Sari la conținut

Ambreiaj Tare


Postări Recomandate

Nu cred ca sunt singurul care a facut brand la stanga de la ambreiaj tare. M-am urcat pe motor dupa o perioada mai lunga si m-am simtit ca in prima zi, ma doare mana de mor :bigstar:

Stiu ca se unge cablul, stiu si metoda cu punga de ulei infashurata in jurul capatului cablului (am o schema pentru cine nu stie). Vreau sa va intreb daca problema se mai poate trage si din alta parte decat de la cablu.

 

p.s E foarte posibil ca acest topic sa fi fost dezbatut mai de mult, dar la un search superficial nu am gasit.

Editat de Alex-Alex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca e vorba de GSX750f mai ramane de uns melcul care impinge tija ambreiajului. Daca si acela e deja OK ramane sa faci conditie fizica la degetele mainii stangi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Variante:

1. pur si simplu te-ai dezobisnuit :blink:

2. melcul sau sistemul de parghii care apasa pe tija ambreiajului - nu stiu sistemul de la GSXF 750 (si mi-e lene sa ma uit in manual :blink: ), dar pot sa fie articulatiile sistemului respectiv intepenite de combinatia vaselina/mizerie stransa de-a lungul anilor (in special daca e un melc).

 

 

Edit: AlexM a postat in timp ce scriam - deci vezi melcul. :) BTW: pentru a doua oara in 10 minute - vezi topicul cu reconditionarea motorului de GS :bigstar:

Editat de bcristian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la cablurile care au lucrat multa vreme se formeaza un santz pe interiorul camasii care il face sa mearga muuuult mai greu. Si daca are sant poti sa il ungi tu cat vrei

Apropo, pune ulei de mecanisme fine si spala-l inainte sa ungi, altfel ai acolo o clisa grava

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am curatat pana la fier si am uns tot ce era de uns, de la cablu pana la melc si fiecare bila a melcului, tot tare este...

 

am dat o tura pe net si am gasit urmatoarele 22 produse in state:

 

ez-pull clutch de la Avalon ($74) si easy-pull de la Moose Racing ($35)

A experimentat cineva asa ceva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul asta verifica si pe un alt motor identic daca nu cumva problema e specifica modelului. Daca nu e, demonteaza ambreiajul (e banal) si verifica in ce stare e. A, mai e si varianta in care cineva a inlocuit arcurile cu unele mai tari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...