Sari la conținut

3xktm Go East


Vizitator _Raul_
 Share

Postări Recomandate

Vizitator _Raul_

Acum aproximativ 7-8 ani, cand japonezele in Craiova erau cam cum ar fi Munch Mammut-ul in zilele noastre iar eu baleam si la ideea de a deveni proprietar de Simson, descopeream pe Discovery Travel & Adventure si ramaneam marcat de "Mondo Enduro".

Pentru cine nu stie uitati cateva date despre ei :

Wikipedia - Mondo Enduro

In link-ul de mai jos gasiti si un filmulet :

http://www.aimimage.com/shop_mondo.php

 

Anul trecut, parca, vizionam filmul care pentru multi a fost o revelatie : Long Way Round. Pentru mine, nu prea :ok: Foarte interesant si cam atata. Ma rog, nu vreau sa o dau in polemici ca am vazut ca are multi fani printre bikerii autohtoni :smoke: .

 

A venit insa momentul sa descopar ceva "foarte tare frate" cum ar zice un prieten de-al meu de la Bucale. O aventura a unor oameni normali, cu posibilitati normale.

Este vorba despre o gasca de polonezi (initial 4 si din Georgia, fara Manole, 3) care au traversat candva si minunata noastra tara si au postat si pe acest forum, polonezi carora anul asta li s-a pus pata de asa ceva :

 

post-3763-1188147340_thumb.jpg

 

Va sfatuiesc sa bagati un ochi pe topicul lor de pe Advrider.com. Il gasiti aici :

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=239330

 

Gasiti acolo si link catre site-ul lor.

E mai mult decat beton ! Recomand :agree: .

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum aproximativ 7-8 ani, cand japonezele in Craiova erau cam cum ar fi Munch Mammut-ul in zilele noastre iar eu baleam si la ideea de a deveni proprietar de Simson, descopeream pe Discovery Travel & Adventure si ramaneam marcat de "Mondo Enduro".

Pentru cine nu stie uitati cateva date despre ei :

Wikipedia - Mondo Enduro

In link-ul de mai jos gasiti si un filmulet :

http://www.aimimage.com/shop_mondo.php

 

Anul trecut, parca, vizionam filmul care pentru multi a fost o revelatie : Long Way Round. Pentru mine, nu prea :P Foarte interesant si cam atata. Ma rog, nu vreau sa o dau in polemici ca am vazut ca are multi fani printre bikerii autohtoni :smoke: .

 

A venit insa momentul sa descopar ceva "foarte tare frate" cum ar zice un prieten de-al meu de la Bucale. O aventura a unor oameni normali, cu posibilitati normale.

Este vorba despre o gasca de polonezi (initial 4 si din Georgia, fara Manole, 3) care au traversat candva si minunata noastra tara si au postat si pe acest forum, polonezi carora anul asta li s-a pus pata de asa ceva :

 

post-3763-1188147340_thumb.jpg

 

Va sfatuiesc sa bagati un ochi pe topicul lor de pe Advrider.com. Il gasiti aici :

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=239330

 

Gasiti acolo si link catre site-ul lor.

E mai mult decat beton ! Recomand :agree: .

 

Superb!

Am intrat pe site-ul lor si acum astept sa se incarce filmele.

Eu unul iti multumesc pt linkul asta si ca a aparut in sfasit ceva bun in toate sensurile pe forumul asta! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E mai aDEvarat traseul decat al celor de la "Long Way Round" mai ales din ce am vazut pe forum.

Am terminat de vizionat filmul din Romania.Excelent montajul, iar la sfasrit o sa aveti parte de o surpizaaaa mareeee - coloana sonora !!

 

Domnu' Raul din cauza ta nu mai dorm in noaptea asta :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Am terminat de vizionat filmul din Romania.Excelent montajul, iar la sfasrit o sa aveti parte de o surpizaaaa mareeee - coloana sonora !!

 

Domnu' Raul din cauza ta nu mai dorm in noaptea asta :agree:

 

Oau coane ! Mersi de compliment :smoke: !

Si prietena mea zice ca din cauza mea nici ea nu doarme, ca io dupa ce citesc vreo 3-4 ore, ma apuca cheful de tastat pe la 12-1 noaptea.

