Sari la conținut

Campanie Anti Accidente


Sinner-
 Share

Campania: Lasa-ma sa traiesc, eu imi vreau binele!  

64 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Cum era vorba aia din popor mai frate "taie raul de la radacina" ? Nu!?

 

Exista clar o anume specie de detinatori de motociclete super mega nemai ... SPORT, care nu de putine ori ne fac reclama la teveu, prin ziare si ..cam orice inseamna media.

 

Trebuie sa le fim recunascatori. Atat noi cat si fostele si viitoarele posibile victime ale lor; Pietonii care circula d'ai dracu pe trecerile de pietoni de exemplu.

 

Nu poti sa nu le recunosti meritele si eu zic sa le organizam un eveniment special. De ce sa se piarda saracii de ei prin liniutze obscure aiurea in oras unde nu pot avea mereu ..audienta dorita? Unde mai pui ca uneori sunt doar.. linioare.. ca deh, mai apare un nenorocit d'ala in verde care tzopaie ca hopa mitica dintr-o masina parcata pe trotuar sis trica tot funul.

 

Eu zic asa. Vorbim la politia romana si ii centralizam pe toti in acelasi loc sa se desfasoare.

Adica. Uite de exemplu. Intre orele 2 noaptea si 4 dimineatza pe axul central dintre Arcul de triumf si Piata presei libere. Cate 2o aliniati si start. Cine ajunge la finish, este premiat.. cu inca un start.

 

Garantez viabilitatea solutiei cum ca in maxim o saptamana in Bucuresti sigur va fi mai liniste.

 

Acum nu ma intelegeti gresit. Nu afirm ca eu sunt usa de biserica (eu o sa ma inscriu primul :agree: ). Ooooo nu. La un moment dat am fost ca astia care omorau oameni pe strada (ma rog nu chiar..dar exagerat pentru impresia beletristica), din fericire, m-am trezit la timp..

 

Pe forumuri se scrie degeaba. Ma amuz copios cand vad la cate un accident anuntat cum apar lupii moralisti.

 

Deci..?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incredibil insa sunt de acord sa se intreaca organizat. doar ca am o conditie: daca nu se baga acum, sa nu o mai faca niciodata..aaaaaaa ....si schimbata locatia cu zona din fata tintelor dintr-un poligon de tir; eventual al Politiei si la fiecare tinta nimerita sa se dea punctaj dublu, la nimerirea motociclistului, punctaj normal. :agree:

 

acu pe bune: nu-i bai sa se intreaca in mod organizat dar sa fie bine organizat. Daca e sa scape iar vreun "bolid" (cum am vazut ca le place celor de la stiri sa zica) sa nu mai faca victime, ca nu ne scoatem deloc si ajungem la echivalenta cu accidentele de zilele trecute. Sa puna mina sa-si inchirieze o felie suficienta de drum in pustiu si sa se dea acolo 24/24.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e o initiativa buna. dar chiar crezi ca o sa se faca ceva? nu stiu cat de greu sau de usor se pot obtine autorizatiile de curse in bucuresti(eu sunt din craiova) dar aici cluburile deja au refuzat sa mai organizeze curse. desi nu imi convine, le dau dreptate. si asta doar din cauza politiei :agree:

in rest, sper sa faceti voi ceva acolo :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Is multe accidente din cauza vitezomanilor ( deci din cauza noastra de multe ori ) cei care au moto de viteza sport sau super spor au achizitionat aceasta motocicleta pt ca le place viteza . dar in romania nu este nici un circuit. unde sa nu facem victime . cu politia ii greu de organizat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am votat pentru. Dar, Sinner ... eu cred ca pentru "reisari" nu e deloc fun sa se dea "organizat". Ma rog, sper sa nu am dreptate si aceasta actiune sa-i atraga (dar sa-i si potoleasca in timpul zilei). :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O solutie ar fi sa faca toti reisarii cheta si sa-si asfalteze un teren in camp, sa se alerge acolo pana se satura.

Si alta ar fi sa le suspende garda permisele, ba chiar sa le confiste motoarele cand mai fac concursuri prin orase. Ar fi mare pomana la buget, ca aud aproape in fiecare noapte evenimente din astea.

