Sari la conținut

Xvs 650 Vs. Vt 600 C


Daeath
 Share

Postări Recomandate

jethro tull: sorry, dar is promisa :D Iar turbogixxer are dreptate, daca avatarul e de fapt o poza mai intima de-a mea :kiss:

 

DStar: si eu is incepatoare. E prima mea motocicleta (nu prima pe care am condus-o), dar e perfecta. Pe mine, in alegerea motorului, m-a interesat manevrabilitatea si fiabilitate. Ca toate astea s-au combinat perfect in motorul care mi-a furat mie inima e doar cat se poate de ideal. Ca dovada, ieri m-am suit pe el, ca tot disparuse ploaia, si nu m-am mai putut da jos :"> Inca nu stiu cat consuma ca nu am invatat sa aproximez ochiometric (cum nu are nici un indicator pe nicaieri). Dar, din cate am observat e destul de economa.

Legat de intretinere, ultimul proprietar al ei nu prea a avut grija si cred ca a tinut-o cam mult prin ploi si fara service. Cum l-am adus in tara, l-am dus la service la un prieten si deja i-am schimbat uleiul cu Motul, placutele de frana, bujiile (care cica puteau fi puse la muzeu la ce hal de depravare aveau in ele). Mi-a curatat filtrul de aer ca avea doar o gradina botanica in el. Urmeaza in doua saptamani sa ii schimb uleiul la cardan si filtrul de aer si apoi gata pe moment cu schimbarile. Ma bucur ca fostul s-a gandit macar sa puna cauciucuri noi.

Stai linistit, crashbar-ul l-am cumparat exact in ziua in care am cumparat-o. :"> Fara, nici nu m-as fi urcat pe ea la drum. Dar, la parbriz inca nu ma gandesc. E nasol la viteza mare. Prima data cand am dus-o la viteza mare am simtit ca ma loveste vantul in piept si aveam iluzia ca de dau drumu la ghidon zbor. Dar, amu simt ca e o chestie normala. Cica, cu timpul nu o sa il mai simt :lol: Mai tre sa imi cumpar si mie protectii si alea alea, asa ca parbrizul nu e momentan prioritate.

E buna ideea ta de a veni alti posesori de dragstar-uri cu idei de intretinere (desi eu am auzit ca nu prea is probleme la dragstar).

Editat de Daeath
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Protectiile intr-adevar sunt prima prioritate dar trebuie sa te gandesti si la protectiile pentru "batranete". Eu, spre exemplu, mi-am cumparat niste bluejeans vanucci (cu protectii de cauciuc la genunchi). Pentru drumurile prin oras sunt mai comozi ca nu te incingi asa tare in ei. La drum lung insa, am fost de 2 ori si nu mai vreau. Eu cel putin am simtit tot vantul in genunchi asa ca de acum incolo folosesc numai pantalonii de piele. Chestia cu vantul am inteles ca se acumuleaza cu timpul, iar mai la batranete incepi sa te vaiti de toate oasele. Asa ca. din punctul meu de vedere, parbrizul pot sa il pun la categoria protectii necesare pentru ca mi-am propus sa apuc si batranetea.

 

Si eu am inteles ca e o motocicleta fiabila (de altfel se produce cu succes de peste 10 ani si inca se mai produce inca - in Europa nu se mai vand din cauza normelor de poluare dar in US am vazut ca exista inca in oferta Yamaha). Am citit in manualul ei ca cel mai bine se simte la 3000 de ture. Probabil ca daca nu o fortezi poti sa mergi mult si bine cu ea fara sa ai nici un fel de probleme.

 

La capitolul intretinere eu i-am mai cumparat ceva special - vestita crema Nivea in cutie albastra. Toata partea feminina pe care o cunosc mi-a spus ca este excelenta pentru piele. Cand mai imi aduc aminte ii mai trag o portie de crema pe sa si pe coburi ca eu nu am garaj si o tin sub prelata in aer liber.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa ne vedem la intruniri,felicitari. tot DragXVS am si io,multumit de el,cam tot ce sa spus aici,e bun spus,poate as vrea unu de 1100 acu da,mere si asta,,,e manevrabil,estetic,tot ce vrei. plimbari frumoase cu el.bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa sa fie AWD, mersi de urari :D Dar, poza de la avatar imi place prea mult ca sa o schimb :kiss::">

 

Merlyoz: Poate ca o sa fac un drum si pe la intruniri... pe la astea mai aproape de mine. Adevarul e ca de cand o am nu ma mai tenteaza nimic, nici barurile unde merg motoristii, nici plimbarile in grup... doar sa o am pe ea, benzina in rezervor si drumu liber.

 

Dstar: Stai linistit ca toata is echipata, din cap pana-n picioare. Nu ma plimb eu cu blugii si tricou. Doar ca nu am protectii protectii. Am manusi cafe racer, pantaloni de piele hein gerike fara protectii, doar cu intarituri. Doar geaca ce are buretzei peste tot, inclusiv la coloana.

Editat de Daeath
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu ma plimb fara protectii desi, pe caldura asta, ma simt ca intr-o sauna ambulanta. Blugii astia pe care i-am luat sunt tot special pentru motociclete si, cum am spus, au protectii pe genunchi si cica ar fi facuti dintr-un material mai special (cu fibra de kevlar sau asa ceva) ca sa fie rezistenti la abraziune. Problema e ca la viteza se simte aerul prin genunghi (de fapt simt mai mult seara cand ma tin genunchii un pic). Ma gandeam sa le pun in buzunarele alea si cate o bucata de piele pe langa protectii ca poate devin mai izolati).

