Sari la conținut

Vopsea Pentru Cilindru


Postări Recomandate

salut!restaurez un simson si am gasit un cilindru de fonta original care arata destul de rau chiar daca l-am curatat cu diverse...cum sa-l inveselesc si totodata sa nu afectez racirea?exista o vopsea?cilindrii aia de japoneze cu ce sunt acoperiti?cei negri zic...stiu ca sunt procedee chimice pentru aluminiu...dar am inteles ca se pot acoperi cu un anume fel de vopsea...ce stiti de tribocotare?oare vopseaua aia teflonata ce se da pe pistoane,pe unele pistoane ,vreau sda zic,poate fi data si pe cilindru la extyerior?daca da,unde o gasesc?ma ajuta cineva? :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista vopsea la spray,culoare negru si gri metalizat rezistenta la 660 grade,marca DUPLICOLOR(made in Germany)se gaseste la marile supermarket-uri sau mag.mari pt amenajari interioare.

Am folosit si este buna!!

 

http://www.temad.ro/produse.php?action=lis...p;produs_id=139

Editat de A-L-E-X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sableaza-l si lasa-l asa daca vrei sa te dai cu el ..si sa nu se gripeze...

Cilindru de fonta?Avea AWO asa ceva?La Sport este din aluminiu....

Cilindrii si qiuloasele trebuie lasata asa cum sant , si cat se poate de curate(fara grasime , ulei...)

Culoarea neagra de pe japo este de la eloxare, ca nu sant tampiti sa le vopseasca (ma refer la cele racite cu aer..

A , si daca nu te poti abtine, in nici un caz sa nu-l dai cu argintiu(de sobe , de cazane , de gaz, de RENEL), argintiul este pentru a reflecta caldura , nu pentru a o radia!(suprafata care absoarbe infrarosu , aceea si radiaza..)

...parerea mea.. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am folosit pt a vopsi cilindrul si chiulasa la IJ, Sinto HT 800 spray. Rezista pina la 800 gr. C, negru mat, nu se ia. Am facut operatiunea cu pricina in urma cu 2 ani si e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

daca-l restaurezi nu-l vopsi fiindca nu era vopsit original. Oricum Simsonul se incinge in draci. Faza cu radiatia corpului negru nu se va aplica pozitiv in cazul unui strat gros de vopsea "termorezistenta". Oricum vopseaua nu va tine mult poate sa scrie 800`. Si cilindrul se apropie de 200 in cele mai rele conditii.

post-4291-1192478927_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...