Sari la conținut

Caut Furca Unui Ij Choparit


rados
 Share

Postări Recomandate

stie cineva pe unde este ij ul asta ?? ca am nevoie de furca fata sau macar sha ua lui ??? imi trebuie pentru un "proiect" daca e o cumpar toata :ok: post-9934-1192645383_thumb.jpg

si furca si saua dau bine pe ijul asta, nu pe altul! eu ti-as recomanda sa il iei tot ca tare mandru e!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acest post si-a facut efectul grex din curtea de arges va restitui luni lui iceman din bucuresti banii pe care acesta ia dat ca rata . niciodata nu am avut de gind sa iau furca sau motocicleta :ok: . am vrut sa vad cit de tepar poate sa fie un om ....apropo grex ,iceman ti-a dat banii in august si conform intelegerii dintre voi trb sa aduci motocicleta pe 15 septembrie in bucuresti ,deci mai usor cu minciunile . apropo motorul ala nu trece rarul nici macar itp ul ,daca tu ai crezut ca faci o treaba te inseli .din cite stiu si sper sa nu ma insel acel motor a fost a unei fete din constanta actrita de meserie ....habar nu ai ce mica e lumea .am vrb cu iceman azi la telefon , ma bucur ca are moralul ridicat . ce mi se pare cel mai grav este sa inseli un incepator , sa vrei sa ii distrugi visul de a avea un motor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceea ce am discutat cu iceman a fost indeplinit exact cum ne-am inteles. imi pare rau ca s-a ajuns la asa ceva, poate ca nu trebuia sa acord atata credit unor persoane pe care nu le cunosc, dar am vrut ca el ca motociclist incepator sa aiba alte variante ca acelea pe care le-am avut eu can am inceput pasiunea asta. cine crezi tu ca-ti mai da fara nici un contract motocicleta in rate, fara sa platesti nici o dobanda, nimic? nici nu l-am presat cu banii, nici nimic.rata din septembrie nicci nu i-am luat-o tocmai din cauza ca nu vroiam sa o iau pana nu-i aduceam motorul. nu s-a putut din motive obiecctive sa-l aduc pe 15 oct dar nici data asta nu am batut-o cu el in cuie, puteam sa o aduc in alta data si asta nu era nici o problema.in momentul in care el n-a fost sigur ca vrea motocicleta asta eu am zis OK, ITI DAU BANII INAPOI si atata. dar felul tau de a pune problema e total gresit, nu e treaba ta sa judeci cine e tepar sau nu mai ales ca o faci in mod subiectiv. eu nu am nici o parere de rau, poate ca el vroia alt motor, motorul sta in garaj si nu o sa ceara de mancare, plus ca la banii pe care vroiam sa-l dau e un salariu, asa ca nu e cine stie ce.......

cat despre tine, nu te cunosc, poate ca iceman iti este prieten si de aia ai actionat asa, si apropo eu iti demonstrez la orice ora ca mootorul ala trece RAR-ul, asa cum lui iceman i-am propus ca-i fac eu rarul.

toate acestea nu trebuiau dicutate pe forum, de aia avem pm, mail, telefoane, daca sunt nelamuriri se poate rezolva totul, dar se pare ca unii dintre noi iubesc publicitatea.

toate cele bune :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok.

Treaba a stat in felul urmator:

In iulie am postat pe un topic intentia de cumpara in viitorul apropiat un ij monocilindric sau o nepra.

am primit PM-ul asta de la grex:

te-ar interesa?, Jul 19 2007, 09:49 AM

 

 

salut!

am vazut postul tau si m-am gandit sa-ti prezint oferta mea:

ij planeta 5, an 93, consum max 5, actele ok, mai multe vb daca esti interesat.

treaba e ca motorul sta in garaj degeaba, nu are cine sa-l scoata la strada, si daca te-am vazut atat de pasionat de ij asta cred ca e cel mai reusit model de la ij, si daca o sa-l vrei discutam si cu plata cum o sa faci, eventual in rate... vedem noi, merita ajutat un viitor motociclist, toti(majoritatea) am inceput asa, eu unu mi-am dat bursa de pe un an pe prima motocicleta.

uite asta e nr meu de tel si mai vb, eu plec vineri in concediu si doar rar o sa mai am acces la net. 0723390001

toate cele bune!

 

 

L-am sunat, am vorbit...si am stabiliat ca il platesc 4 rate, dupa ce dau a doua rata mi-l aduce in bucuresti cu talon ca sa pot merge cu el.

 

ratele erau asa:

prima ~ 10 septembrie - 300 ron (am platit-o pe 10)

a doua ~10 octombrie - 400 ron + 100 ron motorina ca mi-o aduce in buc.

a treia ~ 10 noiembrie - 400 ron

si a patra pana CEL TARZIU 15 decembrie - 400 ron

 

in total 1500 ron - pretul mobrei.

