toate aste de dupa 2001 is cam la fel de fiabile zic eu...

CONCLUZIA: daca pt tine nu conteaza acea miime in minus care ai putea s-o scoti cu gixerul fata de honda pe circuit, daca vrei sa stai cat de cat mai comod, atunci alege F4i - si nu zic asta pt ca eu am (oricum cred ca trec la gixerul de o mie curand) ci pt ca am multi prieteni care zic la fel...e o mobra foarte ok si calculata, mi-a iertat cam toate greselile de pana acum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de sfaturi ! Dupa parerea mea arata bine si f4i si gsx-r iar ca acceleratie ( asa pe loc ) am impresia ca Gsx-r e mai nervoasa. Oricum problema cea mare e ca cei care vand moto nu prea au incredere sa le dea la o plimbare , fara sa pui banu jos inainte si marfa ne incercata nu mai cumpar in viata mea . Mai astept putin si vedem . Oricum de la Gilera de 180 la F4i sau Gsx-r e o mare diferenta :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut cu ochii mei cum la testare de gixer...cretinul a intrat frontal intr-un R1 de pe margine, fara casca si doar in pantaloni scurti...aproape omorandu-l pe proprietar si pe el...asa ca... :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

macar ati fost si voi curiosi sa ii cereti permisu sa vedeti de cat timp are categoria A (si :bigstar: .parerea mea e ca altfel te vede vanzatorul cand te duci si tu echipat sa testezi un motor si altfel cand te duci in pantaloni scurti si slapi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate, e logic, daca esti chiar asa hotarat sa o cumperi, ii dai banii omului, o iei la incercare, daca te intorci cu ea intacta si nu o vrei, iti da banii inapoi.. ce e asa greu.

 

Bafta la cumparare.

 

Pe F4i n-am mers, dar pot zice ca gixxerul meu ma satisface pe deplin !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa imi cumpar si eu o motocicleta si as vrea sa stiu si eu parerea celor care au condus asa ceva. Nu prea am reusit sa pun mana pe multe motociclete , deabia am inceput sa caut si as vrea sa stiu cat mai multe lucruri despre ele.

Nu vreau ca discutia sa se transforme in ceva de genul : esti incepator alege honda ca e mai manevrabila , iertatoare sau alte chestii legate de incepatori , vreau sa stiu pur si simplu feelingul pe care il ai pe motocicleta , probleme , sfaturi.

Ca pret sunt amandoua cam la acelasi pret , chaiar la 4500 GSX gasesti si cu toba sport etc.

 

 

Eu am optat pt k1.chiar azi l/am inmatriculat :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

si eu am nedumerirea asta dar pana in primavara sper sa ma decid!

cu diferenta la mine ca ma incadrez la un f4 modelul 99-00 si gsxr k1!

acum ca avantaje eu ma gandesc ca suzuki are cateva asta in cazul meu ,si anume:

-ingectie,amortizor de ghidon,vitezometru diital(care e na ceva mai nou ,nu neaparat ceva mai bun)!

acum nu stiu cat de mult ajuta cele spuse de mine mai ales ca nu intentionez sa o iau pt curse ci pur si simplu pt plimbari si senzatie condusului!

pana acum nu am condus decat cbr f3 si sincer mi-a placut siam inteles ca f4 e mult peste dar vine si intrebarea ,cum o fi gsxr-ul!

ps:ca look mi se par destul de apropiate diferenta o face un pic saua dubla de pe gixer!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai depinde acum si ce intentii ai...daca ai ocazia de sa te dusi pe pista...la Seres de exemplu ar fi o solutie buna gixxerul ptr ca are ceva mai multa forta...desi nici F4i nu prea slaba. Daca doresti sa fie mai linistita...mai pentru oras atunci F4i ar fi optiunea. acum depinde si care-ti place mai mult. Designul joaca un rol important mai ales daca esti incepator si nu ai de gand sa rupi asfaltul in doua!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...