Sari la conținut

Ce Insemna 50 000km Pt Un Motor De Viteza!


ryco78
 Share

Postări Recomandate

am vb cu un prieten care vrea sa vanda un motor!

estetic motorul arata ok,ii stiu destul de mult din istoria lui in romania datorita faptului ca a mai apartinut unui alt prieten !

intrebarea vine acum! in afara de micile probleme ce pot aparea la orice mecanism tehnic(motor,masina) ,vreau sa stiu cat de mult insemna 50 000km pt un cbr 600 f(f3 din 97)!

ce detalii pot sa va mai dau despre motor? e singura situatie cand pot sa-mi iau motor si tin foarte mult sa-l cumpar insa ma cam sperie sa nu am probleme cu el pana vara viitoare!

consumabilele au fost schimbate cam toate din cate stiu acum 2 luni ,are gume noi si pe fata si pe spate si merge bine din cate poate simtii unul ca mine adica un incepator!

vreau sa-l duc si la niste prieteni mecanici dar pana atunci vreau sa stiu si parerea voastra!

multumesc si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vb cu un prieten care vrea sa vanda un motor!

estetic motorul arata ok,ii stiu destul de mult din istoria lui in romania datorita faptului ca a mai apartinut unui alt prieten !

intrebarea vine acum! in afara de micile probleme ce pot aparea la orice mecanism tehnic(motor,masina) ,vreau sa stiu cat de mult insemna 50 000km pt un cbr 600 f(f3 din 97)!

ce detalii pot sa va mai dau despre motor? e singura situatie cand pot sa-mi iau motor si tin foarte mult sa-l cumpar insa ma cam sperie sa nu am probleme cu el pana vara viitoare!

consumabilele au fost schimbate cam toate din cate stiu acum 2 luni ,are gume noi si pe fata si pe spate si merge bine din cate poate simtii unul ca mine adica un incepator!

vreau sa-l duc si la niste prieteni mecanici dar pana atunci vreau sa stiu si parerea voastra!

multumesc si asfalt uscat!

 

Daca motorul nu a fost forjat f rau ...si daca consumabilele au fost schimbate la timp un motor de japoneza ajunge la 100mii fara nici o problema.

 

Deci teoretic gsxf-ul la 50mii e la jumatatea vietii :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vb cu un prieten care vrea sa vanda un motor!

estetic motorul arata ok,ii stiu destul de mult din istoria lui in romania datorita faptului ca a mai apartinut unui alt prieten !

intrebarea vine acum! in afara de micile probleme ce pot aparea la orice mecanism tehnic(motor,masina) ,vreau sa stiu cat de mult insemna 50 000km pt un cbr 600 f(f3 din 97)!

ce detalii pot sa va mai dau despre motor? e singura situatie cand pot sa-mi iau motor si tin foarte mult sa-l cumpar insa ma cam sperie sa nu am probleme cu el pana vara viitoare!

consumabilele au fost schimbate cam toate din cate stiu acum 2 luni ,are gume noi si pe fata si pe spate si merge bine din cate poate simtii unul ca mine adica un incepator!

vreau sa-l duc si la niste prieteni mecanici dar pana atunci vreau sa stiu si parerea voastra!

multumesc si asfalt uscat!

Eu zic ca e ok.Gandeste-te cate flasnete cu 10-20000km se vand iar ele au peste 10ani!!! :D ...si cu vesnica duma:"e de la o baba din jermania care nu mergea decat de 1august".Aia e realitatea si sper sa nu preferi sa vezi 10000km pe bord si ea sa aibe defapt vreo 100000km
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca e ok.Gandeste-te cate flasnete cu 10-20000km se vand iar ele au peste 10ani!!! :D ...si cu vesnica duma:"e de la o baba din jermania care nu mergea decat de 1august".Aia e realitatea si sper sa nu preferi sa vezi 10000km pe bord si ea sa aibe defapt vreo 100000km

 

citez...

in plus, daca vine din Germania, cu siguranta nu a fost forjat ci a fost folosit ptr touring la 5000rpm :bounce: :moto: :hug:

oricum 50mii km ptr un motor nu sunt multi indiferent de cum a fost folosit atata timp cat uleiul a fost schimbat la timp, motor incalzit bine inainte de a fi forjat etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de cand a intrat in romania ii stiu cam tot ce a facut si la cine a fost!amandoi imi sunt f buni prieteni deci nu cred ca au de gand sa faca magarii cu mine!

eram curios si va multumesc frumos pt informatii!

asta ma gandeam si eu atata timp cat stiu ca sunt km lui reali !

despre consumabile stiu ca au fost schimbate la timp,chiar ultimu proprietar a schimbat mai mult decat trebuia inclusiv cauciucurile care au 1000km si bateria am inteles ca a pus din cea mai scumpa(nu mai stiu brandul dar toti se mirau ca e f scumpa) si alternatorul!

deci in mare stiu cam tot urmeaza sa o iau curand si abia astept sa o plimb lol!

sa ne vedem cu bine si asfalt cat mai uscat ca vreau si eu sa ma dau toamna asta!:D!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai na, atunci nu ezita vazand ca stii istoria motocicletei

cu grija si tine mereu creierul conectat la pulsul drept, vara vitejii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a mea are aproape 70 de mii. 15.000km facuti de mine anul acesta. am grija mare de consumabile si tot cea ce tine de intretinere. Sper sa ajung la 150.000km fara probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-s genu care face vitejii! chiar am mai mers cu motoru asta si mai ca se enervau astia cu masina ca merg prea incet!lol

50-70 lejer asa pt ca eu chiar vreau sa invat sa merg pe el,sa franez,sa iau un viraj corect!

nu are rost viteza mare in bucuresti mai ales ce strazi tampite avem!

o stiu cu masina care si ea are 185 cai si nu ma dau la intreceri sau alte chestii de genu asta! unde am loc merg unde nu stau potolit ca e mai importanta sanatatea!