Una peste alta, daca vrei sa nu mai dormi macar o saptamana, fa-ti de cap cu site-urile alea din semnatura mea (alea scrise mic, cu negru). Sunt printre cele mai interesante si relaxante (in opinia mea) din muuulte site-uri de calatorii pe moto pe care le-am "rasfoit".

Bafta si lectura placuta !

Ma bucur sa vad oameni carora le plac chestii de genul asta :ok: !

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

...apropo e normal cate probleme au avut la motoarele alea noi...de intreb si io asa ca nestiutotul....?

 

Hai sa nu fim carcotasi :agree: :smoke: .

Parerea mea este ca nu multe modele de motociclete care se vor "Adventure" (ma bufneste rasul cand ma gandesc la anumite marci care fac motto din termenul asta) sunt capabile sa le scoti de pe poarta dealerului si dupa modificari minore (adica fara sa iti faci de cap pe la compartimentul motor, suspensii, din astea) sa pleci cu ele direct in Asia Centrala unde sa bagi zeci de mii de km asa din voleu.

Fiarele se mai si strica. La orice model de motocicleta, la anumite intervale (de timp sau km) trebuie sa verifici multe cote si, de asemenea, sa schimbi multe piese. Mai ales atunci cand aceste motociclete sunt noi si aceste intervale sunt mult mai dese.

Imi vin acum in cap reglajul supapelor, o-ring-uri, filtre benzina, aer si ulei, rulmenti roti, rulmentii de directie, lanturile de prin ele si de prin afara lor. Daca e sa faci o intretinere ca la carte vei ramane fara multi bani in buzunar. Trebuie sa ne gandim daca baietii aia 3 au putut face toate astea in acele conditii si mai ales sa ne gandim la faptul ca o piesa neschimbata la timp poate atrage foarte multe alte defectiuni. Stiu asta pe pielea mea - o piulita cu siguranta flescaita era cat pe ce sa ma faca ca la Nufaru` de un motor second.

Una e sa fii aventurier urban de Duminica, sa ai full casco pe mobra si sa bagi ture cand nevasta doarme/e la socrii in vizita si sa vii inapoi acasa, sa mai strangi un surub, o piulita slabita de vibratii, sa mergi sa il bati la cap pe dealer-ul tau ca nu stiu ce ti se pare tie ca auzi prin ea si alta e sa fii la cucurigu, unde daca vezi un om te sperii ca de naiba sau e sarbatoare.

Nu am mers pe KTM Adventure niciodata si nici nu le iau apararea, dar ce e al lor e pus deoparte.

Numai cand ma gandesc la selectorul ala de benzina (de la normala la 80 cifra octanica) si la suspensiile White Power parca incep sa delirez.

Oricum, cred ca a fost cea mai buna moto ca alegere. Are si ea minusurile ei, dar cred ca mai multe plusuri.

Poate vorbesc prostii, fiindca eu vorbesc multe din rasfoit netul cap-coada, dar asta e parerea mea.

 

P.S. (ca de incheiere)

Mi-a placut mult de tot cand se bucurau ca au gasit benzina cu cifra octanica de 76 grade si incepusera sa mearga motocicletele iarasi bine :P. Ce conditii de exploatare :ok: . Mai pune si relieful in ecuatie.

 

:ok:

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si io intrebam asa ca sa stiu...si uite si exact de ce.....am mer si eu in cateva sa zicema sa semi expeditii ca invitat al unor cunoscuti care mergeau cu masini 4x4..si cu noi au mers si niste tipi cu motoare....am facut pana in turcia sa zicem cam 2000, ne am mai fatait pe acolo, cei cu motoare s-au fatait mult mai mult decat noi, eu unul am stat la plaja cat cei cu masini se noroiau, si la intoarcere in tara cei cu motoare nu avusesera nici o problema dar cica nici una si sa zicem cau au facut nu stiu 10.000 de km acum nu stiu dc au facut reglaje sau alte chestii da...io n-am vazut..in plus ca motoare erau ceva sizuki dr 650, ktm da nu stiu de care da oricum ceva din clasa 600, mai era un domi...da ti am spus nu am prea vazit chestii asa sa umble la motoare si chiar i-am intrebat ce si cum....

 

In alta ordin de idei....mi a placut cand au scris baietii ca in nu stiu ce tara cu 1 dolar luai 60 de litri de benzina....lol!!!!!

