Sari la conținut

Haideti Pana La Babele


Postări Recomandate

Salutare, am mai vorbit cu doi tipi din Moreni si duminica avem de gand sa facem un drum pana sus pe platou la Babele. Drumul am inteles ca este cat de cat ok adica nu ne trebuiesc cauciucuri cu crampoane si chesti dastea, doi dintre noi suntem relativ incepatori al treilea tip a facut traseul si il stie.

 

Acum cine se mai baga?

 

Eu am un Transalp iar ceilalti baieti un KLE si un DR. Hai k vreau sa mai mearga cineva din buc macar sa nu merg singur pana la Sinaia unde ne intalnim cu restul.

 

BAFTA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

locul si ora intalnirii pt plecare spre sinaia -> babele?

nu de alta, dar daca nu intervine nimic, as veni si eu la o :cheers: , dc e loc si pt mine, bineinteles.

se ingroasa randurile ca la rascoala..se baga si maniacii de la valcea...bagati vorbe in cantec unde sa ne vedem si cand ca ne era un dooor de fagaras....noi avem exc-uri dar am auzit ca stiu sa mearga si andante pe forestiere...asteptam detalii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, noi din Moreni ( care s-ar putea sa fim 3 sau 4 la numar) ne-am gandit sa plecam Duminica dimineata in jur de 8 - 8 jumate ca sa fim la 9 in Targoviste.

Cei care veniti din Bucuresti, daca vreti, putem sa ne intalnim in Targoviste si sa plecam toti de acolo, aveti 70 de km de mers de la Chitila pana la Targoviste deci cam o ora, mai sunt si localitati cu radar.

De la Targoviste mergem cam 40 de km pana la Moroieni si apoi urcam spre sanatoriu , iar la un moment dat se face o intersectie : stanga spre Padina-Pestera si dreapta Sinaia. Noi o luam spre Sinaia, si apoi urcam spre Piatra Arsa apoi Babele. S-ar putea sa ajungem si pana la Costila si Cruce :cheers: .

In loc sa urcam direct de la Moroieni pe drum forestier, mai putem sa mergem pana la cota 1000 si de-acolo iar dam in drumul spre Piatra Arsa, dar asta cred ca stabilim la fata locului, pe unde o luam exact.

Oricum, ne tinem la curent ! Bafta si sper sa ne strangem cat mai multi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa va stric distractia dar stiu ca veti putea urca pana in Piatra Arsa, adica pana unde este drum public. Mai sus, spre Babele sau Omu nu mai aveti cum deoarece incepe Parcul National si nu va lasa Jandarmii Montani. Aceste informatii le am de la cineva care a incercat chiar anu acesta sa urce pana in Babele si l-au intors Jandarmii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa va stric distractia dar stiu ca veti putea urca pana in Piatra Arsa, adica pana unde este drum public. Mai sus, spre Babele sau Omu nu mai aveti cum deoarece incepe Parcul National si nu va lasa Jandarmii Montani. Aceste informatii le am de la cineva care a incercat chiar anu acesta sa urce pana in Babele si l-au intors Jandarmii.

chiar vroiam sa intreb..auzisem ceva,ceva pe forum ca se iau jandarmii de poporul motoretist..dar vaz ca nu sunt zvonuri..in situatia asta ce propuneri aveti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, noi din Moreni ( care s-ar putea sa fim 3 sau 4 la numar) ne-am gandit sa plecam Duminica dimineata in jur de 8 - 8 jumate ca sa fim la 9 in Targoviste.

Cei care veniti din Bucuresti, daca vreti, putem sa ne intalnim in Targoviste si sa plecam toti de acolo, aveti 70 de km de mers de la Chitila pana la Targoviste deci cam o ora, mai sunt si localitati cu radar.

De la Targoviste mergem cam 40 de km pana la Moroieni si apoi urcam spre sanatoriu , iar la un moment dat se face o intersectie : stanga spre Padina-Pestera si dreapta Sinaia. Noi o luam spre Sinaia, si apoi urcam spre Piatra Arsa apoi Babele. S-ar putea sa ajungem si pana la Costila si Cruce :cheers: .

