Sari la conținut

Accident, Slatina - 05.08.2007


Valmotor2
 Share

Postări Recomandate

fratilor...ii cunosteam pe cei 2...nu am nimic cu ei...dar cum zicea cineva mai sus inconstienta poate sa ucida! am ajuns la locul accidentului la 2 min dupa ce s-a inamplat! baietii nu purtau casca, motocicleta, o yamaha tzr 125 nu era inmatriculata si nici unul din baietii nu poseda permis de conducere! voi adauga cateva poze....

Inainte cu cateva ore de la producerea accidentului un prieten s-a intalit cu ei si le-a zis sa poarte casca...dar neah...pe cine mai vedeau fetele pe strada cu freza facuta si cu ochelarii armani pe nas?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu e vina soferului ca ei nu purtau casca dar e vina soferului ca nu s-a asigurat cind a facut stinga si ei au murit din cauza asta. :P Faptul ca ei POATE scapau daca aveau casti nu inseamna ca vinovat de producerea accidentului nu este 100% soferul :burnout:

 

Perfect adevarat!

Politia Rutiera va decide in ce masura sunt fiecare din cei implicati vinovati. Daca soferul a fost baut, e ciubucul lui, iese vinovat oricum

 

 

Cea mai mare prostie pe care o poti face vreodata! Te urci pe motocicleta ca pasager , fara nici un fel de protectie , fara nici un fel de griji , langa un "pilot" care are carnetul poate de cateva luni , motocicleta de putin timp ( dar care e deja in stare sa ia pasager ) si astepti sa te plimbe ala cu racheta sperand ca o sa intoarceti capete de fetitze si o sa ofticati lumea cu motoru , ca de e frumos , e curat , e nervos , e galagios , puternic , va face mai barbati ... si uite asa se sfarseste aventura , cu intelectul undeva pe asfalt la vreo 2 metrii de voi ...

 

Poate citeste cine trebuie postul asta. Eu, de exemplu, nu ma urc pasager decat la oameni in al caror stil de conducere am foarte multa incredere. Si aici se pune un singur om :)

 

fratilor...ii cunosteam pe cei 2...nu am nimic cu ei...dar cum zicea cineva mai sus inconstienta poate sa ucida! am ajuns la locul accidentului la 2 min dupa ce s-a inamplat! baietii nu purtau casca, motocicleta, o yamaha tzr 125 nu era inmatriculata si nici unul din baietii nu poseda permis de conducere! voi adauga cateva poze....

Inainte cu cateva ore de la producerea accidentului un prieten s-a intalit cu ei si le-a zis sa poarte casca...dar neah...pe cine mai vedeau fetele pe strada cu freza facuta si cu ochelarii armani pe nas?

 

Si atunci, scuzata-mi fie intrebarea: cum mergeau cei doi regulamentar? Fara permis, fara numar de inmatriculare, fara casca. Poate sunt eu prea prost ca respect legea spre binele meu :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat ca erau asa tineri si nu au avut un mentor sau cineva care sa le explice cat de fragila e viata si cat ar mai trebui sa se bucure de ea si dupa 18 ani.E clar vina lor si un pic a soferului ca poate se pilise cu o noapte inainte si nu a iesit tot damful din el.

Eu am inceput sa port casca de cand am vazut cum cade in cap de la 30 km/h un prieten pe vremea aia(94-95) intrat intr-o masina(cap spart, sange, plansete, copci etc).Aratam ca dracu pe un scuter d'ala mic cum erau atunci cu ditai casca in cap dar m-am obisnuit si chiar si acum pe scuter fara casca ma simt ca la nudul gol.

R.I.P.

Editat de da'beorz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor...ii cunosteam pe cei 2...nu am nimic cu ei...dar cum zicea cineva mai sus inconstienta poate sa ucida! am ajuns la locul accidentului la 2 min dupa ce s-a inamplat! baietii nu purtau casca, motocicleta, o yamaha tzr 125 nu era inmatriculata si nici unul din baietii nu poseda permis de conducere! voi adauga cateva poze....

Inainte cu cateva ore de la producerea accidentului un prieten s-a intalit cu ei si le-a zis sa poarte casca...dar neah...pe cine mai vedeau fetele pe strada cu freza facuta si cu ochelarii armani pe nas?

Si ce fel mergeau ei regulamentar daca nu aveau nici carnet si nici numere?Din experienta mea cea mica stiu ca in cazul asta vinovat se scoate "pilotul" pentru ca din punct de vedere legal el nu avea ce cauta pe motoreta pe sosea.Poate ma insel.

In orice caz nu poti sa ramai rece la o chestie dinasta,oricat ar fi gresit nu meritau soarta asta.Dumnezeu sa-i odihneasca :burnout: :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, asta e, teribilismul varstei.

