Sari la conținut

Ce ulei imi recomandati pt vara ?


Kawa_GPZ
 Share

Postări Recomandate

eu m-am gandit sa pun castrol gtx 10w 40 semisintetic.problema e ca nu-i special pt motociclete sau cel putin nu scrie pe cutie si nu stiu cum se comporta la turatii mari.

am mai gasit putoline si shell. ce imi recomandati?

si inca ceva- am gasit spray pt lant 2+2 sau cam asa ceva.stiti ceva de el? cum e?

multumesc anticipat

drum liber!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu baga shell!

Aral am bagat eu in gpz-ul meu si s-a comportat minunat.

Te duci pe "Str Agricultorilor" (cu troleul 90 de la univ - vatra luminoasa) si intrebi acolo ce uleiuri mai au. Eu de acolo mi-am luat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Salut..

Uita-te pe www.louis.de si vezi ca au si specificatii tehnice ale motocicletelor..

Cauti modelul tau si vezi ce scrie..

In principiu 10w40 este un ulei foarte bun..

Iar ARAL chiar are un nume..

In tot cazul,baga doar ulei special de motoare in 4 timpi..Pe eticheta lui se specifica clar acest lucru..

Pe Agricultori au de toate,dar Aral este cel mai ieftin(..si bun..).

Pe Bdul.Timisoara,la vreo trei statii de intersectia aceea( Drumul Taberei,cu Drumul Sarii si inainte pe Bdul .Timisoara) pe partea dreapta exista un magazin mare cu piese auto.Este imposibil sa nu-l gasesti:acolo au uleiuri cu niste preturi foarte accesibile.

LUIGI V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

In GPZ am pus Putoline Syntec4 10W40 - semisintetic, dar si 10W40 mineral e OK.

 

Uleiul neaparat sa fie pentru motociclete. Adica sa scrie pe flacon. Nu e vorba doar de turatii, e si chestie de aditivi, patinare de ambreiaj (cauta topucurile despre ulei). Alege o firma care face uleiuri de motor specializate (Castrol, Putoline, Motul, Aral, etc), si schimba si filtrul cand schimbi uleiul.

 

La zemuri de spalat/uns lantul alege cele pentru lanturi cu O-Ring (asa ai pe GPZ).

 

Nu stiu din ce an e, dar probabil e fara catalizator, asa ca benzina recomandata e cu plumb. Binenteles ca merge si fara plumb ... cu repercusiunile cunoscute.

 

Sa ai parte de el!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fa cum o zis Smokey cu uleiul.Numai pentru motociclele.Am vazut pe undeva pe aici un topic in care cineva a facut analiza de laborator a unui ulei de masina comparativ cu unul de motocicleta ,dupa ce au fost folosite la o motocicleta o perioada relativ scurta.Ala pt. moto si-a pastrat proprietatile,in timp ce alalalt nu.

Ca sa nu mai spun de faza cu aditivii antifrictiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...