Sari la conținut

Aşa da cadou de Moş


UncleFester
 Share

Postări Recomandate

După 1200 km de drum ... mi-am adus cadoul de Moş :blink:

 

Încă e în garaj, nici n-am apucat s-o studiez bine-bine... dar mâine o să petrec toată ziua cu ea B) Tehnic: Kawasaki GPz 500S din '88, 500 cm cubi, 60 CP, 47 Nm, ~200 kg, ~5 l/100 km, 8 valve, motor parallel-twin.

 

Mulţumesc posesorului anterior pentru răbdarea avută :nono:

 

Rămâne să termin de luat echipament până la primăvară, şi să ne vedem sănătoşi pe şosele bune :P

 

Şi poze: aici, prima întâlnire, imediat ce s-a deschis garajul.

post-49-1103824613_thumb.jpg

Editat de UncleFester
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Misto!!

 

Foarte buna alegere! E o motocicleta foarte buna!

 

Am avut si eu si nu mi-a facut nici o problema.

 

Ps: Daca te intereseaza un combi de piele negru til dau pe al meu ca am comandat altceva

 

Sa te duca multi km sanatos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulţam frumos pentru urări B) echipamentul va trebui să aştepte până după ianuarie din păcate, că-s lefter acum :blink: lefter, îndatorat pe 2 ani, dar fericit :huh:

 

Ştiu că e o motocicletă bună, am citit reviewuri noapte de noapte până dimineaţa, cu păreri ale posesorilor, date tehnice, comparaţii ... tot. Am strâns zeci de megabytes de poze, materiale, manuale, fişe tehnice :P

 

Motocicleta din poza de profil nu îmi aparţine, este a unui polonez care-a făcut un circuit turistic ce-a inclus şi .ro, dar mi-a plăcut mult cum arăta aşa la graniţă, şi-am pus-o... până oi avea şi eu nişte poze frumoase de arătat :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motor v-twin.

 

deci motorul nu este in V-twin cum zici tu este motor cu patru cilindri in liniesau 2 cilindri nu mai tin minte exact........ca model numit twincam.cu 8 valve doua pe cilindru....nu comfunda v-twin cu twincam ca este cu totul alceva.........

am mers pe asa ceva suna super fain si merge de rupe.......

felicitari pt achizitionare si drum uscat

SALUT ROBY :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulţumesc frumos ! aşa e, l-am deconspirat :smoke:

 

Azi i-am făcut pregătirea de iarnă: plinul + aditiv, WD 40 peste tot, spălat şi ceruit, tobele acoperite, scânduri sub roţi şi bateria în casă. Şi ca să intre aditivul în acţiune (captaaaain planeeet), m-am şi plimbat 2 kilometri şi 100 metri, conform jurnalierului. Adică, prima oară pe cei 60 CP made in Japan :nono:

 

Bineînţeles c-am plecat cu robinetul pe "OFF" ... "măi ce naiba, iar se opreşte" :moto: dar deja m-am învăţat acum, că e a doua oară. O să-mi pun un sticker pe rezervor: "Robinetul ?"

 

Nici nu se poate descrie în cuvinte senzaţia :P am trecut şi de 6000 rpm, moment în care începe să tragă cu adevărat, dar deja era prea mult pentru drumul pe care eram (am schimbat doar până la a 3-a). Capacele de canal, şanţurile şi gropanele existente în drum (deh, cartier-şantier) mi-au oferit şi ocazia să o înclin niţel, superb :blink:

 

Am întors-o bătrâneşte, cu picioarele pe sol, că era prea mult pământ pe drum şi nici spaţiu nu prea era între bordurile înalte rău :huh: şi m-am întors înapoi la căldurică în garaj. Am reuşit să nu cad, să nu plece fără mine, şi să nu opresc motorul, ceea ce consider că este foarte frumos din partea ei pentru prima întâlnire B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulţam frumos. Acum mă lupt să-mi dea numerele, că prea sunt 15 grade afară  :P

S-o "alergi" sanatos :nono: !

Poate-ti iei numerele mai repede ca se anunta ceva calduri in continuare si cu n-am bagat motoru' la hibernat inca, poate dam o tura impreuna.

 

P.S.: Chiar ai ramas asa lefter, nu mai ai de-o bere pentru consateni? :blink: B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulţumesc frumos :blink:

 

Mă lupt în continuare cu autorităţile, tre' să-i fac identificarea acum, şi dă-i şi cară până la RAR, să-i facă poze la serii :P (i-am zis "nene, îţi dau eu un CD întreg cu poze din toate unghiurile, nu e bun ?" dar nu a vrut B) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

I-am făcut brelocuri "custom" :P

 

 

Din 2 bucăţi de piele de centură militară, luată la pilă, după care am şmirgheluit pielea până s-a dus primul strat (culoarea), şi a rămas pielea netedă şi moale. Colţurile tăiate şi rotunjite, după care am tipărit scrisul (poze luate de pe net), l-am transferat pe piele cu indigo, şi am ars scrisul cu un cui înroşit, ţinut cu patentul.

 

Unul e făcut cu floarea cuiului, celălalt cu vârful. Arsura a intrat cam 1 mm în piele, deci nu-i pericol să se şteargă.

 

Mie îmi plac :blink:

post-49-1105460910_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulţam'. Se vede că toate revistele alea de bricolaj de pe vremea pionierilor au avut şi ele o influenţă :P

 

Încă aştept numerele B) deja s-a făcut o săptămână ... bineînţeles că-n ziua în care le voi lua, va ninge, c-aşa mi-e mie norocul :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...