@doperman iti urez sa ajungi la 150 00okm de ce nu!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ti-e prieten adevarat, n-ai de ce sa-l mai controlezi daca spune adevarul sau nu.

 

confirm, 50K nu-s multi daca intretinerea a fost ok, chiar daca a fost forjata ( doar d'aia e facuta nu? )

 

multa bafta cu noua achizitie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mosule mai negociaza un pic, din cate stiu eu e cazuta de 2 ori si jumatate.

daca nu o da acum oricum mai pierde la bani :) pana peste 2 ani cand vine el.

 

si de vandut altcineva nu poate ca trebuie procura pentru vanzator.

 

tu stii mai bine. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vb cu un prieten care vrea sa vanda un motor!

estetic motorul arata ok,ii stiu destul de mult din istoria lui in romania datorita faptului ca a mai apartinut unui alt prieten !

intrebarea vine acum! in afara de micile probleme ce pot aparea la orice mecanism tehnic(motor,masina) ,vreau sa stiu cat de mult insemna 50 000km pt un cbr 600 f(f3 din 97)!

ce detalii pot sa va mai dau despre motor? e singura situatie cand pot sa-mi iau motor si tin foarte mult sa-l cumpar insa ma cam sperie sa nu am probleme cu el pana vara viitoare!

consumabilele au fost schimbate cam toate din cate stiu acum 2 luni ,are gume noi si pe fata si pe spate si merge bine din cate poate simtii unul ca mine adica un incepator!

vreau sa-l duc si la niste prieteni mecanici dar pana atunci vreau sa stiu si parerea voastra!

multumesc si asfalt uscat!

 

 

50k este in general limita la care, ca sa tzii un motor sport in parametri trebuie sa incepi sa refaci unele reglaje si, functie de multe variabile cum ar fi capacitatea, tipul de exploatare, ulei...etc, sa inlocuiesti anumite componente (cu unele noi) cu alte cuvinte sa bagi niste bani.

 

Am vazut si eu motoare la 100k si chiar peste inca functionand... dar depinde de fiecare ce nivel de referinta isi alege si ce intelege prin "bine", FB, "satisfacator"...

 

Cu mult inainte de 50k toti producatorii recomanda refacerea jocului la supape (cu pastile noi nu cum se practica la noi prin raschetare), verificarea compresiei recte a pistoanelor si segmentilor, verificarea in sine a supapelor si sistemului de distributie si cand e cazul refacerea patului supapelor, inlocuirea lor, a simeringurilor lor, a lantului de distributie, cuzineti...etc.

 

Un motor la S/H, mai ales daca a fost mers in RO reprezinta deja o loterie (chestia cu "amicii"... e discutabila). Daca verificarile si eventualele corectii la care ma refeream mai sus au fost efectuate il poti lua ... (daca va intelegeti la pret).

 

Pana la urma ramane o chestiune de raport pret/calitate: nu exista un motor in stare buna si in acelasi timp ieftin, chiar si daca este model sau productie mai veche! Astea sunt basme! Povestea cu batranica din Jermania care folosea foarte rar motorul (supersport) doar la aprovizionarea cu legume... s'a fumat de mult!

 

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista motociclete sport cu care sa se fi mers incet, ele oricum sunt proiectate in asa fel incat sa lucreze la turatii mari. O buna intretinere poate sa prelungeasca cu mult viata unei motociclete.

 

Motocicleta e ca omul, daca e intretinuta bine si corect traieste mult si bine daca nu moare de cancer. Eu sincer nu o sa iau niciodata motcicleta de la persoane care zic "am ridicat-o intr-o roata deci e buna, mere 500 la ora garantat iam dat eu deci e buna, suna de rupe, tunning, actibilduri, carene smekere etc".

Lucru in proiectare, TOTUL la o motocicleta e gandit sa-si serveasca scopul, ficare surub e gandit, orice schimbare, tunning la motor sau orice alt component scade durabilitatea masinariei (tobe sport, chipuri etc).

CBR-uri se gasesc multe pe meleagurile noastre is motociclete foarte bune, am vazut modele foarte ingrijite peste 50k, poti avea surpriza sa fie dat inapoi kilometrajul. Mie mi se pare aberant ca o motocicleta din 93' sa aiba 17-20k km, asta inseamna ca aia 17k km i-o facut numai prin oras intr-o roata, stat in garaj sa rugineasca ori defapt are 60k si is dati inapoi.

E ca la loterie.

Bafta la cumparare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...