Sari la conținut

Am Picat Si Eu


SpeedR1_2004
 Share

Postări Recomandate

Duminica 09.09.2007 Vin din targu de masini dupa ce m-am despartit de un prieten hoinar :hurt: Mergeam pe banda 1 incet cu 20 30 km/h trec in banda 2 deoarece banda unu era ocupata de masinile parcate, nu apuc bine sa schimb banda si cel din fata mea a franat brusc, evident franez si eu sa nu ma infig in el.. Fuge roata fata, ii dau drumu motorului sa nu-mi prinda piciorul de pe partea stanga.. si privesc inainte sa vad daca vine cevva din fata pe contrasens deoarece acolo am calculat in fractiune de secuna ca voi ajunge dupa impactul cu pamantu... Repede ma regrupez ca in filmele cu Equilibrum sau Aeon Flux. Vad masina venind din contrasens calculez in timp ce ma rostogoleam si gasesc rezolvarea inainte de a ajunge la fapt. In timp ce trec de axu drumului urmeaza necazul cel mare...io bine sanatos fara dureri de la rostogolire desi nu ma oprisem din rostogolit, ma trezesc cu masina cea care o vazusem ca se apropie din contrasens ca ma loveste in cap cu bara fata si cu roata de pe partea stanga exact in coloana in partea de jos a corpului in jurul bazinului.. Ma opresc din rostogolit ochii mi se incetosaza, mi se taie respiratia si simt o greutate la nivelul bazinului. In 2 minute imi reiau respiratia normala vad bine, in fund pe marginea drumului, anunt nimeni nu se apropia de mine decat se uitau si strigau sa sune la salvare. imi dau manusile jos din maini, dau casca jos, ma ridic incet ca ma durea spatele, oamenii raman tablou cateva secunde dupa care imi spun sa stau jos ca vine salvarea..Intre timp ma duc sa ridic motoru ca sa deblochez circulatia. Vine politia cere actele, apare salvarea imi ia tensiunea, ma bandajeaza la cot ca eram julit desi am avut manusi de piele casca, 3 bluze brau, ruxac in spinare tot m-am julit. Trebe sa ajung la politie sa facem dovada. Ma sui pe motor plec la politie imi iau dovada, plec la spital, ma duc la urgente povestesc ce s-a intamplat, imi da bilet pt radiografie, ma duc fac radiografia,ies afara sa astept rezultatul. Ies in parcul din fata spitalului, beau o gura de apa si astept sa treaca timpul. Incep sa transpir, sa vomit dau un telefon vine pretena repede si ii cheama din spital pe cei de la urgente. Ma consulta doctorii vad ce am ce si cum radiografii ecografii teste urina analiza sange bagat la incubator la reanimare..Acolo viata tata :) perfuzii medicamente fuck. imi revin in cateva sferturi de ora si le cer de mancare... Toate bune si frumoase fara nimik rupt sau spart in mine..mare norc Stau la reanimare de duminica pana luni dimineata... ma muta sus in salon, acolo chin, nu poti sa te misti ca de te tine spatele mainile cu ace in ele coatele julite piciare zdrelite solduri trantite... :) . Am uitat sa prezicez ca in timpp ce stateam la reanimare au sosit fel si fel de cazuri dar ce ma socat a fost un scuterit beat de 35 40 ani fara casca fara echipament facut praf doar din simpla cazatura fara impact cu altceva dur masina sau orice altceva, avea capu spart mainile pline de sange picoare julite stare critica... in concluzie ECHIPAMENTU E VIATA NOASTRA... trece luni vine marti plec acasa ma simt bine nu ma doare nimik cand stau relaxat decat cand ma incordez simt durerea muschiului de la coloana vertebrala si parca sunt batut ca un mar cand incerc sa ma misc.. Toate bune si frumoase astea trec desi puteam sa trec pe lunea cealalata daca nu aveam casca si echipament... sau cu tumori la cap... Luati aminte si purtati echipamentul...Doamne ajuta.. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,,Vali'' sau mai bine zis SpeedR1_2004 bine ca ai scapat si eu am avut accident pe 23.07.2007 din fericire nam patit nimica adica aproape nimica am suferit un emton la genunchiu drept si a trebuit sa stau maimult cat ine in spital 9 zile de chin in spital :) :) ,dar e bine in schimb de motocicleta mea ce sa zic a suferit multe avari cam in proprtie de 60-65 %.In mare despre accidentul meu am intrat in depasirea unor masini mai exact 3 iar primul a virat stanga cand am ajuns in drept cu el,nam mai avut timp reactie mam trezit zos.mam ridicat in picioare si ma uitam la motor sa vad ce avari a suferit.Echipament de protectie purtam dar nu complect(casca,geaca)manusile le aveam in ruxac,pantaloni de protectie nu purtam e ra cald si purtam pantaloni treisfert din cauza asta am suferit si ematonul.In schimb tipul care a virat stanga fara sa se asigure era si baut.Cam astai patania mea care in 2 ani de cand am obtinut permisul pt.moto am evitat tot dara exista si evenimente care nu le mai oti evita.ASFALT USCAT TUTUROR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au futui necazu masii :rose: si u te-ai imprastiat... bre echipamentu nu se tine in ruxac poa sa fie si 50 grade mai ales manusile.. cum am zis daca nu le aveam in mana ramaneam fara carne pe palme si fara cap pe umeri... hai insanatosire rapida :| asfaltu asta nu-i chiar asa de dur :) dura e masina din contrasens sau cea care te acrosaza :) :D :hurt: Insanatosire rapida tuturor si sa nu mai auzim de necazuri :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este cam mult spus noroc :) ... poate pentru ca nu ai fost mai rau ... oricum daca nu aveai casca nu mai scriai acest topic ... multa sanatate si recuperare rapida ... oricum urata cazatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea lui nu a fost cat iti trebuie sa ajungi pe banda cealalta ci cum de ai reusit sa cazi la o franare la 20-30 km.h.

Raspunsul si el il stie si e simplu : lipsa experientei si poate un cauciuc mai vechi pe fata.

 

Sfatul meu pe langa toate alea cu insanatosiri e sa te apuci intr-un loc fara trafic sa inveti sa franezi de urgenta.Data viitoare iti poate salva viata.Si chiar daca nu ai bani de cauciucuri noi incearca din toate puterile sa iei macar niste cauciucuri SH dar fabricate mai curand(au alta aderenta ai sa vezi si tu).

 

 

Recuperare rapida ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...