 

Zilele trecute am oprit pe marginea drumului sa vorbesc la telefon. A venit un nene la mine si m-a intrebat daca am venit pentru curse. I-am explicat ca motoru meu nu e de viteza si atunci mi-a zis ca niste reisari au scapat un motor exact in masina lui nou-nouta si au fugit. Mi-a mai spus ca are pistol cu alice si daca mai vin aia pe acolo, trage in ei.

L-am intrebat daca are casco si a raspuns afirmativ, insa s-a plans ca oricum nu-si poate folosi masina o perioada, tot pierde bani din spagi la mecanici si masina aia n-o sa mai fie noua, o sa fie o masina indoita si indreptata. I-au dat lacrimile.

 

Daca ma impusca nenea ala? As fi fost o alta victima a acestor oameni minunati (a se citi impotenti) si a trotinetelor lor urlatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Contra, in primul rand nu o sa iti dea nimeni autorizatie sa faci asa ceva fara sa ai o asociatie sportiva in spate sau un club sportiv (cam greu sa te ajute careva dupa cele intamplate la Galati).

In al 2 lea rand ar mai fi inca un motiv pentru incepatori sa-i dea in gura si sa moara (organizat) si poate s-ar repeta tragedia de la Galati sa mai loveasca si cativa privitori, pentru ca vor fi destui gura casca.

Poate te gandesti, stai domne ca verificam carnetele de conducere si nu ii lasam pe incepatori sa participe. Deci nu rezolvi nimic, or sa se dea doar cei cu experienta iar incepatorii tot vor muri pe strazi.

 

Cea mai buna chestie sunt reclamele TV de avertizare atat a soferilor cat si a motociclistilor, indicatoarele alea imense inainte de curbe cu "Pericol de accident" (n-ai cum sa le treci cu vederea, si dupa ce citesti chiar incepi sa te gandesti "bah poate chiar e ceva periculos in curba asta, ia sa incetinesc si sa maresc atentia"), reclamele de pe drumuri, alea de 4/3 metri, unde citesc tot timpu METRO, CORA, sa fie cu mesaje de avertizare pentru motociclisti etc.

 

Pe mine nu prea ma intereseaza de restul, daca ei vor sa mearga cum merg cine sunt eu sa le spun sa mearga altfel? Nu mor eu . . .

Asa gandeam pana acum o luna, dar incet incet vad ca deja nu mai e chestia ca daca ei merg aiurea mor decat ei, sunt din ce in ce mai multe motoare pe strazi si din ce in ce mai multi inconstienti pe ele. Acum deja imi e frica sa ies cu oameni pe care nu ii cunosc deoarece pot ajunge si eu intr-o rapa la randul meu din cauza altuia.

Deci ceva trebuie facut ca acesti oameni sa inteleaga pericolul la care se expun si la care ii expun pe ceilalti. Pentru ca asta e, ei nu realizeaza cat de usor e sa mori pe motor, cand sunt in sa se simt super safe ca si cum nimic nu se poate intampla. Spun asta pentru ca si eu simt la fel, ma simt invincibil in sa mai ales cand am combinezonul pe mine dar experienta evenimentelor neplacute prin care am trecut ma ajuta sa merg atent si preventiv oricat de safe m-as simti. Si uite asa am prins al 3 lea an de mers pe 2 motoare diferite.

 

:agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca imi place voi chiar va implicati si propuneti idei. :ok:

Io vorbisem la mistocaraie total. :agree:

Adica sa se organizeze curse intre ei pana crapa toti sau ajung in spitale sa se potoleasca, si atunci o sa fim mai linistiti pe strazi, asta era substratul.

 

E logic si normal ca NU AI CUM SA ORGANIZEZI ASA CEVA. HEA HEA. SI in mijlocul orasului, si cu politia :smoke:

 

Ati fost tare draguti, hea hea :P .

 

AM deschis topicul pt. k sunt exasperat de dementii care ne duc faima asta general si universal valabila de viitori "morti" si aducatori de "muerte" in randul oamenilor nevinovati.

 

 

Eu sunt :ok: momentan, si am mult timp de pierdut, asa ca mai debitez topicuri d'astea. Hi hi. Hai bagati ideiin continuare.

 

Baftes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand mai ai chef de mistocareala, ia un calmant.

Cred ca de la durerile cauzate ca imprastierea cu motorul o cam iei pe campii in ultima vreme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...