 

mi e unul mi e frica de motoare complicate gen ktm...ma bate drecu sa iau un dr 650 se, sau un 400s din ala mai nou, si nici nu vreau sa iau un motor nou sau aproape noui ca praf il fac...

 

Apropo spune-mi ce te a facut pe tine sa alegi acea yamaha care tiai luat-o fata de dr, domi...sau altele de prin aceeasi ani si bani....mi a placut mult de tot topicul facut de tine cu ce sa faci si ce sa nu faci ....fff k lumea asa as vrea si io la dr sa vad ca zice cineva....deci detaliaza pls de ce ai ales-o, cam cum vezi tu treaba..etc. caci se vade ca ai citit mult....

 

Multumesc anticipat.

Editat de enduro_rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

ce te a facut pe tine sa alegi acea yamaha care tiai luat-o fata de dr, domi...sau altele de prin aceeasi ani si bani....mi a placut mult de tot topicul facut de tine cu ce sa faci si ce sa nu faci ....fff k lumea asa as vrea si io la dr sa vad ca zice cineva....deci detaliaza pls de ce ai ales-o, cam cum vezi tu treaba..etc. caci se vade ca ai citit mult....

 

Am vrut o motocicleta care sa indeplineasca urmatoarele conditii :

- cat se poate de ieftina - pret maxim 1500 euro cu tot cu transport ;

- fiabilitate recunoscuta;

- motor simplu, usor de intretinut si/sau de reparat (chiar si de unul ca mine, care nu sunt deloc un cunoscator in materie)

- sa fie cat mai usoara (satul pana peste cap de 200kg +)

- rezervor de minim 15 L

- electrostarter si kick-starter (sau macar posibilitatea de adaptare pentru celalalt daca avea numai unul)

- cat mai multe extrase (de genul crash-bar – uri, cric central, manere incalzite, etc)

 

Am exclus din start din lista mea motocicletele europene (poate Gilera RC 600 -le imi cam facea cu ochiul).

Dupa aceea, am descoperit ceva-ul acela care mi-a ajutat enorm in alegerea viitoarei - o baza de date ce cuprinde aproximativ 130 de pagini cu teste comparative intre monocilindre enduro/enduro-touring, incepand cu anii 80 si pana la jumatatea anilor `90.

Uite-o aici :

 

PRESA EPOCA MONOCILINDRE ENDURO

 

Mi-a picat la fix si am citit cu mare placere cat am putut de mult.

Daca mai citesti si topicurile posesorilor de Dominator si DR de pe forum o sa intelegi de ce am dat deoparte modelele vechi ale acestor motociclete (nu e vorba de modele dupa, sa zicem, 92-93).

 

Am hotarat ca va fi Tenere sau XT600 primul model 3TB, varianta cu kickstarter. Am gasit mai repede 3AJ-ul, la 1089 Euro, la 20 de km de Munchen. Asa a fost sa fie.

 

Ce imi place la a mea, fata de altele ?

- Au fost remediate problemele de racire ale modelului anterior

- Electrostarter cu posibilitate de adaugare kick-starter.

- Suspensii cu aer. Pot fi intarite cu aer la orice statie peco sau cu o simpla pompa si pot fi slabite ca orice roata, din ventil.

- Suspensiile au niste gauri de scurgere in partea inferioara, asa ca nu mai trebuie sa le demontezi pentru schimbul de ulei (nu si pentru schimbat semeringuri.).

- Semicarena e buna cand mergi pe sosea.

- Inalta. Nu imi plac mobrele mici.

- Suspensii reglabile si fata si spate.

- Fiabilitate si simplitate a constructiei recunoscuta.

- Rezervor de 25 de litri.

- In etriere exista ferestre de vizionare a uzurii placutelor, mascate de un capac de cauciuc

- Are crash-bar – uri, cric central si manere incalzite toate extra. In plus, mai are o chestie interesanta si anume o priza la care poti cupla direct cablul cu clestii de baterii, fara sa dai saua jos. Poti cupla la priza asta si un aprinzator de tigari la care alimentezi ce vrei.