 

am vorbit despre RAR si a spus ca ma ajuta el cu identificarea daca nu reusesc in Buc...ca se rezolva cu spaga (data de mine)

 

pe 8 octombrie l-am sunat pe grex si i-am zis ca poate sa mi-l aduca in buc., ca am banii si de rata 2 si de motorina, ca-mi iau permisul si in week-end ar fi ok sa-l aduca.

A zis ca nu poate ca-i prins cu munca + ca mai are ceva de reparat la instalatia electrica(semnalizatoare) si ca mi-l aduce week-endul viitor(adica asta de vine acum)

Intre timp mi-am luat permisul si miercuri (pe 17) l-am sunat sa-l intreb cand anume in week-end il aduce (sambata, duminca etc) si mi-a zis ca i s-a stricat duba cu care trebuia sa-l aduca...si ca a descoperit ca rezervorul e gaurit, si trebe lipit pana mi-l aduce.

 

Eu intre timp aflasem si ca ijului i se schimbase furca in urma unui accident, de care nu stiam + defectiunile de care nu stiam (rezervorul, semnalizatoarele) ...ce trebuiau remediate

se vinde ijul din poze estetic impecabil, merge super, nu are nici o problema tehnica, actele sunt in regula , proprietar, radierea si inmatricularea se face intr-o singura zi.

 

+ eventualele probleme la RAR

+ amanarile cu adusu mobrei in BUC..

... am inceput sa am motive de razgandit.

L-am sunat pe rados sa ma interes de ijul lui 56, i-am spus ca am de luat 3 mil inapoi de la grex, si ca poate ii cumpar 56-ele lui...dar ma mai gandesc. El m-a sfatuit sa am grija cu planeta chopperita ca nu trece sigur de RAR, si ca daca e sa-l iau pe al lui...6+6 mil - 2 rate, imi da talonul si cheile dar motoreta ramane la el pana ii dau toti banii

 

Dupa care l-am sunat pe grex, i-am spus ca nu mai vreau sa-l cumpar, si el a zis ca luni ma suna sa-mi dea baniii inapoi (rata din septembrie).

 

Am stat, m-am gandit bine...si am ajuns la concluzia ca-mi bag poola in ele de comuniste, mai bine strang banu si + un eventual imprumut la banca in primavara imi iau o japaneza.

 

L-am sunat pe rados si i-am spus ca nu mai vreau comunista, rate, bla bla, si ca mai bine mai astept dau banu gramada pe o japoneza cu acte in regula pe care sa o si testez

El mi-a zis ca e cea mai buna varianta, si ca am facut o alegere buna.

 

Nu e vorba de publicitate.

Rados NU a incercat sa-mi vanda ijul, eu l-am sunat sa-l intreb daca merge in 2 rate. El mi-a zis ca motocicleta o iau de la el doar dupa ce o platesc integral. M-a sfatuit in legatura cu RAR si acte si cum sa fiu sigur ca n-o sa am probleme...si pt asta ii multumesc. Nu cred ca are nevoie de publicitate ijul lui rados.

 

Eu vroiam un IJ cu care sa merg pana prin aprilie, cand urma sa-mi iau un cruiser japonez, nu vroiam sa dau un salar intreg si sa raman in pom dup-aia...d-aia am ales ratele.(ca puteam sa strang din buci si sa iau ceva cu banu' jos...dar daca a existat posibiliatea ratelor...am zis ca merge si asa)

Era important pentru mine sa mearga, sa nu se rupa sub mine, sa fie ok cu actele si sa-l am sub mine imediat ce-mi iau permisu'....repet: defectiunile de care nu stiam(semnale+rezervor), faptul ca a fost lovit si nu stiam...eventualele probleme la RAR si cel mai important amanarile aducerii in bucuresti(nu puteam sa astept 2 saptamani ceva pentru care m-am grabit sa iau permisul ca se strica vremea, pe 12 oct am avut permisul in mana....vorbisem ca pe 10 - rata 2 - motorul vine in buc...ce-i drept 10 nu batut in cuie, dar nici 2 saptamani, intelegeam o saptamana) m-au facut sa ma razgandesc...nu rados.

 

Eram foarte entuziasmat sa ma dau cu motoru' dupa ce am primit plasticu'...ca n-a fost week-endul trecut,...n-a fost nici week-endul asta....poate nu era nici urmatorul mi s-a taiat macaroana si am dat inapoi

 

oricum, m-am lecuit de plati in rate, cumparat motoare online si de comuniste.

 

sper ca s-au lamurit toate si toti!

 

Asflat uscat si vreme buna!

