Sari la conținut

Discutii intre chopperisti


robychopper
 Share

Postări Recomandate

Da, sa spunem. Noi nu stam asa de bine financiar, ca sa putem cumpara un chopper. Marcile japoneze dupa valul de chopper din anii '80, fac acum cruisere, ca ala e la moda acum, dar totusi, cel mai apropiat stil e cruiserul si lowrider-ul. Am ajuns back in time, ca in anile '70, cand numai Harley facea choppere serioase. Iar cine are bani pentru asta?

 

p.s.: dintr-un cruiser se poate face un chopper foarte frumos... :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar mai fii o chestie....la noi sunt multi care siau facut choppere din motoare rusesti cu gust si chiar super bine lucrate si finisate.....dar chestia este ca nici o data in momentul in cre il vor vinde nu vor scoate banii pe ele pt ca inca lumea la noi nu apreciaza tipul lucrrea si finisarea.....spun da e frumos dar e rusesc nusi merita banii......nu sunt de acord cu asta de loc .......nu este corect......aprecierea unui chopper la noi este mult sub pretul la care se vinde......am ajuns la concluzia ca nu merita investiti banii intrun chopper la noi..pt ca nici o data nuti vei scoate banii si timpul ce tia luat sal construiesti.... :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca nici nu trebuie. Daca-l faci pentru tine...  :wave:

da ok il faci pt tine...dar cind vrei sal vinzi sati iei ceva mai bun...pierzi o gramada de bani si timp investit :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bag si eu pt ca sunt in aceeasi oala

voi ajunge cu simsonu meu la valoarea de 1.500 eu

sunt sigur ca nu voi reusi sa-l vand decat daca prind pe cineva ca mine

legat de faza asta va rog ajutati-ma cu o roata de 21 pe fatza, spitzata si cu frana pe butuc

eu zic ca cu frana pe butuc merge mai bine cu springeru si de asemeni si fara aripa

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai pai smeagol.....stii unde este cel mai bine sa pui un anunt la enduristi pt ca pe enduro si cross sunt roti de 21.......si sigur are vreunul una....a mea este tot de cross modelul vechi cu butuc mic......asa ca pune acolo un anunt....salut roby :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu mai am probleme cu recuperarea banilor din "comunista" chopperita pentru ca mi-au furat-o. La 3 zile dupa ce mi-am cumparat viroaga mi-au furat MZ-ul pe care il "lucram" de 5 ani. Asta se intampla acum vreo 4 luni, am sa pun o poza sa vedeti cum arata, desi mai aveam de modificat la el si oricum nu aveam de gand sa-l vand indiferent de cat mi s-ar fi oferit pentru el.

Problema care a aparut acum e ca as vrea sa-mi imbunatatesc oarecum aspectul de la Virago dar nu prea mai am bani de accesorii de firma iar pentru confectionarea unor accesorii proprii e mai problematic pentru ca se cam ridica standardul de calitate,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e un risc asumat dinainte,ca nu-ti vei scoate banii pe chopperul tau customizat.....asa am patit si eu.

la inceput,cand te apuci sa-l faci,poate nu te gandesti sa-l vinzi,si bagi bani in el ca-l faci pt tine,cat mai frumois,cat mai bun,unicat.....

in momentul in care vrei sa-l vinzi,ca vrei sa-ti iei altul sau esti nevoit sa-l dai,descoperi ca nu-ti scoti banii bagati in el....esti oarecum dezamagit ca nu ti-se apreciaza munca dar,daca ne gandim bine,nu-l poate cumpara decat un iubitor de chopper ca si tine iar el ar vrea la randul lui sa-l mai modifice putin,pe gustul lui....

 

 

B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:huh:  Exact de-aia am dat bani putin mai multi pe Nepra mea.

sunt de acord cu tine pentru ca ai stiut ce cumperi si stiai investitia ce sa facut in motor......de aia ai dat banii care ai dat pe el pt ca stiai ca merita :wave: :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci eu as zice ca ar fii bine sa deschidem o discutie despre anumite chestii de modificat la unele motoare ....ma refer strict la chopperele hand made

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci eu pot sa zic ca am vazut multe motoare in tara cu cadrul taiat intro gramada de bucati indoit cadrul la jug si multe alte chestii....cuncluzia mea a ajuns ca ar fii mult mai practic sa faci un cadru coplet decit sa tai un cadru si sal adaugi ma refer in general la motoarele rusesti sau germane

este bine sa pastrezi doar jugul cu seriile si de la jug sa incepi lucrarea.....

sunt multe motoare care au atite adaugiri si sudura pe ele ca sincer le doresc bafta sa le tina sudurile pe termen lung....chiar si al meu este facut la fel simsonache....

dar va asigur ca acum daca ar fii sa modific un cadru de simson sal lungesc sal inalt si restul......sigur as face alt cadru coplet nu mas mai apuca de taiat si adaugit nici mort..........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce vi se pare la toti ciudat faptul ca nu-ti scoti banii care i-ai investit in motor?