Eu cand a fost sa imi iau motor - nu aveam carnet. Mi-am luat motorul si proprietarul mi l-a dus pana la un prieten in curte.. si acolo a zacut motoru o saptamana pana am avut si plasticul in buzunar. Asta se intampla prin 2000. Am avut prieteni cumpatati care ma sfatuia cum sa o iau incet la inceput si sa nu ma las dus de val, sa ma obisnuiesc cu el pana sa ii dau in gura. Apoi NU am luat pasager pana nu am inceput sa simt io motorul ca lumea. Recunosc, la inceput am mai dus si pasageri/pasagere FARA CASCA, da numai pe distante foarte scurte printre blocuri, si nu am depasit 25 -30 la ora... Am avut si senzatii tari cand am luat pasagera care la primul viraj s-a protit cu mainile in suportii spate si mi-a inclinat motoru - ma si vedeam pe jos! Asa ca de fiecare data cand luam vre-o tanti care nu mai mersese inainte pe motor ii faceam instructajul, cum s ase urce, cum s asse tina , cum sa stea pe viraje, cum si CAND sa coboare, cum sa NU se atinga de toba incinsa :burnout: etc. Fara pasager mai riscam si io manevre, ca deh, eram la inceput, nitel inconstient si imi placea. Dar cu pasager- toata treaba statea altfel. Iar de urcat in spate la cineva- m-am urcat la o singura persoana, si atat. Si acea persoana este cat se poate de responsabila, cu multa experienta pe 2 roti - am 100% incredere in el. Nu am chef sa imi las viata in mainile unor teribilisti care vor sa imi arate ce poate fierul lor. Pur si simplu am altceva mai bun de facut.

Pacat de tinerii morti, pacat de familiile distruse, dar si mai mare pacat de familia lu ne-a gigi care i-a accidentat. Cand te risti pe 2 roti fara experienta, cu viteze ce depasesc cu mult limita legala - numai ca sa te vada lumea - nu e de mirare ca ajungi subiect la stiri. De fapt cred ca pilotu motorului asta si-a dorit, sa apara la stiri, in ziare si alte alea alea, si cred ca acum a reusit. Pacat ca nu tocmai cum a vrut el.

 

Asfalt uscat si aveti grija de prietenii vostri incepatori, bagati-le mintea in cap pana nu apar la stiri sau pe prima pagina a ziarelor. Explicati-le ca daca vor sa devina Rossi jr sa se dea pe piste speciale si NU pe drumuri publice unde isi fac veacul si oameni simpli nevinovati..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Odata am fost un BOU. Am iesit linistit de pe straduta mea, cu masina, bagand botul cam 0.5m in strada (deh, masini mari parcate pe strada principala, botul masinii mele lung, eu fara permis A, ca sa stiu ca pot cauza vreun incident serios daca fac asa). A mai fost odata un incepator care s-a speriat de botul masinii mele, a trecut prin fata mea apostrofandu-ma, apoi, cand s-a uitat in fata, masinile din fata lui oprisera la semafor. A blocat DOAR roata spate, si s-a dus taras pana in fundul unui Logan, dar usor, nici macar nu a lasat motorul pe o parte dupa impact, a dat cu roata fata in Logan si a ramas in picioare pe motor.

 

A mai fost odata un BOU mai mare ca mine, care, in plus, a mai avut si 0.07ml alcool in sange, si care, la fel, nu stia ca motoarele circula foarte aproape de marginea drumului. Si a mai fost atunci un incepator mai mare ca ala al meu, nici carnet nu avea, si nici casca, si probabil circula si mai aproape de marginea drumului.

 

Si a mai fost odata un mare meseriash, Indian Larry se numea, smecher mare in cascadorii cu motorul, si el a murit exact la fel ca un incepator, pentru ca statea in picioare pe motor, la 10 km/h, fara casca, si a cazut pe o parte si s-a lovit la cap.

 

Gata povestirea.

Editat de asds
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PACAT PENTRU CEI DOI TINERI SI FAMILIILE LOR.

Ceea ce nu prea se stie pe forum este faptul ca cei doi tineri nu avea niciunul permis categoria A, motocicleta era inmatriculata in Italia, iar soferul avea o alcolemie de 0,07% ceea ce inseamna maxim o bere. Atunci ma intreb? Daca ei nu ar fi plecat cu motorul si soferul nu ar fi plecat cu masina, s-ar mai fi intamplat tragedia (nu era prima data cand alergau pe motor cu viteza pe strazile cu 4 benzi din oras) ??? CU SIGURANTA NU.

Ma intreb din nou. CINE ESTE VINOVAT PENTRU ACEASTA TRAGEDIE?

1. CEI DOI TINERI inconstienti care macar puteau sa-si puna o casca pe cap

2. PARINTII care le-au cumparat MOARTEA. La ei doza de inconstienta e mai mare pentru ca au o anumita varsta si ar fi trebuit sa fie mai responsabili cu educatia copiilor

3. SOFERUL care ar fi trebuit sa stea dracu acasa daca bause, fie chiar si o bere

4. POLITIA pentru ca de mai tot timpu doar ii vezi plimbandu-si cururile in masini ( apropo de unde dracu or avea atat benzina???!!!) fara sa ia masuri cu cei care incalca legea

5. AI NOSTRI LEGIUITORI pe care daca ii strangi pe toti la un loc nu sunt in stare sa faca o lege care sa fie intradevar buna si sa fie respectata de toata lumea

6. Si nu in ultimul rand NOI toti care nu am invatat in 18 ani de democratie ca o lege e facuta ca sa fie respectata si nu pentru a fi incalcata. IN PROCENTE CALCULATI FIECARE CINE ARE MAI MULTA SAU MAI PUTINA VINA PENTRU ACEASTA NENOROCIRE

Urmarile se vad, mai ales la stirile din fiecare zi. In fiecare zi cineva moare inainte sa-i vina vremea. PACAT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...