Sari la conținut

Ideea Tampita


van_eus
 Share

Postări Recomandate

Salut,

am un mic cruiser, Marauder de 250 si nu sunt deloc multumit de lumina farului si ma mai prinde noaptea pe drumuri si nu e foarte placut.

m-am gandit la alternative si imi e teama sa imi adaug la bateria de 12V/6Ah proiectoare, fiindca ar putea sa imi arda sigurantele sau sa imi consume bateria, ars releu etc.

 

:) din cauza asta mi-a venit o idee nastrusnica sa ii pun un sistem electric alternativ pe dinam. in schimb am 2 probleme :

nu stiu daca ideea e viabila

si :moto: :moto:

nu stiu unde sa gasesc un dinam care sa reziste la viteza (aprox 100km/h) :lol:

 

daca aveti vreo sugestie sau vreo idee care sa imi rezolve problema de baza a luminii astept sa imi scrieti

 

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Curat tampita ideea ta.

In primul rand ca daca ii pui dinam pe roata nu reusesti decat sa te pui in pericol.

MAi bine incearca sa ii schimbi becul cu unul mai puternic. Nu incerca sa presupui ca se arde siguranta. Se arde, se arde ala e rolul ei sa se arda.

Dar cel mai bine te duci la un electrician si ii spui care e problema. Poate e farul naspa si becul nu are nimic.

Sunt sigur ca exista si alternative mai bune.

Oricum ideea cu dinamul e periculoasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

VARIANTA CU DINAMUL NU!!!!!

Pune un aparat de masura pe bornele bateriei si verifica ce voltaj iti baga cu becul stins apoi aprins. Pune un bec mai mare si repeta operatiunea. Mai adauga becuri suplimentare si vezi daca inca se mai incadreaza in parametrii de 13,5-14,5 V la incarcare. Daca da, poti sa le lasi fara probleme daca nu, lasi maximul de consumatori cat sa se incadreze intr-o incarcare normala.

Daca nu accepta consumatori mai mari, incearca sa probezi un alt releu se incarcare. Daca nici asa nu da randament, trebuie un alternator mai de putere (daca exista).

 

Te salut, si asfalt uscat.

 

PS: Sa ne tii si pe noi la curent cu ce ai rezolvat. :lol:

Editat de aax94
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ultima instanta, ii pui un alternator mai puternic-EXISTA! Am cumparat eu ,pt motoru' meu...De! Proiectoarele...Au pt multe modele,imposibil sa n-aibe si pt. al tau..."higher output",cum zic ei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cea mai buna solutie

bagi xenon, farul ala iti permite, mai trebe sa cauti un loc unde sa instalezi si unitatea care face conversia ceea ce nue rea greu. treaba este ca te-ar costa ceva leutzi, dar crede-ma merita!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti mersi pt solutii, si mai ales ca mi-ati luat gandul de la dinamul meu :cheers: , acum insa am intrat intr-o groapa mare cu banii si nu am de unde sa mai fac nimic, o luna doua. dupa aceea mai vad pana atunci urati-mi bafta sa nu intru in vreo altfel de groapa cu chioara mea

 

asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...