In loc sa urcam direct de la Moroieni pe drum forestier, mai putem sa mergem pana la cota 1000 si de-acolo iar dam in drumul spre Piatra Arsa, dar asta cred ca stabilim la fata locului, pe unde o luam exact.

Oricum, ne tinem la curent ! Bafta si sper sa ne strangem cat mai multi !

salut, hai mai bine sa ne intalnim undeva pe DN1 ca sa nu o luam pe Targoviste ca e aproape Moreni de Ploiesti eventual ne gasim la Baicoi, si sa fim in Sinaia undeva in jur de ora 9 dimineata ca daca e sa plecam la 8:30 din Moroieni io ar trebui sa ma trezesc la 5 si imi bag....

Eu unul o sa vin pe DN1 si mai merg cu mine si fratimiu si prietena lui cu motoarele, dar ei or sa ramana prin Sinaia pt ca nu au moto de urcat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si sa fim in Sinaia undeva in jur de ora 9 dimineata

asta inseamna plecare din bucuresti in jur de 8 sau mai devreme :cheers:

 

 

 

Daca se pleaca din buc pe la 9 jumate e de bine , altfel somn de voie

 

pana mea sinaia - babele e treaba de juma de ora sau cam asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, hai mai bine sa ne intalnim undeva pe DN1 ca sa nu o luam pe Targoviste ca e aproape Moreni de Ploiesti eventual ne gasim la Baicoi, si sa fim in Sinaia undeva in jur de ora 9 dimineata ca daca e sa plecam la 8:30 din Moroieni io ar trebui sa ma trezesc la 5 si imi bag....

Eu unul o sa vin pe DN1 si mai merg cu mine si fratimiu si prietena lui cu motoarele, dar ei or sa ramana prin Sinaia pt ca nu au moto de urcat.

Salut, ideea e ca daca o luam prin Sinaia o sa mergem in plus fata de varianta pe Targoviste-Moroieni.

Oricum, ai inteles gresit :cheers: nu trebuie sa fim la 8:30 in Moroieni, eu am zis in jur de 9 sa fim toti in Targoviste si de-acolo sa plecam spre Moroieni, pana unde mai facem vreo 45 de minute. Asta inseamna sa pelcati din Bucuresti in jur de 8, oricum, daca vreti sa veniti pe DN1 si sa ne vedem la Baicoi nu cred ca e o problema.

Da, se poate ajunge pana la Bolboci, dar trebuie sa mergem spre Padina si nu spre Piatra Arsa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai ce ma oftic ca nu pot sa merg si eu! Ma duc sambata la o petrecere in nu stiu ce club (sotia a organizat) :agree:

 

Fiind din zona ca loc de bastina, din Moreni, va recomand din toata inima sa mergeti pe Targoviste e mult mai liber si foarte frumos. Eu am fost de la cota pana la Pestera la schit si m-am intors pe Moroieni fara sa am treaba cu jandarmii montani. Acu'... cum v-o fi norocu'!

 

Bafta, si sa povestiti cum a fost!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

simbata eu si Sanchez am ajuns pina sus la releu. Semnul de la rascrucea de unde era interzis accesul "oricarui fel de vehicul motorizat, inclusiv ATV" era blocat de o duba gri metalizat cu nr de Bucuresti si l-am vazut la coborire. Nu ne-a fugarit nimeni insa nu recomand sa va jucati cu rabdarea Jandarmeriei. La babe mai era o Lada Niva si de sus de la releu ne-a luat la ochi un Aro alb. Noi eram singurii magari pe vehicule motorizate de pe acolo. Drumul se poate face si cu bagaj si pasager insa trebuie ceva experienta. Pentru un drum linistit recomand o singura persoana pe motor, fara bagaje, cauciucuri cit mai bune si ochii-n paispe la drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nene, din toate locurile din tara asta, numai in cel mai pazit Parc National v-ati trezit sa va dati ??