 

Eu mi-am luat protectii de la Louis. Daca ai haine speciale pentru moto, atunci inseamna ca ai si buzunare pentru protectii. Cumperi protectiile separat si le indesi acolo.

Protectii spate, Protectii Genunchi etc. Nu stiu daca sunt cele mai bune dar astea le-am gasit cand am fost pe la ei. Gecile pe care le-am cumparat aveau niste protectii de burete si am pus suplimentar si protectiile astea de cauciuc. Oricum cea mai buna protectie ar trebui sa fie in capul meu (adica sa merg prudent si sa casc ochii foarte bine la tot ce misca) dar e bine sa le ai si pe astea ca nu se stie niciodata.

 

Am fost si eu pe la Baia Mare (chiar de curand) si am vazut ca sunt niste trasee pentru moto de toata frumusetea in zona. Nu pot sa iti spun decat - ENJOY & HAVE FUN! Sper sa ajung si eu in vara asta pe acolo cu motocicleta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sper la un drag star ori de 650cc, dar preferabil ar fii unu de 1100cc

Cel albastru e de 650cc iar celalalt e de 1100cc

FRUMOASE RAU NU?

post-25613-1215425484_thumb.jpg

post-25613-1215425506_thumb.jpg

post-25613-1215425533_thumb.jpg

post-25613-1215425594_thumb.jpg

post-25613-1215425603_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii ca xvs-ul de 650 pare mai mare decat cel de 1100 ?! :blbl: Toti motoristii care mi-au vazut motorul au crezut ca e de 1100. Nu mi deloc rusine cu el: daca tragi de gaz si il prinzi in turatiile lui ideale, te duce de n-ai aer :burnout:

 

Intr-adevar, Dstar, in zona Baii-Mari sunt niste trasee super faine, cu peisaje de toata frumusetea, drum relativ bun... ca tre sa mai apara pe ici colo o groapa ca sa nu uitam unde traim. Eu prefer drumurile care duc spre Maramuresul istoric ca sunt mai pitoresti, mai putin circulate si mai virajate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am condus si un Zephyr de 750...drept ca doar de proba. Oricum, deja am spus ca peste 2 ani vreau sa iau un naked bike... poate o fi si din noile modele de combinatie dintre cruisere si nakeduri (nu imi vine amu in minte denumirea lor originala). Stiu ca o sa imi trebuiasca ceva cu mai mare vana, de aia si prima mea motocicleta e de 650 si nu de 250 cum se recomanda insistent. Sa se faca doar experienta si sa se refaca bujetu'. Totusi, sper sa nu renunt la drag-ul meu. Dar ai si tu dreptatea ta, cine stie ce o mai fi peste 2 ani. Nu stiu sigur nici ce fac maine :burnout:

 

Peste doi ani ma gandesc sa ii fac rost de un fratior (naked) :D

 

Am incercat sa atasez o poza cu un model interesant de bmw, dar vad ca nu ma lasa. :blbl: Oi mai incerca...

Editat de Daeath
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa zona de la Baia Mare la Sighetul Marmatie la fel si de la Sighet la Nasaud........super fain!

Sper ca am sa fac zona aia cat de curand, ca deja am ceva timp de cand nu am mai fost pe acolo, mai ales ca jumate sunt maramuresan!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:burnout: Se pot face multe trasee faine prin Maramures, nu neaparat pe drumuri perfecte. Eu una prefer Cavnicul decat Gutinul in drumu spre Sighet. Gutinu e prea in curbe si prea aglomerat. Cavnicul combina perfect curbele cu drumu drept si peisajul fain. Plus ca cica is ceva fenomene magnetice paranormale pe acolo / sau iluzii optice... la care cum ii place sa le zica. Spre Satu-Mare e cam plictiseala, iar spre Cluj e cam multa civilizatie... parerea mea.

Eu una recomand 2 zone de iesire din BM: 1. pe la Baia-Sprie - Cavnic - Barsana spre Viseu de Sus, 2. pe la Grosi- Copalnic Manastur spre Targul Lapus. Ai ocazia sa dai si de o groaza de obiective turistice... dar defapt stii asta daca esti pe jumatate pui de morosan.

 

Iaca ca reusi sa micsorez poza cu bmw-ul promis.

post-4893-1215463396_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:burnout: Se pot face multe trasee faine prin Maramures, nu neaparat pe drumuri perfecte. Eu una prefer Cavnicul decat Gutinul in drumu spre Sighet. Gutinu e prea in curbe si prea aglomerat. Cavnicul combina perfect curbele cu drumu drept si peisajul fain. Plus ca cica is ceva fenomene magnetice paranormale pe acolo / sau iluzii optice... la care cum ii place sa le zica. Spre Satu-Mare e cam plictiseala, iar spre Cluj e cam multa civilizatie... parerea mea.

Eu una recomand 2 zone de iesire din BM: 1. pe la Baia-Sprie - Cavnic - Barsana spre Viseu de Sus, 2. pe la Grosi- Copalnic Manastur spre Targul Lapus. Ai ocazia sa dai si de o groaza de obiective turistice... dar defapt stii asta daca esti pe jumatate pui de morosan.

 

Iaca ca reusi sa micsorez poza cu bmw-ul promis.

post-4893-1215463396_thumb.jpg

Sincer si doar parerea mea e ca drag starul e de 1000 de ori mai fain ca bmw-ul!(repet parerea mea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te rog insista. Nu te lasa batuta. Intentia buna, stiu ca poti. :D Te referi la poza de la avatar, nu?

 

Nu. Ma refer la poza care am reusit sa o atasez :blbl: Vezi pagina anterioara.

Dar ai tu ce ai cu avatarul meu... :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...