 

E mult de discutat, e imposibil sa nu o dai in subiectivisme si implicit conflicte cu posesori de alte motociclete. Iti recomand sa citesti paginile alea cu presa de epoca si mai e un topic aici pe forum, despre ce motor sa alegi pentru expeditii (am cautat ceva dupa el, dar ma bucur ca l-am gasit :hug: :D ). Uite-l :

EXPEDITIE

 

Si acuma asa, ca Lulu, in cateva randuri sa mai fiu si on-topic :

Daca m-as pregati pentru aceeasi chestie ca oamenii astia de care tot vorbim, sanse mari ar avea tot Ktm-ul . Ar mai fi pe acolo, cu ceva modificari, Yamaha XT 600 dupa 95, TT 600 E-ul si, poate, Honda XR-ul de 650.

Una peste alta, din cate observ, KTM sunt singurii care se tin bine rau de tot pe sectorul asta de expeditii moto enduro la Cuca Macaii. Daca ati observat in topicul lor, exista dealer KTM cu service-ul aferent in Almaty - Kazakhstan

 

Vom trai si vom vedea. Toate cele bune :moto: :bounce: .

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult de raspuns, imi place cum detaliezi treburile...problema a ca ma gandesc sa imi iau ceva intre dr 650 se de 96 si srz 400s de 2000..io sunt o persoana mica de inaltime si voi taia in cadru ca sa fac motoreta mai mica fara sa umblu in suspensii si cineva imi zicea ca parca la yami se face asta mai bine de aia ma tot interesez io de problema asta....spune-mi zici ca fata de dr, are nu stiu ce....am citit ceva prin articolele alea si in cateva locuri clasau dr peste yami...spune-mi exact ce crezi fata de dr orice ai spune ma ajuta.....dc imi iau motor..mie imi place sa merg singur si dc ma lasa ma mama naibii am pus-o..de asta bat la cap multa lume.. :D mersi mult de raspunsuri inca o data

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator _Raul_

Daca va uitati cam de pe la pagina 21 inainte veti gasi pozele facute cand au traversat "drumul oaselor". Dupa parerea o portiune pe care numai un om nebun ar face-o singur.

Enjoy :) !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Salutare :)

 

Mai e cineva pe aici? In sfarsit am urmarit si eu aventura completa a "polonezilor cu scule mari" :cheers: Intradevar a fost cel putin la fel de impresionant ca si MotoEnduro.

 

Am inceput sa caut pe net, si nu gasesc niciunde vreun dvd cu Motosyberia. Are cineva vreo idee de unde am putea face rost? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

OFF-topic :

 

Mondo Enduro de ex, l-am gasit de vizionat online pe http://motorcyclemovie.blogspot.com/

 

Versiune TV (difuzata pe Discovery Channel) a Mondo Enduro era foarte lunga, cea mai faina si nu am auzit sa o aiba cineva.

Versiunea pe DVD include, fata de ce exista pe acel site, si cateva episoade scurte (aprox. 15 min. in total), un fel de "director`s cut".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha... Multam de info, nu stiam.

 

Tot off-topic: Mondo Enduro mi-a venit direct la `suflet` avand in vedere ca de ceva vreme visez (in sensul de adun $$) la un DR350 :cheers:

 

Mai fac sapaturi pe net dupa dvd-uri, dar dupa ce am citit threadul polonezilor, as da 19$ pe dvd-ul lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Eu am ratat ocazia atunci - imprumutasem un video ce avea capul de inregistrare defect.

Am realizat la finalizarea primei casete, care, la sfarsit, nu avea nimic pe ea.

Spune-mi cu ce te-as putea ajuta ca sa beneficiem toti de versiunea aceasta in format digital.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

vezi ca platesc detul la chirie si daca ma dau astia afara ca citesc forumuri si vad filme in loc sa muncesc pe capul tau vin:D

 

super topicul .. si mereu zic.. candva poate.. poate..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Off-topic:

 

vezi ca platesc detul la chirie si daca ma dau astia afara ca citesc forumuri si vad filme in loc sa muncesc pe capul tau vin:D

super topicul .. si mereu zic.. candva poate.. poate..

 

"By default" ofer cazare prietenilor si cunoscutilor de pe forum, in timpul calatoriilor lor, fie ca este vorba de calatorii in tara, inspre strainatate sau inapoi in tara. Asa ca, orice calatorii ai in plan, poti sa imi vii pe cap ;). Nu e nici o problema.

:burnout:

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...