Sari la conținut

Fire Storm....


bh99mes
 Share

Postări Recomandate

F-ul ca F-ul ...sa vezii Sp-ul :baldy:

 

Nu am incercat inca sp; m-am urcat pe unul si mi s-a parut mai putin confortabil decat F-ul, dar oricum e mai mult pentru pista....e altceva...alta bicicleta....motorul e acelasi, dar cu injectie..e diferenta mare intre ele....

Sincer...ma tenteaza....dar mai raman la F pentru moment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am incercat inca sp; m-am urcat pe unul si mi s-a parut mai putin confortabil decat F-ul, dar oricum e mai mult pentru pista....e altceva...alta bicicleta....motorul e acelasi, dar cu injectie..e diferenta mare intre ele....

Sincer...ma tenteaza....dar mai raman la F pentru moment.

 

Acelasi motor...hmmm e ca si cum ai compara 2 in v de la sv cu 2 in v de la TLR ...

Mai degraba comparai ciclistica in cazul familiei vtr ....aia da se mai apropie fatza de motorizare...

 

 

Iar sincer pt mine unul Sp-ul mi se pare mult mai comod pentru pilot..... pt pasager un adevarat cosmar fatza de F...

 

 

Si asta-ti spun dupa ce am avut ceva zeci de mii de km pe F... si aproape 10.000 pe SP... but is just my opinion...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acelasi motor...hmmm e ca si cum ai compara 2 in v de la sv cu 2 in v de la TLR ...

Mai degraba comparai ciclistica in cazul familiei vtr ....aia da se mai apropie fatza de motorizare...

 

 

Iar sincer pt mine unul Sp-ul mi se pare mult mai comod pentru pilot..... pt pasager un adevarat cosmar fatza de F...

 

 

Si asta-ti spun dupa ce am avut ceva zeci de mii de km pe F... si aproape 10.000 pe SP... but is just my opinion...

 

referitor la motor...nu vreau sa te contrazic si nici nu-mi place...dar raman la parerea ca este acelasi motor...cu imbunatatiri: injectie...cutia de viteze..etc...dar partea de baza este de la F, bicicleta stiu ca este diferita... din cercetarile mele...eu asa stiu....in fine...Rc51(Sp) este o motoreta foarte apreciata....sper sa am ocazia sa merg pe una...in ideea de schibare de la F....asa vrea sa vad cu ma simt pe ea. Ciclistica e renumita la Honda...iar Sp sta f bine la acest capitol mai ales ca a fost scoasa mai mult pt pista..SBK...sa se bata cu Ducati. Pasagerii nu prea au ce cauta pe Sp :baldy:.

 

Am citit si am vazut ca prin afara VTR este o motocicleta apreciata foarte bine, atat F-ul cat si Sp-ul, ..dar la noi ...inca e la inceput...l multi zic ca daca ti-ai luat un VTR, nu mai scapi de el, in cazul in care vrei sa-l vinzi...pentru ca nu se prea uita lumea la asa ceva....iar multora nu le place acest stil On-off al Vtr-ului.

 

asa cum ai mentionat si tu....este parerea mea si informatia pe care o detin din documentarile efectuate.

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

referitor la motor...nu vreau sa te contrazic si nici nu-mi place...dar raman la parerea ca este acelasi motor...cu imbunatatiri: injectie...cutia de viteze..etc...dar partea de baza este de la F, bicicleta stiu ca este diferita... din cercetarile mele...eu asa stiu....in fine...Rc51(Sp) este o motoreta foarte apreciata....sper sa am ocazia sa merg pe una...in ideea de schibare de la F....asa vrea sa vad cu ma simt pe ea. Ciclistica e renumita la Honda...iar Sp sta f bine la acest capitol mai ales ca a fost scoasa mai mult pt pista..SBK...sa se bata cu Ducati. Pasagerii nu prea au ce cauta pe Sp :moto: .

