Sari la conținut

EX-NEPRA, viitoare castigatoare la BC?


bik_motors
 Share

Postări Recomandate

bai..eu nu inteleg o chestie  :P    ...Bik...cel care a facut motorul asta e din botosani si ne cunoastem f bine....deci nu are nici o treaba cu suceava....posesorul motocicletei este din suceava ...deci pana la urma userul bik_motors cine este?....posesorul sau Bik , omul care a muncit la motorul asta?...pentru ca daca este vb de posesor ...mi se pare cam nefiresc sa spuna ca a facut ceva la motorul asta.....

oricum..Bik imi e este un bun prieten si un adevarat motociclist....mecanic excelent ...iar dupa cum vedeti are si simt artistic ...ce sa mai vb ....10X pentru calitate si simt artistic .....

mai recent stiu ca si-a mutat atelierul ..si va putea face mai multe decat a facut pana acum..iar cine are nevoie de el ca sa customizeze vreo motoreta il poate gasi la nr 0742263195 .....si credeti-ma ca poate sa customizeze mai mult decat nepre sau alte comuniste

Pai credeam ca asta se intelesese deja: motorul e facut in BT, de Bik, pentru mine, care sunt din SV.

Mi se parea nefiresc sa pun motorul sub nick-ul meu, fiind creatia lui Bik.

Trebuie sa recunosc, e unul din cei mai talentati oameni pe care i-am vazut. Dar sa nu crezi, Sergiu Q, ca el a facut 100% din motocicleta. Partea electrica a trebuit refacuta, parti inlocuite ( mi-am sacrificat Dacia si am pus carburatorul pe motor, alternatorul l-am luat de pe motocicleta unui prieten <Ovi, daca citesti aici,sa stii ca pana in primavara iti aduc alt alternator, k-lumea :blink: > ) , comenzile avansate le-am gandit eu...in fine...sper ca ai inteles ideea.

Nu am pretins nici pentru o secunda ca e creatia mea, chiar daca unele idei de design (tobe pe o singura parte) le-am dat eu. Nu pretind ca am muncit cot la cot cu Bik. Departe de mine gandul asta. Fiecare cu felia lui...el cu motoare, eu cu "relatiile cu publicul" B) , cu singurul scop declarat de a iesi ceva din treaba asta .

Am facut o intelegere cu el ca il fac si mai cunoscut decat este...si iata ca pana acum am reusit sa ma tin de cuvant - dovada: luna viitoare apare in Univers Moto, iar azi m-au contactat si cei de la MotoLife ca vor sa faca articol despre ea. :huh:

In noul atelier se incepe cu adevarat munca la motoare, insa idea e sa se mearga de la NEpre in sus...urmeaza si o pagina de net, ca sa fie treaba si mai buna.

P.S.: Sergiu Q, ma bucur ca mai sunt oameni carora le pasa, dar data viitoare intai intreaba si dupa aceea lanseaza acuzatii...ca sa nu se simta ofensat nimeni, ok? :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 120
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

uitinduma prin gramada de reviste ce am am gasit un motor asemanator ca linie de modificare cu cel prezentat aici........sper sa va placa :blink:

post-49-1105297300_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

proprietarului ii dau un sfat sa faca un far asemanator cu cel din poza ar arata mult mai bine....bineinteles daca iar placea lui:) salut :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Univers Moto, paginile 52-52 :wave:

....sunt cateva gafe, e drept...asta e (i-am rugat, daca pot, sa puna si o poza cu Bik...si au pus cu mine<adica proprietarul>...dar macar au scris Bik ) :moron:

La urma urmei, a gresi este omeneste, nu?

 

...shit doesn't just happen...shit takes time and effort! :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Univers Moto, paginile 52-52 :wave:

....sunt cateva gafe, e drept...asta e (i-am rugat, daca pot, sa puna si o poza cu Bik...si au pus cu mine<adica proprietarul>...dar macar au scris Bik ) :moron:

  La urma urmei, a gresi este omeneste, nu?

 

...shit doesn't just happen...shit takes time and effort! :huh:

10+ pentru conceptia cadrului si viziunea intregului

5+ sau 6- pentru realizarea restului (sa,rezervor,comenzi,telescoape,etc)avand in vedere ca e un motor cu pretentii mari la custom (adica perfectiunea detaliului !!!)

se vede clar ca a fost facut in graba si la bani putini.

sper sa nu ma injurati prea tare dar credeti-ma pe cuvant ca am vazut pe net. la "fratii" rusi niste nipre de-am intepenit,ziceai ca sunt facute de cei de le OCC

nu vreau sa-i jignesc pe cei cae l-au construit pentru ca in mod cert au muncit enorm ca sa-l aduca in faza asta dar cu toate astea cred ca,cu totii supraevaluati

motorul asta.