Editat de ..IcemaN..
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

postul aceasta a avut efect , ieri ai zis ca dai banii inapoi .nu am nevoie de publicitate , nu sunt prieten cu iceman m-a sunat luni si cind am aflat de tarasenie m-am suparat , tata cind vrei sa faci o afacere fii cinstit , nu gasi motive de intirziat , + nu recomand o comunista unui incepator stiu pe propria piele ce inseamna asta .de trecut rar ul poate il trece la tine in judet la bucuresti iti garantez ca nu trece ....si cine il stie pe dinicutu stie ce vrb . ij ul meu este de vinzare din simplu motiv ca am achizitionat alta motocicleta . rog adminu sa inchida acest post ptr ca treaba sa terminat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

cu o chestie nu-s de acord cu tine rados! :ok: o comunista ESTE recomandata unui incepator, te initiaza in mecanica. si o japoneza te lasa in drum. mult mai rar, evident, si de obicei cate o chestie minora. o bujie, un filtru infundat, un carb infundat, chestii de astea... ei, daca nu ai experienta mecanica nu stii ce sa-i faci. chemi masina si pierzi bani. daca mai esti si intr-un concediu pe care l-ai planificat pe motor e si mai nasol. si asta pt. ce? pt. o bujie sau ceva de genul asta? nu-mi spune tu mie ca ij-ul nu te-a invatat mecanica :eek: luati-va fratilor comunista cateva luni, 2-3, chiar daca aveti bani de japo. va invata atatea incat nici nu va inchipuiti. inclusiv sa salvati bani si timp :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@IcemaN si cu grex

Daca erati baieti destepti faceati un act de mana cu cate 2 martori, exista modele pe net, inclusiv penalizari. Apoi IcemaN tu luai dracului Ijul si erai obligat sa-i platesti banii cum ati convenit. Grex din moment ce motocicleta este a omului si te dai cu ea risti sa i-o bulesti, ceea ce ai si facut. Grex pastra cartea tehnica si la final urma inmatricularea.

Grex te-ai riscat cu un client nehotarat si esti si acuzat de teapa.

 

IcemaN ma bucur ca te-ai lecuit de plata in rate si cumparari moto online. Cat despre comuniste si luatul lor la "poola" fara sa fi atins macar ghidonul Ijului iti doresc sa ti se strice cruiserul japonez in primul sat de tigani si sa te uiti ca blegul.

 

 

Feriti-va de nehotarati.

Nu vad unde este teapa. Grex a intarziat cu adusul ceea ce ti-a dat tie prilejul sa te razgandesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

conu ALEKO are mare dreptate , asa se procedeaza in cazul ratelor cu act de mina tata elegant in care se precizeaza cite rate termenul lor martori tot tacimul . iceman intrase in panica si acum cred ca in sinea lui il considera pe grex tepar .

iar tu stress ai dreptate pe o parte ce frumos e cind esti incepator si ai ij si repari la el si ce mindru mai mergeam eu pe strada bumbum bum , dar........... si cind ma duceam la intilnire si nu stiam cum sa ascund miinile pline de ulei prin buzunare sa nu vada pasarea ca am muncit la dihanie :ok: . eeeeeeeeeeee e bine sa ai ij ca incepator da nu prea mult ca te vei enerva rauuuuuuu ,o sa te zbati sa faci rost de piese , o sa stai toata ziua la vinatoare de piese pe forum da asa e viata de motociclist :eek: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@IcemaN si cu grex

Daca erati baieti destepti faceati un act de mana cu cate 2 martori, exista modele pe net, inclusiv penalizari. Apoi IcemaN tu luai dracului Ijul si erai obligat sa-i platesti banii cum ati convenit. Grex din moment ce motocicleta este a omului si te dai cu ea risti sa i-o bulesti, ceea ce ai si facut. Grex pastra cartea tehnica si la final urma inmatricularea.

Grex te-ai riscat cu un client nehotarat si esti si acuzat de teapa.

 

IcemaN ma bucur ca te-ai lecuit de plata in rate si cumparari moto online. Cat despre comuniste si luatul lor la "poola" fara sa fi atins macar ghidonul Ijului iti doresc sa ti se strice cruiserul japonez in primul sat de tigani si sa te uiti ca blegul.

Feriti-va de nehotarati.

Nu vad unde este teapa. Grex a intarziat cu adusul ceea ce ti-a dat tie prilejul sa te razgandesti.

 

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Grex te-ai riscat cu un client nehotarat si esti si acuzat de teapa.

 

Cat despre comuniste si luatul lor la "poola" fara sa fi atins macar ghidonul Ijului iti doresc sa ti se strice cruiserul japonez in primul sat de tigani si sa te uiti ca blegul....sau k milogu-n traista.

Feriti-va de nehotarati.

Nu vad unde este teapa. Grex a intarziat cu adusul ceea ce ti-a dat tie prilejul sa te razgandesti.

 

 

foarte ,foarte bine zis.

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...