Sari la conținut

Accident In Jud.mures


atti-82
 Share

Postări Recomandate

azi in jurul orei 18 si ceva la iesirea din Sovata spre Praid trecand prin calea ferata (incet in treapta 1),a intrat in mine prin spate in VW transporter din Harghita.

!!! Mentioneez ca am franat inainte de calea fereata de cel putin 20 metri ,pentru ca am observat ca tipul sta in spatele meu de vreo 2 km,am avut noroc ,am sfarsit cu cateva leziuni,dar nu-i grav,

 

Aveti grija,in vara asta aproape in fiecare weekend a fost cate un accident la trecerile de cale ferata si din iesirea din Sovata si la intrarea in Praid!!!

Oamenii nu-iau in serios trecerile de cal.fer. mai ales la noi intre Sovata si Praid e jale ce se intampla,

 

Atentie :agree: cand vine trenul se opreste inainte de trecere,se da jos un tip opreste circulatia,trece trenul ,urca tipul inapoi si merge mai departe pana la intrarea in Praid unde repeta manifestatia de mai sus.

Editat de atti-82
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol, bine ca ai scapat doar cu atat...

Am fost de multe ori pe acolo, ultima data ieri dimineata... mai nashpa mi se pare trecerea peste calea ferata de la intrare in Praid, e mai denivelata si liniile sunt mai oblice fata de axul drumului decat cea la care ai fost lovit tu.

 

Oricum, ce am observat de cand au reparat drumul dintre Balauseri si Ciuc, prin Odorhei, in special pe bucata pana in Sovata, sunt o groaza de idioti care se lipesc efectiv de tine... stau la 2-3 metri in spatele tau, indiferent de viteza pe care o ai, pentru ca nu vor sa depaseasca pe linie continua, iar cand au linie intrerupta intra in depasire, daca ii lasi.

 

Eu prefer sa o las mai moale, dau un semnal dreapta si le fac semn sa ma depaseasca, ca sa nu imi stea in carca... :smoke:

 

Sanatate! :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre, sorry de accident, dar cand sta unu 2 km in spatele tau. .scapi de el!! Bagi mana in gaz si scapi!!! Si daca tot in carca ta sta inainte de calea ferata, pai ridica-te bre data viitoare in scaritze (nu conteaza motorul, eu fac asta pe cruiser de 290 kile), tzine gazul jos dar constant, si tzopaie peste shine, ca fii sigur ca nici o masina nu o sa mearga mai repede ca tine peste calea ferata. .ca sa intre in tine.

 

My 2 cents!!

 

Recuperare rapida. .and keep learning.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu a fost mai rau.

 

Oricum, ce am observat de cand au reparat drumul dintre Balauseri si Ciuc, prin Odorhei, in special pe bucata pana in Sovata, sunt o groaza de idioti care se lipesc efectiv de tine... stau la 2-3 metri in spatele tau, indiferent de viteza pe care o ai, pentru ca nu vor sa depaseasca pe linie continua, iar cand au linie intrerupta intra in depasire, daca ii lasi.

Sanatate! :agree:

 

In "manualul motociclistului" se spune ca atunci cand cel din spatele tau sta foarte apropae de tine , tu trebuie sa lasi spatiu mai mare fata de cel din fatza ta (spatiu mai mare decat de obicei), astfel ori il fortezi sa te depaseasca ori iti iei masura de siguranta ca sa opresti fara probleme.

 

bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unii mai stau si intentionat in spatele tau,sau asteapta sa vina o portiune de drum mai aiurea sa poata sa vajaie la 20 de cm pe langa tine! :agree: Sanatate maxima iti doresc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de faptul ca sta cineva in fundul tau, ori ii dai gaz, ori te tragi tare pe dreapta si-l lasi in fata. Nu lasi pe nimeni sa stea o perioada lunga de timp aproape de tine. Mai ales cand stii ca se apropie o portiune unde vei fi obligat sa franezi si poti sa-l surprinzi pe cel din spate, care viseaza la cai verzi pe pereti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un prieten care a executat deja vreo 4 "pupincuristi" dintr-astia :smoke:) (cu masina firmei). Le face semn sa plece, le face semn sa tina distanta. Vede ca nu se poate nicicum si pisca intr-un moment prielnic frana. Asa au ajuns multe masini smekere sa pupe dacia aia in fund...

am vazut intr-o dimineata pe ruta reghin-tg mures un tir care statea in fundul unui scuter...astepta momentul prielnic sa il depaseasca. Daca se dezechilibra omul cu scuterul ? :agree: Unii sunt inconstienti fara speranta.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:smoke:

Bine ca nu a fost mai rau.

In "manualul motociclistului" se spune ca atunci cand cel din spatele tau sta foarte apropae de tine , tu trebuie sa lasi spatiu mai mare fata de cel din fatza ta (spatiu mai mare decat de obicei), astfel ori il fortezi sa te depaseasca ori iti iei masura de siguranta ca sa opresti fara probleme.

 

bafta.

mersi pentru sfat, si drum uscat pentru toti

 

--- Mesaj completat în 28 Aug 2007 13:45 -------------

Bre, sorry de accident, dar cand sta unu 2 km in spatele tau. .scapi de el!! Bagi mana in gaz si scapi!!! Si daca tot in carca ta sta inainte de calea ferata, pai ridica-te bre data viitoare in scaritze (nu conteaza motorul, eu fac asta pe cruiser de 290 kile), tzine gazul jos dar constant, si tzopaie peste shine, ca fii sigur ca nici o masina nu o sa mearga mai repede ca tine peste calea ferata. .ca sa intre in tine.

 

My 2 cents!!

 

Recuperare rapida. .and keep learning.

mersi pentru urari si pentru sfat dar sa stii nu-i asa de simplu la noi la trecere de calea ferata,am descris de ce,dar oricum mersi :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...