Senzatia care o ai cand te cari cu el si stii ca-i facut de tine (sau cun vrei tu :banana: ) n-o cumperi cu toti banii; Si chiar daca-ti cumperi un motor mai fain, daca nu-i modificat de tine tot degeaba ii. Asta e; moroarele trebe personalizate dupa propriul gust si personalizarea lor costa :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce vi se pare la toti ciudat faptul ca nu-ti scoti banii care i-ai investit in motor?

Senzatia care o ai cand te cari cu el si stii ca-i facut de tine (sau cun vrei tu :banana: ) n-o cumperi cu toti banii; Si chiar daca-ti cumperi un motor mai fain, daca nu-i modificat de tine tot degeaba ii. Asta e; moroarele trebe personalizate dupa propriul gust si personalizarea lor costa :cheers:

ai dreptate dar asta nu inseamna ca la momentul cind vrei sal vinzi...sa ceri un pret si lumea sa zica..da dar este nipru....si nici macar nu se uita la cite chestii au fost facute pe el si citi bani investiti si tiimp........nu vei iesi nici o data in cistig....mai mult iesi in pierdere cind il vinzi....la asta ma refeream eu:::

da mai aduni bani pe linga ce iei de pe motorul in care ai investit o grama si iti iei alt motor la care sigur vrei sa faci cite ceva si atunci iari stai pe tusa o gramada de vreme pina aduni bani

dar na asta este....ne plac chopperele asa cum vrem noi sa fie nu cum le cumparam :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu iti scotzi banii dintr-un chopper deoarece foarte greu vei gasi pe cineva care sa aibe gusturi atat de apropiate de al tau incat sa ai placa motorul EXACT cum l-ai facut tu si in al doilea rand ceea ce facem noi aicea dintr-un nipru sau ij e un chopper in capul nostru si nu o lucrare cu o investitie serioasa care sa ofere o garantie reala cumparatorului.Dupa cum stim cu totii prea bine cam toate "chopperele" autohtone au pe ici pe colo tot felul de improvizatii care vor ceda in cele din urma daca nu le urmaresti atent evolutia uzurii si asta da o imagine proasta pt. un cumparator neavizat care trebuie sa-ti dea o carutza de bani pe un lucru prost facut.Si eula nipru am avut cateva chestii mai nereusite pe motor si care bineantzeles ca s-au razbunat pe mine pana la urma dar... aveam nipru si trebuia sa ma impac cu ideea.

Concluzia la care vreau sa ajung este ca cei ce cumpara choppere se impart in trei categorii:

1. Cei ce dispun de bani si vor o reala calitate nu vor cumpara o "comunista" oricat de frumoasa ar fi din cauza proastei calitatzi a subansamblelor.

2.Cei care nu dispun de bani si doar se uita si viseaza si daca chiar fac rost mai ca-si vinde calculatorul sau mai stiu eu ce si mai ia cateva sute inprumut tot nu-ti poate oferi cat te astepti tu si sunt defapt singurii potentiali clienti.

3.Cei care au reusit sa-si stranga ceva bani cu sigurantza ca nu-ti vor cumpara chopperul la banii care-i ceri pentru ca prefera sa-l construiasca ei char daca sunt constientzi ca poate nu va iesi la fel de fain ca al tau dar e facut de el.

asa ca ... asta e piatza si tre' so acceptam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma adresez tuturor de pe acest grup,daca tot scriem aici,ar fi frumos sa ne prezentam nu?,mai ales cei care nu au scris in profil nici macar locatia,dapoi motorul.....

 

 

B.

GUDIU ROBERT DANIEL

adesa din ROMANIA timisoara

Str.gen ION DRAGALINA

NR35 Ap22

COD 1200

adressa SPANIA barcelona

avda.RIO DE JANEIRO

nr114 -3a1

codigo 08016

am 28 de ani par lung ochi caprui......imi plac chopperele la nebunie

sunt aproape de 3 ani si ceva in barcelona...am un simson pe care aproapè toti il stiti

si acum momentan ma cam plictisesc

BLACK :what: :lol: :lol: :cheers: :banana: :banana: :banana: :lol:CHOPPERS FOREVER

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

perversule,ti-ai scris un intreg CV aici....ce,vrei sa te mariti???hehehe :cheers:

 

 

B.

hehe las ca daca treci prin tm poate dai o tura pe la mine acasa sa vezi revistele...le spui la ai mei ca ai venit din partea mea:)))))))

si adressa din spania...poate dai o tura pe la mine la vara si asa stii unde sa vii:)) :laugh: :laugh: :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...