PS: am sa incerc sa obtin niscaiva link-uri cu poze de la rusi,Robi si tu parca aveai ceva poze...

Editat de dummybike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dummy, daca tie nu iti place si altora da, ce te indreptateste pe tine sa crezi ca tu ai dreptate si ei gresesc? Gusturile, stii tu...

Nimic de zis, toata lumea a vazut MACAR 1000 de motoare mai "tari", dar de la vazut "pe net" si pana la vazut in spatele blocului la tine...

...cu tot respectu'... :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ChopperRomania, you got mail :huh:

asta e mailul lui .......chopperromania@yahoo.com deschideti si tu ochii un pic ca are mailul scris in semnatura sub telefoanele de contact:))) :moron: :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Roby, nu vreau sa te fac sa pari mai putin decat esti, pt ca esti baiat de treaba, asa ca iti explic "pas cu pas" :huh:

You got mail! este ceea ce zic unele programele (gen Messenger) cand primesti un mail nou...sau, daca vrei sa extinzi, e ceea ce iti striga iubita cand aduce corespondenta.... CAPISCI? :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sorry eu is devina..de data asta eu nu am deschis bine ochii::huh:

fa si tu niste poze mai de aproape la motor roata spate bascula si restul...sa se vada bine tot ce este lucrat la motor....fa o poza cu suspensia din spate a rotii sa se vada cum a fost pusa.....dedesuptul seii sau motorului...ok te salut :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dummy, daca tie nu iti place si altora da, ce te indreptateste pe tine sa crezi ca tu ai dreptate si ei gresesc?  Gusturile, stii tu...

Nimic de zis, toata lumea a vazut MACAR 1000 de motoare mai "tari", dar de la vazut "pe net" si pana la vazut in spatele blocului la tine...

...cu tot respectu'...  :moron:

la asta ma refeream !

http://www.biker.ru/bikedesign/choppers_rule/lowdrag.html

asta-i custom de sa dea un forum cu dosu-n sus :wave:

no offense! :huh:

 

PS: Daca ai sa te uiti atent la pozele din link ai sa vezi ca totul e hand made si la bani putini !!! dar cu un bun gust si o atentie la detaliu foarte aproape de perfect!

Ca sa vezi ce vreau sa spun compara cele doua motoare si ai sa vezi ca nu ma refeream la bunul gust ci la atentia cu care a fost construit fara chestii de genul "aici merge si asa"

Editat de dummybike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ma insel, ala pare sa fi fost un Wolf, nu o Nepra...da' asta nu conteaza, ca si lui ii curge ulei din grup (chiar daca e nichelat) si sincer, cauciuc pe 205(fie el si dat cu crema de ghete :huh: ) gasesti mai usor, insa tot de masina a pus.

Iata ca am gasit si eu ceva de comentat la ceea ce consideri tu "perfect" :wave:

Tot ceea ce vreau sa spun este ca e mult mai usor sa fim carcotasi, decat sa apreciem pur si simplu valoarea. Toti ne credem iubitori de motoare si motociclism, iar iubirea inseamna sa treci cu vederea micile defecte, nu-i asa? :moron:

P.S.: Super tare motorul, il stiam...pacat ca nu cunosc limba rusa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum stiu sistemul de suspensie dar vroiam sa vasd cum este facut pe nipru...ce telescoape au fost folosite cum a fost facuta prinderea........si asa nu ca sa ma pun sa fac si eu asa ceva ca oricum nu sut curios sa fac...dar era pur si simplu din curiozitate...si daca bik nu vrea sa posteze cum a fost facut sistemul eu cred ca sal tina pt el....ca am fost la ateliere si am vazut o gramada....nu vad de ce tre sa tina asa in secret lucrarea....

salut roby :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

felicitarii

nu poti aprecia la adevarata valoare ceea ce ai facut decat dupa ce ai trecut prin faza asta

eu tocmai lucrez la un proiect asemanator si privesc altfel o motocicleta custom

ca tot vorbim de castigatoare poate sa-mi spuna cineva pe ce criterii alege o motocicleta ?

banuiesc ca sunt mai multe categorii, ceea mai modificata, ceea mai faina, etc

is curios pt ca ma gandesc si eu sa o aduc la intalniri si sa primesc o mica rasplata pt munca mea

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...