 

Am fost si eu cu motoru, chiar pana pe Omu. Dar asta era inainte sa se imputa treaba. Acum lucrurile sunt clare: Bucegiul este Parc National iar bajetii fac eforturi mari sa-l apere de vehicule motorizate. Intr-o buna zi vor prinde pe cineva si saracul va iesi cap ispasitor pentru toti cei care au incalcat legea pe acolo. Vreti sa fiti voi cei in cauza ?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma v-ati hotarat care mergeti din Bucuresti? Vad ca Baiatu cu Transalp e cam singuru care se baga, oricum dca va mai hotarati careva sa mergeti vorbiti cu el si vedeti cum plecati. Daca vreti sa veniti pe DN1, ne vedem la Sinaia sau Moroieni, ca noi din Moreni venim pe Targoviste. Daca ploua se pare ca nu mai mergem :agree: Va las nr meu de telefonn daca vreti sa vorbim sa vedem cum facem as ne intalnim : 0722 581 942, Paul.

Bafta !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de venit as veni si eu. daca se hotaraste un loc de intalnire si o ora pt cei din bucuresti, si dc nu e secret.....dc e secret, probabil ne vedem ori la 9 la baicoi ori pe traseu pe undeva.

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nene, din toate locurile din tara asta, numai in cel mai pazit Parc National v-ati trezit sa va dati ??

 

Am fost si eu cu motoru, chiar pana pe Omu. Dar asta era inainte sa se imputa treaba. Acum lucrurile sunt clare: Bucegiul este Parc National iar bajetii fac eforturi mari sa-l apere de vehicule motorizate. Intr-o buna zi vor prinde pe cineva si saracul va iesi cap ispasitor pentru toti cei care au incalcat legea pe acolo. Vreti sa fiti voi cei in cauza ?!?

 

 

 

mai nene dragos, lasa baietii sa-si organizeze excursia ca doar nu se duc cu excavatoarele prin bucegi.

 

parca morala asta ai mai tinut-o matale si acum ceva vreme si la o saptamana dupa te dadeai la valcea, parca tot intr-un parc national. principiile astea solide, la tine nu au efect????

 

 

am fost si eu cu motorul in bucegi, nu am vazut nici un indicator de interzicere, am trecut de doua ori pe langa jandarmi si............... pace.

Editat de Rebelul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parca morala asta ai mai tinut-o matale si acum ceva vreme si la o saptamana dupa te dadeai la valcea, parca tot intr-un parc national. principiile astea solide, la tine nu au efect????

 

La Valcea nu e parc national peste tot. Exista pancarte la drumurile de acces si pe alocuri si rangeri.

Din cate stiu eu, nu m-am dat prin parc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de venit as veni si eu. daca se hotaraste un loc de intalnire si o ora pt cei din bucuresti, si dc nu e secret.....dc e secret, probabil ne vedem ori la 9 la baicoi ori pe traseu pe undeva.

bafta

Salut, pai hai sa ne intalnim la ora 8, 8:10 max la benzinaria Agip de pe Grivita inainte de podul Constanta, am decis sa merg pe Targoviste si ma intalnesc acolo cu restul la ora 9, daca vrei sa vi uite nr meu de tel: 0728 170086 Radu.

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nene, din toate locurile din tara asta, numai in cel mai pazit Parc National v-ati trezit sa va dati ??

 

Am fost si eu cu motoru, chiar pana pe Omu. Dar asta era inainte sa se imputa treaba. Acum lucrurile sunt clare: Bucegiul este Parc National iar bajetii fac eforturi mari sa-l apere de vehicule motorizate. Intr-o buna zi vor prinde pe cineva si saracul va iesi cap ispasitor pentru toti cei care au incalcat legea pe acolo. Vreti sa fiti voi cei in cauza ?!?

 

Un pic off-topic, dar nu merita fortate lucrurile, unde e interzis sa ramana interzis, fiindca oricum mai devreme sau mai tarziu (mai bine mai tarziu) se va se va imputi treaba - din considerente 'ecologice'. Din fericire, acum te poti da cam peste tot, nu prea exista restrictii.

In UK, daca ai calcat pe iarba de langa drum, te-au si ars; ca sa nu mai zic de plimbari off-road, daca n-ai dealu' tau sau nu cunosti pe cineva care are, nu poti intra... pana si majoritatea trackurilor de cross sunt inchise

 

Si on-topic: traseul pare super, m-as fi bagat si eu dar sunt in recuperari :smoke:

 

Noroi vartos pentru curajosi :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...