 

Am citit si am vazut ca prin afara VTR este o motocicleta apreciata foarte bine, atat F-ul cat si Sp-ul, ..dar la noi ...inca e la inceput...l multi zic ca daca ti-ai luat un VTR, nu mai scapi de el, in cazul in care vrei sa-l vinzi...pentru ca nu se prea uita lumea la asa ceva....iar multora nu le place acest stil On-off al Vtr-ului.

 

asa cum ai mentionat si tu....este parerea mea si informatia pe care o detin din documentarile efectuate.

 

Numai bine!

pacat ca nu sunt asa de cautate , eu inca raman la visele cu VTR :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nea wolfule eu zic ca si ciclistica e total diferita la SP fata de F , numai daca stau sa ma gandesc la furca inversata si bascula aia ranforsata .

ca sa nu spun ca mi se pare si mai putin inclinata furca la SP , adica mai bondoaca ,mai scurta motoreta .

 

 

lungime 2023mm la SP 1 , 2025mm la SP 2 si 2050mm la F .

este deci si mai scurta (mai iute dupa coltz) .

 

te prind eu o data sa mi-o lasi o tura !

 

si o parere mai de la inima ,asa .

am citit mai sus ca daca iei VTR scapi greu de ea .

cred ca scapi greu in sensul ca incerci altceva , le compari pe toate cu ea si strambi din nas .

departe de mine gandul ca e motoreta suprema , eu inca nu am gasit asa ceva dar m-am mai plimbat cu ceva 4 in linie si ma trezesc zambind .

Editat de LOTRU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Salut ma numesc Alex si azi am vandut motoreta mea o Honda Dominator.

Am condus un Ducati st2 994cm3 2V 86CP si am ramas masca dar nu imi placea zgomotul ala de ... pe care il face ambreiajul ala.

 

Ma intereseaza sa cumpar un vtr 1000 f spre sfarsitul anului si ma intereseaza urmatoarele lucruri:

 

La cat se schimba uleiul( este ulei de vara+iarna?) si ce cantitate intra.

In general cat va duce o revizie ulei +filtre +buji....

Vreau sa stiu cam cu ce viteza mergeti la drum lung confortabil (la Dominator varia intre 90-110)

 

Care sunt problemele specifice modelului( am inteles ca intinzatorul lantului de distributie???)

Se poate merge cu ea prin oras(ma refer daca este manevrabila si nu se incinge excesiv motorul)

Se sparg carenele daca o scapi de pe loc? se pot monta ciupercute de protectie?

Este o serie de VTR mai ok gen la Dominator RD02 Japan si RD08 Italia?

Am inteles ca V2 consuma repede Kit lant/ambreiaj si cauciucul spate din cauza cuplului.

 

Pe mine nu ma intereseaza sa alerg cu ea,doar ca nu imi plac 4 in linie si monocilindru este nasol la drum lung asa ca vreau o motocicleta care sa poata rula cu 130km/h fara sa fie stresata si sa aiba resurse pentru o depasire.

Plus ca are un sunet super frumos mai ales pe decelerare.

 

 

Daca se poate sa imi dati si mie niste sfaturi si eventual daca ma poate plimba cineva care are un vtr 1000f 2-3 minute sa imi fac o idee daca este ce vreau.

Multumesc anticipat si raman dator cu o bere sau mai multe.

Editat de RD 02 ALX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea e sa te sui tu pe ea si sa vezi cum e treaba .

daca te intereseaza una gasesti aici la vanzari cateva pe care le poti proba .

numai sa ai mana usoara .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

eeeeee!!! ;) nici nu mai tin minte cand am deschis topicul asta... amintire placuta cand citesc randurile scrise de 2 ani sau deja chiar 3... :D

inca mai am VTR-ul, desi am avut un accident impreuna dar totul e ok deja si cred ca raman la zgomotosul asta inca cativa ani...

avem deja cam 30 de mii de km impreuna fara reparatii (doar un reglaj la carb.) momentan are 77.000 si nici nu se gandeste la "pensie" ;) abia e rodajul facut

 

VTR rulzzz :D

Editat de bh99mes
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...